הישגים לצד תמרורי אזהרה בהסכם המתגבש – המאבק על החינוך ממשיך
הגנה על רווחי נדל״ן או על הזכות לדיור ראוי?
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
בחירות לאגודה באוניברסיטת חיפה
אגודת הסטודנטים צריכה להתחיל להיאבק על הזכויות שלנו!
קמפיין בחירות שמאלי חיזק את הרעיון שאגודת הסטודנטים לא צריכה לעסוק רק במסיבות וסיכומים אלא במאבק לרווחת הסטודנטים ושוויון בקמפוס ■ נציג הרשימה נבחר בחוג להיסטוריה
1,012

בשבוע האחרון נערך קמפיין בחירות שמאלי בבחירות ההשלמה למועצת אגודת הסטודנטים באוניברסיטת חיפה. הקמפיין היה פרי שיתוף פעולה מוצלח בין תנועת מאבק סוציאליסטי ותנועת עומדים ביחד סביב מספר דרישות מרכזיות, וקרא תיגר על מועמדי תא "ועד הסטודנטים", אשר שולט באגודה למעלה מ־12 שנה תחת שמות שונים.

בין היתר, קראנו לאגודת הסטודנטים לפעול לקידום מאבק ארצי של התאחדות הסטודנטים למען הורדת שכר הלימוד ובנייה של מעונות איכותיים וזמינים במטרה להפוך את ההשכלה הגבוהה בארץ לנגישה לכולם. דרשנו מהאגודה להוביל הסברה, חינוך ומאבק נגד הטרדות מיניות בקמפוס ולעמוד בסולידריות עם הסגל הזוטר ולתמוך בחיסול ההעסקה הקבלנית והעברת כלל העובדים בקמפוס להעסקה ישירה.

הפליאר המשותף למועמדי עומדים ביחד ומאבק סוציאליסטי(

בנוסף, הסברנו שבזמן שמיליוני צעירות וצעירים יוצאים ברחבי העולם להיאבק נגד משבר האקלים המאיים על העתיד שלנו, אגודות הסטודנטים בארץ צריכות לתת גב למחאה ולהשמיע את קולן, בפרט בחיפה, שתושביה נפגעים קשות מהתעשייה המזהמת במפרץ.

אל מול החשדות הכבדים לזיופים בבחירות בשנה שעברה, והעובדה שהאפשרות להגיש מועמדות לבחירות ההשלמה שנערכו השנה כמעט שלא פורסמה, שלא לומר הוצנעה והוסתרה מעיני הסטודנטים, דרשנו שהאגודה תתנהל באופן שקוף ודמוקרטי.

כאמור, הבחירות השנה היו בחירות השלמה במספר מוגבל של חוגים, ברובם (בין היתר עקב המחסור בפרסום) מועמדי "ועד הסטודנטים" לא נתקלו בכל תחרות ונכנסו אוטומטית ללא בחירות.

בסופו של דבר הועמדו לבחירה 5 מושבים ב־3 חוגים. בחוג להיסטוריה ובחוג הרב־תחומי ותוכנית "אופקים" הריץ הקמפיין השמאלי המשותף שלושה מועמדים: יובל שליסל (עומדים ביחד), איתמר השש דניאל (עומדים ביחד) והח״מ אורי בר־שלום אגמון (מאבק סוציאליסטי).

התוצאות

בקמפיין השתתפו כ־20 סטודנטיות וסטודנטים שהתנדבו לעזור, חילקנו מעל 1,000 פלאיירים, דיברנו מול מספר כיתות וביום הבחירות עצמו מילאנו את הקמפוס בפוסטרים שקוראים לאגודה להתחיל להיאבק. קיבלנו תגובות אוהדות מעשרות רבות של סטודנטיות וסטודנטים שרוצים שינוי באגודה, ערבים ויהודים, אף שרבים מהם לא יכלו להצביע לנו (שיטת הבחירות היא על בסיס ייצוג חוגי).

פעילי מאבק סוציאליסטי בדוכן הסברה בקמפוס
דוכני ההסברה של עומדים ביחד ומאבק סוציאליסטי מחוץ לקלפיות

בבוקר הבחירות, יו״ר אגודת הסטודנטים לשעבר ומנכ״ל "יוזמה" (החברה הכלכלית של האגודה) רם תורג׳מן, הוריד שלטים שתלינו בקמפוס וניסה לתקוף אותנו באלימות כדי למנוע מאיתנו לצלם אותו בשעת מעשה (צפו כאן בסרטון). באופן ילדותי, "ועד הסטודנטים" החליטו לתלות את השלטים שלהם על גבי השלטים שלנו. אבל הפעולות האלימות וההיסטריות האלו לא מנעו מהקמפיין להתרומם ולקצור הישגים.

בחוג להיסטוריה, יובל שליסל ניצח את מועמד "ועד הסטודנטים" (30 קולות מול 20). מדובר בהישג משמעותי, שכן זהו אחד הנציגים השמאליים היחידים שהצליחו להיבחר לאגודת הסטודנטים מזה זמן רב! בחוג הרב־תחומי ותוכנית "אופקים" השגנו תוצאה יפה של 41 ו־39 קולות מול 62 ו־80 למועמדי "ועד הסטונדטים". מדובר בזירה קשה יותר, שכן בניגוד לחוגים אחרים, בחוג הרב תחומי הסטודנטים מפוזרים בין מאות קורסים שונים ולא לומדים יחד, כך שיתרון הגודל של "ועד הסטודנטים" שיחק שם תפקיד מכריע יותר.

בנוסף, מועמדי "ועד הסטודנטים" הפסידו בבחירות לשני המושבים מטעם החוג למשפטים. כלומר, תא "ועד הסטודנטים" הפסיד ב־3 מתוך 5 המושבים שעמדו לבחירה. ניתן היה לחוש את המיאוס מהתנהלות האגודה בקרב שכבה משמעותית של סטודנטים.

גם אחרי הבחירות — בונים כוח סוציאליסטי בקמפוס

מבחינתנו, במאבק סוציאליסטי, מטרת קמפיין הבחירות לא הייתה רק "קולות בקלפי", אלא גם להגביר מודעות לנושאים אלה ולעורר יותר סטודנטים לפעילות. במהלך הקמפיין פגשנו לא מעט סטודנטים שהשאירו לנו טלפונים והביעו עניין לפעול בקמפוס למען שינוי חברתי גם אחרי הבחירות לאגודה.

"לבנות כוח סוציאליסטי בקמפוס" — פליאר הבחירות של מאבק סוציאליסטי

חילקנו מאות פלאיירים בעברית ובערבית המדגישים את הצורך לבנות כוח פוליטי סוציאליסטי שיפעל בקמפוס ומחוצה לו למען שוויון, שלום ורווחה, ולהציב אלטרנטיבה לשיטה הקפיטליסטית המקדשת את רווחי התאגידים על חשבון העתיד של כולנו ומובילה את האנושות לאסון אקלימי מסוכן.

בסמסטר הקרוב פעילי מאבק סוציאליסטי בקמפוס יחתרו להמשיך ולהרחיב את שיתוף הפעולה עם תאי השמאל בקמפוס במטרה לדחוף קדימה את הנושאים עליהם רצנו בבחירות, לפעול סביב מאבקים דומים נוספים, ואף להתכונן להציב קמפיין שמאלי גדול ורחב יותר סביב הבחירות המלאות לאגודה, הצפויות בראשית השנה הבאה.
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.