לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
ארה״ב
הטייקון העשיר בעולם מול הסוציאליסטית מסיאטל
הקרב העירוני על "מס אמזון", בהובלת תנועת 'אלטרנטיבה סוציאליסטית', נהפך למקרה מבחן ■ רוב חברי מועצת העיר התקפלו תחת איומי תאגיד הענק ■ בסיאטל שואלים כעת מי מנהלים את העיר ומהן המסקנות לבניית מאבק מוצלח נגד שלטון ההון
1,532

1,532

מטרופולין סיאטל נהפך בחודשים האחרונים לזירת קרב בין תאגיד הענק אמזון לתנועת המחאה "TaxAmazon#" ("#מס_על_אמזון"), בהובלת חברת מועצת העיר הסוציאליסטית קשאמה סוואנט. העימות החל לאחר שסוואנט הניחה על שולחן המועצה הצעה למימון פתרונות דיור באמצעות מס ייעודי שייגבה מתאגידי הענק שפועלים בשטח השיפוט של המועצה, דוגמת אמזון, סטארבקס ואחרים.

העיר סיאטל, בדומה לתל אביב ולערים מרכזיות רבות בעולם, סובלת מעלייה חדה במחירי הדיור. רבים מתושביה נאלצו לעזוב את העיר או נדחקו להתגורר בקרוואנים, במכוניות או פשוט ברחוב. בשנה שעברה מתו 169 בני אדם ברחובות סיאטל עקב מחסור בקורת גג!

לפי ההצעה של סוואנט, חברת תנועת 'אלטרנטיבה סוציאליסטית' (התנועה האחות של מאבק סוציאליסטי בארה״ב), כל תאגיד שהכנסותיו עולות על 20 מיליון דולר בשנה ישלם מס עירוני בגובה 500 דולר בשנה בגין כל עובד שהתאגיד מעביד. ההכנסות, שהוערכו בכ־80 מיליון דולר בשנה, ישמשו את העירייה לבניית דיור ציבורי.

הפגנה למען הטלת "מס אמזון". (מקור: 'אלטרנטיבה סוציאליסטית', ארה״ב)

התארגנות למאבק

סוואנט והסוציאליסטים ידעו מראש שהתאגידים ינסו לסכל את המס בכל דרך אפשרית. לכן השיקו קמפיין ציבורי לתמיכה בהצעה, יחד עם איגודי עובדים, התארגנויות קהילתיות, ארגונים חברתיים ועוד.

כצפוי, התאגידים הפעילו מכבש לחצים. אמזון איימה שאם המס יעבור היא תעצור בנייה של מטה חדש בעיר, שצפוי ליצור כ־7,000 מישרות. כתוצאה מהאיום, התגייסו מספר סניפים של איגודי העובדים, בפרט עובדי בניין, להפגין נגד ההצעה. אך הקמפיין של הסוציאליסטים סיפק תשובה בדמות צעדות והפגנות בהשתתפות סניפי איגודים ועובדי בניין שתומכים בהצעה.

כתוצאה מהמאבק, זכתה הצעת החוק העירונית לתמיכת 5 מחברי מועצת העיר, ועברה בקריאה טרומית מול 4 מתנגדים. אולם ראשת העיר ג׳ני דורקאן התנגדה להצעה נחרצות. הלחצים שהפעילה גרמו למספר חברי מועצה לשנות את עמדתם. גובשה הצעת פשרה למס בשיעור מופחת של 275 דולר, במקום 500. אף שמדובר בהצעה מרוככת, המס החדש עתיד היה לגייס כ־40 מיליון דולר בשנה מתאגידי הענק — חצי מהסכום מאמזון עצמה — לטובת דיור ציבורי.

הפגנה למען הטלת "מס אמזון". (מקור: 'אלטרנטיבה סוציאליסטית', ארה״ב)

מי מנהל את העיר?

למרות העובדה שהחקיקה עברה פה־אחד במועצה ולמרות העובדה ש־20 מיליון דולר הם גרושים מבחינת אמזון, שגרפה רק ברבעון השני השנה רווח שיא של 2.5 מיליארד דולר, קואליציית תאגידי הענק החלה בקמפיין לקיום משאל־עם שיבטל את החקיקה, תוך ניצול החששות שהחלו להתפשט בציבור מפני "נקמה" בדמות חיסול מישרות.

חברי מועצה מ־50 ערים שונות ברחבי ארה״ב פירסמו מכתבי תמיכה באישור המס בסיאטל, ובעיריית סן־פרנסיסקו כבר החלו לדון על "מס גוגל". מדובר היה ברוח גבית חשובה למועצה, אך דורקאן הורתה לחברי המועצה לקפל מפרשים ולסובב את הסירה לאחור. לטענתה, "בשלב הזה ברור שהניסיון לחוקק את חוק המס יביא למאבק פוליטי ומשפטי ממושך, ולא יעזור לפתור את בעיות מחוסרי הדיור".

לבריונות מצד אמזון הייתה גם השפעה מרתיעה על דעת הקהל בעיר. אך במקום להגיב בעוצמה, המועצה בחרה להיכנע לבריונות התאגידית, וביטלה ב־12 ביוני את המס ברוב של 7 מול 2 מתנגדות בלבד: סוואנט ותרזה מוסקדה. חשוב לציין שלמעט סוואנט, שאר חברי המועצה וראשת העיר הם כולם חברי המפלגה הדמוקרטית.

מסקנות סוציאליסטיות

אבל ניצחונו של ג׳ף בזוס, הבעלים של אמזון והאיש העשיר בעולם, בקרב בסיאטל, עלול להתגלות כחרב פיפיות. הקרב הדרמטי סוקר בהרחבה בעיתונות בסיאטל, בארה״ב ואף בעולם. לא רק הניו־יורק טיימס — אפילו 'דבר ראשון' ו'דה־מרקר' פירסמו כתבות שהציבו בראשן את השאלה "מי באמת מנהל את העיר?".

בראיון ל'ניו־יורק טיימס' סיפר חבר המועצה מייקל אובריאן שבמפגשיו עם נציגי אמזון "הם לא ביקשו שום דבר, לא ניהלו משא ומתן. הם פשוט אמרו לנו מה הם הולכים לעשות".

המוני עובדים וצעירים בסיאטל, שכבר טעמו את טעם הניצחון במאבק החשוב והסוחף להעלאת שכר המינימום ל־15 דולר לשעה, קיבלו הפעם שיעור מאלף כיצד פועלת המערכת הקפיטליסטית. הם ראו כיצד טייקונים מסוגלים למנוע, בעזרתם האדיבה של פוליטיקאים מהממסד, אפילו הצעות צנועות לצמצום פערים. עובדה זו רק מדגישה את הסכנה שבהסתמכות על פוליטיקאים מהממסד ועל המפלגה הדמוקרטית. היא גם מדגישה את הצורך להיאבק למען חלופה סוציאליסטית לניהול החברה והכלכלה.

פוליטיקה סוציאליסטית לא יכולה להבטיח רק ניצחונות. אסטרטגיה פוליטית סוציאליסטית נועדה להבהיר לציבור העובדים והצעירים שכאשר נאבקים ביחד בעוצמה, ראשית, בהחלט יש סיכוי לנצח ולזכות גם בהישגים מיידיים, כפי שהדגים הניצחון במאבק על שכר מינימום של 15 דולר לשעה. שנית, שהשיטה הקפיטליסטית עצמה בולמת ניסיונות להקטנת הפערים, ושלכן הכרחי גם להתארגן למאבק לשינוי סוציאליסטי.

"הלקח עבורנו הוא שאנחנו לא יכולים לתת אמון בפוליטיקאים שלא מוכנים לעמוד ולהילחם יחד איתנו", מסבירה סוואנט. "התנועה שלנו זקוקה לנציגים עצמאיים שמוכנים ומסוגלים להיאבק בתאגידים הגדולים — שמבינים שאי־אפשר להטיל מס כזה ולא להיהפך לאויב של ג׳ף בזוס".

צפו בנאום סוואנט בישיבת מועצת העיר סיאטל ב־12 ביוני ובהפגנה שהתארגנה באולם בעת ההצבעה שביטלה את המס:

*   גירסה של כתבה זו התפרסמה בעיתון 'המאבק', גיליון יולי־אוגוסט 2018
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.