הישגים לצד תמרורי אזהרה בהסכם המתגבש – המאבק על החינוך ממשיך
הגנה על רווחי נדל״ן או על הזכות לדיור ראוי?
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
המאבק למען זכות ההפלה
לבטל את הוועדות להפסקת הריון בישראל
כן להבטחת נגישות מלאה להליכי הפסקת היריון במערכת הציבורית בחינם לכולן ובכל גיל
508

בישראל אישה חייבת לעבור ועדה ציבורית כדי לקבל היתר לבצע הפלה. הוועדה מאשרת הפלות רק בכפוף לארבעה קריטריונים. עצם קיום הוועדה הוא שלילה מזעזעת של זכותנו על גופנו. נשים רבות נאלצות לשקר כדי להשיג היתר ולעבור מסכת של שאלות חודרניות ויחס משפיל.

מי שביכולתה לשלם כמה אלפי שקלים תוכל לבצע הליך מהיר יותר בקליניקה פרטית, אך גם שם היא חייבת לעבור ועדה. קיום הוועדה מבטא תפיסה שלפיה הגוף שלנו לא שייך לנו ואף משמש ככלי במלחמה הדמוגרפית נגד הפלסטינים.

בדצמבר, הצהיר שר הבריאות הורוביץ שהוא מתכוון לערוך רפורמה בוועדות להפסקת הריון, ושיתמוך בחקיקה שתאפשר לנשים עד השבוע ה־12 להפיל בלי לעבור דרכן. חקיקה כזאת עדיין לא נראית באופק והרפורמה כוללת בעיקרה שינויים קוסמטיים ולא מטפלת בשורש הבעיה. נראה שלמרצ חשוב יותר לשמור על הברית עם הימין השמרני בממשלה מאשר הגנה על זכויות הנשים.

בחודשים האחרונים קואליציית ארגוני נשים מקדמת עצומה בדרישה מהורוביץ לבטל את הוועדות. הלקח מהמאבק למען זכות ההפלה בארה״ב הוא שתחת הקפיטליזם, גם זכויות שכבר הושגו במאבק ממושך נמצאות בסכנת ביטול. בארץ, קיום הוועדות מהווה פתח לימין להתקיף ולהגביל עוד יותר את זכות ההפלה.

כדי למנוע תרחיש כזה ולהבטיח את הזכות שלנו על גופנו וחיינו, אנחנו צריכות להיאבק. המאבק חייב לכלול יותר מעצומות בלבד, ולהיבנות מהשטח, דרך התארגנויות ושביתות בתיכונים, בקמפוסים ובמקומות העבודה. אנחנו אומרות: כן לביטול הוועדות והבטחת נגישות מלאה להליכי הפסקת היריון במערכת הציבורית בחינם לכולן ובכל גיל.
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.