כן למאבק להסרת המצור
חרחורי המלחמה של טראמפ ונתניהו
תפריט אפשרויות פייסבוק العربية
הצטרפו למאבק. הצטרפו לתנועת מאבק סוציאליסטי. רק תשאירו טלפון ונחזור אליכם.
הצטרפו למאבק!
שחיתות · מבקשי מקלט · העבודה המאורגנת · כלכלה · כיבוש ושלום · המזה״ת · בינלאומי · סטודנטים · נוער · נשים · להט״ב · בריאות · סביבה · היסטוריה ותיאוריה · התנועה
X


דו״ח יוניצ״ף
פערים אדירים ועוני בקרב ילדים ונוער בישראל
תוצאה בלתי נמנעת של מדיניות ההפרטה והקיצוצים של ממשלת נתניהו ושל קודמותיה

הדפסה
צילום: אקטיבסטילס

לפי דו״ח חדש של יוניצ״ף (ארגון זכויות הילד של האו״ם), הפערים ושיעורי העוני בקרב ילדים בישראל הם מהגבוהים במדינות המפותחות.

הדו״ח, שסקר את מצב הילדים והנוער מתחת לגיל 17 ב־41 מדינות ה־OECD והאיחוד האירופי, מצא כי שיעור הילדים החיים במשק בית המרוויח עד מחצית מההכנסה החציונית עומד בישראל על 27.5% — יותר מאשר כל אחת מהמדינות שנסקרות בדו״ח, כולל צ׳ילה, מקסיקו, יוון ורומניה. עוד עולה מהדו״ח כי ישראל נמצאת במקום השלישי מהסוף בטבלת הפערים בחינוך ובמקום האחרון בפערים בבריאות.

לא מדובר בממצאים מפתיעים אלא בתוצאה בלתי נמנעת של מדיניות ההפרטה והקיצוצים של ממשלת נתניהו ושל קודמותיה. לכך מתווספת גם האפליה התקציבית של היישובים הערביים ושל הציבור הערבי־פלסטיני בישראל.

למה עוד אפשר לצפות כאשר הפרטת מערכת הבריאות מביאה לכך ש־37% בלבד מההוצאה הלאומית על בריאות מגיעים מתקציב המדינה? מערכת הבריאות הציבורית קורסת, ואת המחיר משלמים ילדי המשפחות שלא יכולות לממן ביטוחים משלימים.

גם 29% מההוצאה הלאומית על חינוך ממומנים מכיסם הפרטי של ההורים. מי שלא יכול לעמוד בתשלומים הפרטיים לחוגים ושיעורים פרטיים נשאר מאחור.

הפתרון למשבר העוני ולפערים מחייב מאבק בממשלת ההון, בדרישה להשקעה מסיבית בשיקום מערכות הרווחה הציבוריות, תוך הבטחת שירותים איכותיים ונגישים לכל שימומנו דרך מיסוי על ההון והלאמת משאבי הטבע.

*   מתוך עיתון "המאבק", גיליון מאי 2016
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
info@socialism.org.il
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה בוועד למען אינטרנציונל עובדים (CWI), ארגון סוציאליסטי בינלאומי המאגד תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.