לא לגירוש, כן לשיקום שכונות!
יאיר נתניהו יודע בשביל מי אבא שלו עובד
תפריט אפשרויות פייסבוק العربية
₪17,573
עוד ₪2,427
להשגת היעד
תרומת סולידריות לקופת המאבק 2018
מאבק סוציאליסטי לא מקבלת מימון מטייקונים, מהממשלה או מקרנות הון. תמכו בנו, שתפו והצטרפו אלינו לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית.
שחיתות · העבודה המאורגנת · כלכלה · פוליטיקה · כיבוש ושלום · המזה״ת · בינלאומי · סטודנטים · נוער · נשים · להט״ב · בריאות · סביבה · היסטוריה ותיאוריה · התנועה
X


מחאת מחירי הצהרונים
צהרונים — לא מסחטת כספים!
לפי דו״ח חדש של מחלקת המחקר של הכנסת, בשנים 2000–2014 הוכפלו מחירי הצהרונים

הדפסה

"בהיעדר פיקוח, הצהרונים מתנהלים כשוק פרוץ. אין פיקוח על המחירים, על איכות המזון שילדינו אוכלים ועל הגוף המפעיל את הצהרון. מאות אלפי הורים בישראל מבקשים לצאת לעבוד ולהתקיים בכבוד, בלי להרגיש שהידיים של בעלי הצהרונים נמצאות בתוך הכיסים שלנו". כך נכתב בקבוצת פייסבוק חדשה, 'מחאת מחירי הצהרונים והקייטנות', שנפתחה עם תחילת שנת הלימודים. למעלה מ־18 אלף עוקבים כבר הצטרפו לקבוצה, ויוזמיה אומרים שבכוונתם לנסות עכשיו להוציא את המחאה מהרשת לרחובות.

לפי דו״ח חדש של מחלקת המחקר של הכנסת, בשנים 2000–2014 הוכפלו מחירי הצהרונים. העלות עומדת כיום על 900–1,300 שקל בחודש לכל ילד. הורים רבים כלל אינם מסוגלים לעמוד בהוצאה כזו, ורוב ההורים מוותרים לגמרי על האפשרות.

הממשלה מקצצת

בתגובה לתנועת המחאה החברתית של 2011 הבטיחה ממשלת נתניהו בזמנו סבסוד של 850 מיליון שקל לצהרונים ביישובים מרוששים יותר. בפועל רק חלק קטן מהתקציב הועבר והוא קוצץ דרסטית מאז, כשעכשיו מדובר על קיצוץ נוסף לרמה של 200 מיליון שקל.

הכסף של ההורים הולך פעמים רבות לגופים פרטיים הפועלים למטרת רווח, וזאת במקום שמערכת החינוך הציבורית תדאג לצהרונים ולקייטנות. אותם גופים מתנהלים בלי שום פיקוח ציבורי ולרוב מעסיקים את הצוות בשכר ובתנאים ירודים.

התארגנות של מאבק רחב בנושא — ובהובלת ארגוני המורים וההורים — תוכל לאלץ את הרשויות המקומיות ואת הממשלה לפקח על מחירי הצהרונים ואף להשקיע בפתיחת מסגרות צהרונים ציבוריות במימון ציבורי מלא. יש לדרוש שאת המסגרות יפעילו עובדות ועובדי הוראה שיועסקו על־ידי מערכת החינוך הציבורית בתנאים טובים ותחת הסכם קיבוצי.

חשוב להיאבק גם לפתרון מקיף שיכלול יישום של יום לימודים ארוך חינם, במימון המדינה. התקציב יוכל להגיע בין השאר מביטול הטבות המס לטייקונים.

*   גירסה של הכתבה הופיעה בעיתון 'המאבק', נובמבר 2016
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
info@socialism.org.il
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה בוועד למען אינטרנציונל עובדים (CWI), ארגון סוציאליסטי בינלאומי המאגד תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.