לעצור את מתקפת הנקם ומרחץ הדמים בעזה, להיאבק ולהציב אלטרנטיבה לממשלת האסון, המצור והעוני
ממשלת נתניהו מתנערת מכל אחריות לאסון בביה״ח בעזה, כשברקע אלפי הרוגים מההפצצות
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
זכותן של נשים על גופן
לבטל את הוועדה להפסקת הריון!
ההצעה להוסיף אנשי דת לוועדות להפסקת הריון היא התקפה נוספת על זכותן של נשים על גופן
2,119

2,119

אתמול (שלישי) שודרה במהדורת החדשות המרכזית של ערוץ 2 כתבה על מסכת הייסורים שנשים המעוניינות להפסיק הריון נאלצות לעבור בישראל (ראו: "אני רוצה להפיל, למה אני לא יכולה?"). במדינות שבהן הושגה הכרה חוקית מלאה בזכות ההפלה, נשים יכולות בדרך־כלל לגשת לרופא ולקבל הפנייה לסיום הריון בלתי רצוי. בישראל, לעומת זאת, נדרש אישור ביורוקרטי של ועדה ציבורית. כעת, כפי שמסבירה תובל קליין, גורמים ימניים בכנסת, מהליכוד ומרע״ם, חברו בניסיון להרע עוד יותר את המצב.

בתחילת ינואר דנה ועדת הכנסת לקידום מעמד האישה בהצעה להוספת אנשי דת לוועדות להפסקת הריון. את ההצעה לדיון העלו חברי הכנסת עבד אל־חכים חאג' יחיא (רע״ם, הרשימה המשותפת) ויהודה גליק (הליכוד). מדובר בניסיון לשים מכשול נוסף בפני מימוש הזכות של נשים על גופן.

באותו השבוע השתתפנו, פעילות ופעילי מאבק סוציאליסטי, במשמרת מחאה מול משרדי הממשלה בתל אביב נגד הוספת אנשי הדת ובדרישה לביטול הוועדות להפסקת הריון. קראנו להתארגן למאבק בנושא ולקחת דוגמה מהמאבקים העוצמתיים למען זכות ההפלה בפולין ובאירלנד.

כיום הוועדה להפסקת הריון מורכבת מרופא נשים, מרופא מקצועי ומעובד סוציאלי, כשלפחות אחד מהשלושה חייב להיות אישה. קיימות רק מספר עילות חוקיות לאישור הפלה: הריון אצל נשים צעירות מגיל הנישואין או מעל גיל 40, הריון שנובע מיחסים אסורים לפי החוק הפלילי, גילוי עריות או הריון מחוץ לנישואין, מום גופני או נפשי בעובר, ונזק או סכנה פיזית או נפשית לחיי האישה.

סביב הדיון בוועדת הכנסת חשפו נשים ברשתות החברתיות סיפורים מזעזעים על שקרים שנאלצו לספר משום שלא ענו על הקריטריונים לאישור הפלה, וכן על יחס מחפיר, כולל שאלות חודרניות וחוסר התחשבות במצבן הרגיש. חשוב להדגיש כי נשים שלא מסוגלות לשלם אלפי שקלים עבור ביצוע הפלה בבית חולים פרטי נאלצות לעבור הליך ממושך ומשפיל יותר בוועדה כדי לקבל את האישור ואת הסבסוד הנדרש.

כדי שלנשים תהיה זכות בחירה אמיתית על גופן, דרוש ביטול מוחלט של הוועדות להפסקת הריון. נשים יכולות לקבל את ההחלטה בעצמן תוך התייעצות עם רופא וגורמי תמיכה נפשיים וסוציאליים.

אך כדי שלנשים תהיה יכולת אמיתית לבחור דרוש יותר מכך. צריך לשים סוף לאפליה בשכר, למדיניות השכר הנמוך במקצועות בהן נשים מהוות רוב (דוגמת מקצועות החינוך והרווחה), ולהשקיע בחינוך חינם מגיל אפס — כדי לוודא שלמי שכן מעוניינת בגידול ילדים תהיה את האפשרות לכך.

*   מתוך עיתון "המאבק", פברואר 2017
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.