לא לחזור לעסקים כרגיל, לבטל את החקיקה, ממשלת נתניהו–בן גביר הביתה!
לשתק את המדינה עם שביתה כללית
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
הסכם טיס״א
מפריטים במחשכים
הממשלה מנהלת משא ומתן חשאי על הסכם סחר בינלאומי שיאיץ את הפרטת השירותים הציבוריים ויפגע בסביבה
1,673

1,673

מזה כשלוש שנים מנהלת ישראל משא ומתן על הסכם סחר בשירותים. טיס״א (TISA — Trade in Services Agreement) הוא הסכם בינלאומי שעתיד לכלול כ־50 מדינות שונות. מטרתו העיקרית היא לקדם הפרטה של שירותי בריאות, רווחה, חינוך, תחבורה, תקשורת וכו' ולהעבירם לידי תאגידים בינלאומיים.

המשא ומתן בין פקידי משרד הכלכלה הישראלי לנציגי המדינות והתאגידים הזרים מתנהל במחשכים ובחשאיות מוחלטת. תוכן ההסכם היה נותר חסוי אלמלא ההדלפות שפורסמו על ידי ויקיליקס וגרינפיס ועל ידי הפרויקט החשוב "קרן התחקירים", המאגד עיתונאים עצמאיים בישראל.

בדיון שהתקיים בעקבות ההדלפות בוועדת הכלכלה של הכנסת, הבהיר נציג משרד הכלכלה שאין בכוונתו לחשוף את פרטי המשא ומתן. חמור מכך, ההסכם יאושר בממשלה בלבד, ולא בכנסת. לשרים יינתנו רק מספר ימים בשביל לעבור על אלפי הסעיפים שבו.

פרוטוקול המשא ומתן ייחשף רק חמש שנים לאחר חתימת ההסכם!

מדוע מסתירים מאתנו את תוכן ההסכם? כי המטרה שלו היא לעזור לתאגידים למקסם רווחים מהפרטת השירותים הציבוריים. זה יעשה באמצעות פגיעה בתקנות סביבתיות, בחקיקה המגנה על זכויות הצרכנים והעובדים, ברגולציה של גופים פיננסיים וכו׳.

כך, לדוגמא, ההסכם עתיד לאסור על הממשלה להלאים מחדש שירותים שהופרטו, להחמיר תקני בטיחות ואף לסבסד או לעודד שימוש באנרגיה ירוקה על חשבון שימוש בפחם ובנפט.

תאגידים שרמת הרווחיות שלהם ירדה כתוצאה מחוק או תקנה חדשה של המדינה יוכלו לתבוע אותה בבית דין בינלאומי מיוחד שיוקם בעקבות ההסכם.

החשאיות סביב ההסכם נועדה למנוע דיון ומאבק ציבורי נגדו, וזאת על רקע הפגנות הענק בגרמניה וברחבי אירופה נגד הסכם סחר מרכזי אחר — ה־TTiP לו התנגדו גם ארגוני העובדים בארה״ב.

ארגוני העובדים, ארגוני הסטודנטים וארגוני הסביבה בישראל צריכים לצאת נגד הסכם טיס״א, ולארגן מאבק רחב נגד הפגיעה הצפויה בשירותים הציבוריים, בסביבה ובבריאות הציבור.

*   מתוך עיתון "המאבק", פברואר 2017
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.