לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
מחאת מחירי הצהרונים
צהרונים — לא מסחטת כספים!
לפי דו״ח חדש של מחלקת המחקר של הכנסת, בשנים 2000–2014 הוכפלו מחירי הצהרונים
1,674

1,674

"בהיעדר פיקוח, הצהרונים מתנהלים כשוק פרוץ. אין פיקוח על המחירים, על איכות המזון שילדינו אוכלים ועל הגוף המפעיל את הצהרון. מאות אלפי הורים בישראל מבקשים לצאת לעבוד ולהתקיים בכבוד, בלי להרגיש שהידיים של בעלי הצהרונים נמצאות בתוך הכיסים שלנו". כך נכתב בקבוצת פייסבוק חדשה, 'מחאת מחירי הצהרונים והקייטנות', שנפתחה עם תחילת שנת הלימודים. למעלה מ־18 אלף עוקבים כבר הצטרפו לקבוצה, ויוזמיה אומרים שבכוונתם לנסות עכשיו להוציא את המחאה מהרשת לרחובות.

לפי דו״ח חדש של מחלקת המחקר של הכנסת, בשנים 2000–2014 הוכפלו מחירי הצהרונים. העלות עומדת כיום על 900–1,300 שקל בחודש לכל ילד. הורים רבים כלל אינם מסוגלים לעמוד בהוצאה כזו, ורוב ההורים מוותרים לגמרי על האפשרות.

הממשלה מקצצת

בתגובה לתנועת המחאה החברתית של 2011 הבטיחה ממשלת נתניהו בזמנו סבסוד של 850 מיליון שקל לצהרונים ביישובים מרוששים יותר. בפועל רק חלק קטן מהתקציב הועבר והוא קוצץ דרסטית מאז, כשעכשיו מדובר על קיצוץ נוסף לרמה של 200 מיליון שקל.

הכסף של ההורים הולך פעמים רבות לגופים פרטיים הפועלים למטרת רווח, וזאת במקום שמערכת החינוך הציבורית תדאג לצהרונים ולקייטנות. אותם גופים מתנהלים בלי שום פיקוח ציבורי ולרוב מעסיקים את הצוות בשכר ובתנאים ירודים.

התארגנות של מאבק רחב בנושא — ובהובלת ארגוני המורים וההורים — תוכל לאלץ את הרשויות המקומיות ואת הממשלה לפקח על מחירי הצהרונים ואף להשקיע בפתיחת מסגרות צהרונים ציבוריות במימון ציבורי מלא. יש לדרוש שאת המסגרות יפעילו עובדות ועובדי הוראה שיועסקו על־ידי מערכת החינוך הציבורית בתנאים טובים ותחת הסכם קיבוצי.

חשוב להיאבק גם לפתרון מקיף שיכלול יישום של יום לימודים ארוך חינם, במימון המדינה. התקציב יוכל להגיע בין השאר מביטול הטבות המס לטייקונים.

*   גירסה של הכתבה הופיעה בעיתון 'המאבק', נובמבר 2016
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.