לעצור את מתקפת הנקם ומרחץ הדמים בעזה, להיאבק ולהציב אלטרנטיבה לממשלת האסון, המצור והעוני
ממשלת נתניהו מתנערת מכל אחריות לאסון בביה״ח בעזה, כשברקע אלפי הרוגים מההפצצות
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
מחאת ההורים
די להפקרת החינוך לגיל הרך
הטרגדיה במעון בפתח תקווה הייתה תוצאה של הפקרת החינוך לגיל הרך בידי "כוחות השוק"
1,414

1,414

המוות המחריד של הפעוטה יסמין וינטה ז״ל במעון לא מפוקח בפתח תקווה בסוף חודש מאי הביא להתחדשות מחאת ההורים על היעדר הפיקוח בתחום החינוך לגיל הרך.

המקרה הטרגי נחשב בהתחלה ל"מוות בעריסה", אך בעקבות התעקשות ההורים לחקור את המקרה, התגלה כי ישנן מצלמות וידאו בגן. הצילומים חשפו שהפעוטה מתה ככל הנראה כתוצאה מהתעללות מצד הסייעת. בעקבות כך, נחשפו בתקשורת מקרים נוספים של התעללות, הזנחה או יחס פוגעני של גננות וסייעות בפעוטונים הלא מפוקחים.

הטרגדיות האלו הן תוצאה של הפקרת החינוך לגיל הרך בידי "כוחות השוק". חופשת הלידה הקצרה (פחות מארבעה חודשים) והיעדר חופשת הורות מספקת לבן/בת הזוג מאלצים הורים לשים את הילדים באיזושהי מסגרת. אך רק כ־20% מכלל הפעוטות בישראל נמצאים במעונות היום המפוקחים על־ידי משרד הרווחה ומופעלים באמצעות ארגונים כגון ויצ״ו, נעמ״ת, 'נשי חירות' וכו'.

שאר החינוך לגיל הרך בישראל פרוץ לחלוטין ואין שום תנאי לרישוי המסגרות הפרטיות. למעשה, כל אחד או אחת יכולים לפתוח פעוטון בביתם בלי שום הכשרה, תנאי סף או ליווי, להתייחס לילדים כראות עיניהם, לתת להם כל מזון שנראה להם מתאים ולגבות כל מחיר שיעלה על דעתם.

יתרה מכך, גם כשמדובר במעונות המפוקחים, התקציב שהמדינה מקצה לא מספיק לכמות המטפלות המומלצת, והמשכורות כל כך נמוכות עד שפעמים רבות הסייעות המועסקות שם מגיעות ללא שום ניסיון או הכשרה לטיפול בילדים.

הורים יוצאים להפגין

בתגובה למותה של הפעוטה, התארגנו מספר הפגנות בהשתתפות כמה מאות הורים ברחבי הארץ בדרישה לפיקוח על הפעוטונים. המארגנים מיקדו את הדרישות בהצבת מצלמות וידאו בפעוטונים ובקידום חוק הפיקוח וההסדרה, לפיו יחל פיקוח של המדינה על כל המסגרות בהם מטופלים ילדים עד גיל 3.

אחת ממארגנות המחאה, ליאת גלנץ, רכזת "הקואליציה לחינוך מלידה", מבהירה כי "המצלמות הן רק חלק קטן ממה שדרוש באמת — שינוי תפיסתי שפעוטונים הם מסגרות חינוכיות ולא שירותי בייביסיטר; לקיחת אחריות מלאה של הממשלה על גילאי לידה עד שלוש, שכרגע הם לחלוטין אזרחים חסרי זכויות; שכר ראוי למטפלות; והסדרה ותקינה למסגרות הגיל הרך".

בעקבות המחאה הובא מחדש חוק הפיקוח לאישור הממשלה, אך הדיון בו נדחה בשלושה שבועות בעקבות הטענה השחוקה של משרד האוצר ש"אין כסף" ליישומו — לא מדובר במיליארדים אלא בכ־700 מיליון שקל. בתגובה אורגנה הפגנת הורים נוספת מול משרדי הממשלה בתל אביב.

במקביל, במהלך השנתיים האחרונות מנהלים הארגונים המפעילים את מעונות היום מאבק מתגלגל לשיפור תנאים — מאבק שזוכה לתמיכה גם מצד ועדי העובדות במעונות השונים. יו״ר ההסתדרות ניסנקורן הצהיר בעבר על תמיכה במאבק, אבל בינתיים נראה שהתמיכה הייתה רטורית בלבד, ועד לרגע זה נמנע מהובלת מהלך לגיוס כוחה של ההסתדרות למטרה זו.

המאבק למסגרות ראויות עבור הגיל הרך הוא נושא שקשור בצורה מובהקת לתנאי החיים של נשים עובדות — הן בתור אימהות עובדות שזקוקות למסגרות הולמות בתום חופשת הלידה והן בתור גננות וסייעות שזקוקות לשכר הולם ותנאי עבודה טובים. מדובר במאבק חברתי שדורש את התגייסותם של שאר ארגוני ההורים, כולל הורים לתלמידים בגילאי בית ספר, ארגוני נשים וארגונים חברתיים נוספים. גם ההסתדרות ויתר ארגוני העובדות והעובדים, כולל ארגון המורים והסתדרות המורים, צריכים להצטרף באופן מאורגן למחאה.

המצב במעונות היום המפוקחים מדגיש שגם החלה של חוק הפיקוח על כלל המסגרות לגיל הרך, שרובן המוחלט כאמור מופרט, תהיה רחוקה מלספק את הצרכים של החינוך לגיל הקריטי של 0–3. מה שדרוש הוא חינוך איכותי בחינם מגיל 0, כולל מעונות יום בבעלות המדינה ובפיקוח ארגוני העובדים וארגוני ההורים, עם משכורות הולמות שיאפשרו העסקת גננות וסייעות מנוסות ומקצועיות ומתן הכשרות תקופתיות לצוות. שלא יגידו לנו ש"אין כסף" — את הדרישות האלו אפשר וצריך לממן באמצעות מיסוי מוגבר על בעלי ההון והתאגידים הגדולים.

*   הכותבת היא אמא לילדה במעון לגיל הרך
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.