הפגנה סוערת בת״א ואיום בהתפטרות המונית בתגובה להכרזת שר הבריאות
איגוד ועדי התחבורה בכוח לעובדים נערך לשביתה ארצית
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
הפיגוע האנטישמי בארה״ב
ממשל טראמפ מטפח את הימין הקיצוני
שותפינו בארה״ב בהודעת גינוי ואבל בעקבות הטבח המזעזע בבית הכנסת בעיר פיטסבורג, פנסילבניה
766

אתמול, שבת, התרחש פיגוע אנטישמי בבית כנסת בעיר פיטסבורג, פנסילבניה, בארה״ב. לפחות 11 בני־אדם נרצחו כתוצאה מירי המוני. המפגע צעק: "כל היהודים האלה צריכים למות".

הטריגר לכאורה מבחינת הרוצח היה השיירה ההמונית של המהגרים הצועדים בימים אלה במקסיקו לעבר הגבול עם ארה״ב — טראמפ והימין האמריקאי מציגים את השיירה כאיום על שלום הציבור האמריקאי. גורמים אנטישמיים הסיתו שמאחורי ה"איום" ניצבים יהודים.

טראמפ השמיע כמובן גינויים. אולם שלא במקרה, מספר התקריות האנטישמיות בארה״ב בעלייה מאז שנכנס לבית הלבן. שותפינו מתנועת 'אלטרנטיבה סוציאליסטית' בעיר פירסמו הודעת גינוי ואבל בתגובה לפיגוע. הם הדגישו כי יש קשר בין הימין הקיצוני שמרים את ראשו לבין המדיניות שמוביל הממשל, כמו גם למשברים אליהם מדרדרת את החברה מערכת קפיטליסטית פושטת־רגל.


אנו עומדים בסולידריות עם הקורבנות, משפחותיהם והקהילה היהודית נוכח הטבח המחריד בבית הכנסת 'עץ החיים'.

התמשכותן של זוועות כאלו הנטועות באנטישמיות, בשנאת זרים ובתפיסת "עליונות לבנה" נובעת מהקנאות המלובה על־ידי טראמפ וסדר היום הימני של המפלגה הרפובליקנית, שרק בחודש האחרון איימה לתקוף את זכויותיהם ופרנסתם של נשים, מהגרים, טרנסג׳נדרים, עובדים ועניים.

התקפות אלו נגד ציבור של אנשים עובדים ומדוכאים מוסיפות לחזק את ידיהם של תומכי טראמפ מהימין הקיצוני, כפי שאירע בעיר שרלוטסוויל (במדינת וירג׳יניה, בשנה שעברה, כשבמהלך עצרת של הימין הקיצוני בוצע פיגוע בו נדרסו מפגיני־נגד), וכפי שאירע כעת בפיטסבורג.

במשך מאות שנים, המעמד השליט הנציח אידיאולוגיות רוויות שנאה כדי לשסע אותנו ולשסות אותנו אלה נגד אלה. שעה שהקיטוב בחברה בארה״ב הולך וגובר על רקע המשברים המחריפים במערכת הקפיטליסטית, אנחנו חייבים להיאבק בכל הרעיונות הכוזבים וזורעי האימה האלה, ולבנות מאבקים המוניים של האנשים העובדים ושל ציבורים מדוכאים; אנחנו חייבים להתאחד ברחובות, בקמפוסים, ובמקומות העבודה שלנו נגד גזענות, סקסיזם, שנאת זרים ואנטישמיות. יחד נוכל לבנות עולם חדש ולשים קץ לתופעות המזעזעות האלו שעדיין רומסות את חיינו.

*   מאנגלית: שחר בן־חוריןתנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.