לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
שיכון ובינוי מתנכלת לסטודנטים
דיירי המעונות באוניברסיטת תל אביב מתארגנים למאבק!
הפרטת המעונות חושפת סטודנטיות וסטודנטים ליחס מזלזל והתנכלות מצד תאגיד הנדל״ן הענקי "שיכון ובינוי" ■ הדיירות והדיירים הקימו ועד והתארגנו למאבק
2,047

2,047

מאז שהתחיל משבר הקורונה, הסטודנטים והסטודנטיות המתגוררות במעונות של אוניברסיטת ת״א צריכות להתמודד לא רק עם חרדות בריאותיות אלא גם עם האטימות של הנהלת האוניברסיטה והנהלת המעונות מטעם תאגיד שיכון ובינוי. שתיהן מסרבות לתת הנחה או הקלות בחוזי השכירות ומעבירות אחריות מאחת לשנייה. רק בשנתיים האחרונות רווחי שיכון ובינוי, מתאגידי הנדל״ן הענקיים בארץ, היו קרוב למיליארד שקל.

בתגובה להתפתחויות הוקמו במעונות 'ברושים' ו'איינשטיין' ועדים לארגון המאבק, וביום חמישי לפני שבוע הם יצאו להפגנה ראשונה. שוחחנו על המאבק עם דניאלה, אחת מחברות ועד דיירי מעונות ברושים, וחברה גם ב'תא הפמיניסטי' באוניברסיטת תל אביב.

ועד מעונות ברושים הוקם על ידי מספר פעילים וסטודנטים בתגובה למשבר הקורונה כדי לתת מענה לצרכים של סטודנטים. אבל עוד לפני משבר הקורונה, ההתנהלות של שיכון ובינוי הייתה בעייתית. "בתור אקטיביסטית חברתית באוניברסיטה, התחלתי לשמוע שקורים כל מיני דברים במעונות: סטודנטים שמדווחים על התנכלויות, הטרדות, גזענות", דניאלה מספרת. "כרגע, הפעילות של הוועד בעצם מתמקדת בשני דברים מרכזיים: ההתנהלות של הנהלת שיכון ובינוי סביב משבר הקורונה, אבל גם לדאוג שיהיו אווירה וסביבה בטוחות במעונות".

חשוב לציין שעבור סטודנטיות וסטודנטים רבים המעונות הם צורך קריטי. בכלל זה, סטודנטים ערבים שרבים מהם מגיעים מאזורים מרוחקים מתל אביב, מרקע מעמד עובדים עני יותר, והם סובלים מגזענות מצד בעלי דירות פרטיות המסרבים להשכיר להם על רקע מוצאם. גם סטודנטיות סובלות יותר ממצוקת הדיור, מאחר ששיקולי ביטחון אישי עלולים לצמצם עבורן את היצע הדירות.

מה הדרישות של המאבק?

כפי שדניאלה מתארת, חלק מהדרישות של הוועד קשורות בהנחות על שכר הדירה במעונות — שהוא אחד מהגבוהים בארץ! — ואפשרות ליציאה לפני תום החוזה ללא קנס או מציאת מחליף. חלק אחר קשור בכללים הנוקשים של המגורים וביחס מזלזל ולא הולם מצד שיכון ובינוי, שהיו קיימים עוד לפני המשבר. עכשיו, סביב המצב, ההתנהלות של שיכון ובינוי מכעיסה ופוגענית אף יותר.

"ניסחנו בוועד רשימת דרישות, העלינו אותה בפני הדיירים במעונות לראות אם יש התלבטויות או הצעות לשינוי. המטרה שלנו היא להציג את הדרישות לשיכון ובינוי ולהתחיל במו״מ שיהיה בשיתוף איתנו, כאשר כרגע שיכון ובינוי לא עונים למיילים, מתחמקים מתשובות וזורקים אחריות", דניאלה מסבירה.

הפגנת דיירי המעונות באוניברסיטת תל אביב, 30 באפריל (צילום: ועד המעונות)

מה הקשר בין מעונות סטודנטיאליים לחברת הבנייה שיכון ובינוי?

אוניברסיטת תל אביב העניקה לשיכון ובינוי זיכיון ל־24 שנה (עד שנת 2032) לניהול ואחזקת המעונות כחברת קבלן עצמאית. האוניברסיטה לוקחת תפקיד צדדי בניהול המעונות, כאשר הסטודנטים הלומדים בה ומתגוררים במעונות מטעמה נדרשים לעוד חוזה ודין וחשבון מול שיכון ובינוי. כך למשל, אם עוברים על הכללים במעונות, מי ששופטת את הסטודנטים על בעיות משמעת זאת שיכון ובינוי!

אחת התוצאות של ההפרטה היא ריבוי גורמים הזורקים את האחריות מאחד לשני, כאשר מי שסובלים מהמצב הם הסטודנטים והסטודנטיות המתגוררות במעונות: "סטודנטים לא יודעים למי לפנות. מגיעות תלונות לגורם האוניברסיטאי וגם למעונות, שיכון ובינוי מטילים את האשמה על האוניברסיטה ולהפך", דניאלה מתארת. "היה ריבוי תלונות שלא קיבל מענה ואז הוקם הוועד כדי להשיג את התשובות, ליצור ולהכניס את הקול של הסטודנטים בין האוניברסיטה לבין הנהלת המעונות".

ניהול המעונות מתוך אינטרס של רווח משווק כאילו הוא נועד להבטחת שגרת הלמידה והאווירה הנחוצות עבור הסטודנטים והסטודנטיות שרוצים להשקיע בלימודים. אך בפועל ישנה התנגשות, במיוחד בזמן המשבר, כשהסטודנטים והסטודנטיות עסוקים קודם כל בהבטחת בריאות ובהישרדות כלכלית, הם גם חשופים לאיומים מצד התאגיד בשל חובות שכר דירה — כשבמקביל, כאמור, הם כבולים לחוזה הדרקוני ללא אפשרות יציאה.

"שיכון ובינוי זה תאגיד מאוד גדול, שהאינטרס שלו זה להרוויח כסף. בצד השני יש כאן התנגשות, כי כסטודנטים אנחנו מצפים ליחס שמעודד למידה, שמאפשר להוריד מאיתנו בעיות ודאגות כאלו ואחרות", היא מסבירה, "שיכון ובינוי כתאגיד, לא פעם ולא פעמיים, חושבים על האינטרס הכלכלי וכתוצאה מזה נוצרות המון בעיות של סטודנטים, סיפורים קשים של סטודנטים שאני שומעת".

חלק מאותם סיפורים, כפי שהיא מספרת, מגיעים מסטודנטיות שסבלו או סובלות מיחס לא מכבד. דניאלה, בתור פעילה בתא הפמיניסטי באוניברסיטת תל אביב, רואה קשר עמוק בין הפעילות שלה לקידום נושאים פמיניסטיים בקמפוס ובין ההשתתפות במאבק המעונות. "לפחות 50% ממי שגרות במעונות הן נשים, ובתא הפמיניסטי אנחנו רוצות לייצר סביבה בטוחה לנשים באוניברסיטה ולקחת חלק במאבק הזה כדי לייצג את הסטודנטיות במעונות", היא מספרת.

השלב הבא במאבק

כפי שדניאלה מתארת, המאבק מתנהל בכמה מערכות, כאשר מתקיים שיתוף פעולה גם עם איגודים מקצועיים בקמפוס. בהקשר הזה, מספר מרצים ומרצות מהסגל הבכיר שלחו מכתב תמיכה במאבק דיירי המעונות אל נשיא האוניברסיטה. הוועד מקווה לזכות לעוד תמיכה מצד הסגל בעתיד.

"אנחנו עובדים על הפגנה נוספת שתתקיים ביום ראשון (10.5), וממשיכים בפעילות אינטנסיבית באינטרנט וברשת כדי לעורר את תשומת הלב של שיכון ובינוי ולקבל את התשובות שדרשנו", היא מוסיפה.

איך אפשר לעזור למאבק לנצח?

"אפשר להצטרף למאבק שלנו בדף הפייסבוק, ועד דיירי מעונות ברושים. אפשר לשלוח מיילים ולפנות לסגל המרצים ולאוניברסיטה כדי שיתמכו בנו. חוץ מזה, נשמח אם תבואו להפגין איתנו ולעמוד לצידנו בהפגנה הקרובה", דניאלה מסכמת.

לחזק את דיירי המעונות מול התאגיד הבריוני ומול הנהלת האוניברסיטה — כחלק מהמאבק למען:
  • ביטול תשלומים למעונות הסטודנטים, ביטול כל הסדר שכירות כובל. ביטול הזיכיון לשיכון ובינוי על המעונות באוניברסיטת ת״א והעברתם לניהול דמוקרטי של האגודה והוועדים הנבחרים של הדיירים.
  • הקפאה של תשלומי שכר דירה, משכנתה וכלל ההלוואות. שמיטת חובות שכר דירה על תקופת ההסגר עבור מי שהכנסתם נפגעה, פיצוי מהמדינה למשכירים על בסיס צורך מוכח.
  • תשלום שכר מלא לכלל העובדים/ות על כלל תקופת הסגר. התגייסות של התאחדות הסטודנטים והסטודנטיות הארצית למאבק להגנה על ציבור הסטודנטים/ות, בשת״פ עם ארגוני העובדים, כחלק מהמאבק הרחב להגנת בריאות הציבור והזכויות והפרנסה של אנשים מהשורה.
  • הקפאת תשלומי שכר הלימוד בתקופת המשבר, כצעד בדרך למאבק לביטול שכר הלימוד.
  • לא לקיים בחינות בנוכחות פיזית בכיתה. לדחות מבחנים במקרה הצורך. לוודא אפשרות ללמידה מרחוק בכל שיעור, לבטל חובת נוכחות.
  • תשלום שכר מלא לכל העובדים והעובדות בקמפוס, כולל תחת העסקה קבלנית וכולל אלה שהוצאו לחל״ת או שנאלצו להיעדר עקב מחלה או בידוד. מעבר להעסקה ישירה של כל צוותי הניקיון והאבטחה.
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.