הפגנה סוערת בת״א ואיום בהתפטרות המונית בתגובה להכרזת שר הבריאות
איגוד ועדי התחבורה בכוח לעובדים נערך לשביתה ארצית
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
בחירות לאגודה באוניברסיטת חיפה
לא רק מסיבות וסיכומים — אגודת הסטודנטים צריכה להתחיל להיאבק!
קמפיין בחירות סוציאליסטי עורר ויכוח חשוב על תפקיד אגודת הסטודנטים, וחיזק את הבסיס לבניית שמאל סוציאליסטי בקמפוס
1,204

האם תפקידה של אגודת הסטודנטים הוא להילחם למען הורדת שכר הלימוד בדרך לביטולו כדי לוודא שההשכלה האקדמית תהיה נגישה לכולם או שמא "גובה שכר הלימוד נקבע ע״י המועצה להשכלה גבוהה ולאגודת הסטודנטים אין יכולת להשפיע עליו", כפי שטען גלעד ג׳מאל, מי שעתיד לכהן כיו״ר האגודה החדש מטעם תא "ועד הסטודנטים", ששולט ברוב המוחלט של המושבים באגודה.

האם בזמן שהמעונות בארץ מספיקים רק ל־6% מהסטודנטים, האגודה צריכה להיאבק ולדרוש מהממשלה בנייה מאסיבית של מעונות זולים ונגישים, להתייצב בסולידריות עם מאבק הסגל הזוטר ועובדי הקבלן בקמפוס ולהיאבק נגד סקסיזם, הטרדות מיניות, גזענות ולהט״בופוביה ולמען שוויון וצדק חברתי בקמפוס ובחברה בכלל או ש"האגודה היא לא קבלן בנייה והמעונות לא באחריותה" והמאבקים האלו "הם לא עסק של האגודה", כפי שטען רכז המעורבות החברתית של האגודה מטעם "ועד הסטודנטים" בתגובה למצע שלי.

פוסטר הקמפיין
חשש כבד לזיופים

בתחילתה של ספירת הקולות בחוג שלי (רב תחומי ואופקים), נראה היה כי המאבק די צמוד, עם פער מסוים לטובת מועמדי "ועד הסטודנטים".

אך כעבור 5 דקות מתחילת הספירה, הביא יו״ר ועדת הבחירות, אורי גנץ, 42 מעטפות חדשות. כששאלתי מאיפה הגיעו המעטפות החדשות, ענה יו״ר ועדת הבחירות, שהוא "ינסה לברר איך זה קרה", וכי "הרבה שואלים אותו את זה". תשובות תמוהות בלשון המעטה.

כאשר נפתחו מעטפות בחירה אלה, התגלה שבכולן, ללא יוצא מהכלל, סומנו שלושת המועמדים מ"ועד הסטודנטים".

סטודנטים שלומדים תואר דו־חוגי, זכאים להצביע לנציגות שני החוגים שלהם, אך ההצבעה מתבצעת עבור כל חוג בקלפי נפרד. כלומר, הסטודנט מגיע לקלפי של החוג מקבל מעטפה אחת עם שמות המועמדים באותו החוג, מסמן את בחירתו ומשלשל אותה לקלפי. אחר כך הוא עובר לקלפי השני מקבל מעטפה חדשה עם שמות המועמדים בחוג זה ובוחר גם שם.

אז איך זה שמעטפות הצבעה מקלפי אחד מוצאות את דרכן לקלפי הלא נכון?!

אמנם, גם אם מדובר בזיוף של 42 קולות, עדיין לא הייתי נבחר, אך הפער בהחלט היה מצטמצם; ותופעות דומות, ואף מחשידות וחמורות יותר, קרו גם בקלפיות של חוגים אחרים.

בחוג למשפטים התחרו 2 מועמדים מ"סטודנטים למען סטודנטים" מול 3 מועמדים מתא "ועד הסטודנטים" על 3 מושבים. כמה דקות אחרי תחילת הספירה, הביא יו״ר ועדת הבחירות 65 מעטפות מקלפי אחר.

בניגוד לשאר המעטפות שהועברו, מספר הקלפי ממנו הגיעו נכתב רק בכתב יד ושם החוג לא נכתב כלל. ב־64 מתוך 65 המעטפות החדשות, סומנו שלושת המועמדים של "ועד הסטודנטים".

כששאלו המשקיפים מהיכן הגיעו המעטפות נאמר להם שהגיעו מקלפי מספר 3, השייך לחוג לסיעוד. אך באוניברסיטת חיפה יש סטודנטים בודדים שלומדים משפטים בשילוב עם סיעוד.

כשדרשו מועמדי "סטודנטים למען סטודנטים" לראות את ספר הבוחרים של קלפי מספר 3, וכך לבדוק אם הצביעו שם מספר כה גדול של סטודנטים למשפטים וסיעוד — הם נענו בסירוב, ללא כל הסבר. חשוב להדגיש — ללא 65 המעטפות החדשות, המועמדים מתא "סטודנטים למען סטודנטים" היו נבחרים במקום הראשון והשני ומועמד מ"ועד הסטודנטים" במקום השלישי. אך לאחר הוספתן התוצאה התהפכה על פיה.

בעקבות זאת, המועמדים מתא "סטודנטים למען סטודנטים" הגישו תלונה על זיוף הבחירות, ובצדק. עכשיו יש לדרוש חקירה מעמיקה ויסודית, על ידי ועדה בלתי תלויה, כדי להסיר כל חשש לגבי טוהר הבחירות ואמינות התוצאה.

===

עדכון: ועדת הבחירות קיבלה את הערעור לגבי הבחירות בחוג למשפטים, והחליטה כי אין להתחשב בקולות שהובאו לקלפי וכתוצאה — 2 המועמדים מ"סטודנטים למען סטודנטים" נבחרו לאגודה, יחד עם נציג נוסף מ"ועד הסטודנטים".

אלה הנושאים והשאלות שעלו לדיון בפני מאות סטודנטים בכיתות הלימוד, בהפסקות וברשתות החברתיות, בעקבות קמפיין הבחירות שניהל "התא הסוציאליסטי — الكتلة الاشتراكية" תחת הכותרת "לא רק מסיבות וסיכומים — האגודה צריכה להיאבק על הזכויות שלנו".

בניגוד לטענות נציגי "ועד הסטודנטים", התאחדות הסטודנטים הארצית כבר הצליחה למנוע העלאה ואף לסחוט הורדה של שכר הלימוד באמצעות שביתות הסטודנטים של 1998 ו־2007. גם היום יכולה אגודת הסטודנטים בחיפה, להעלות בהתאחדות הסטודנטים, הצעת החלטה להתחיל מאבק עוצמתי להורדת שכר הלימוד ולבניה מאסיבית של מעונות.

ההתאחדות לקחה חלק מוביל גם במחאה החברתית של קיץ 2011, ואין סיבה שלא תתייצב בסולידריות גם כיום לצד המאבקים החברתיים. זה בהחלט "עסק של האגודה".

מאמץ לשיתוף פעולה

אני התמודדתי על אחד מ־3 מושבים ששמורים באגודה לחוג הרב תחומי בו אני לומד. מולי התמודדו 3 מועמדים, כולם מתא "וועד הסטודנטים", ובינהם גלעד ג׳מאל, המיועד לכהן כיו״ר הבא של האגודה.

את הקמפיין התחלנו שותפתי לתא, יסמין מורג, ואני לפני שלושה שבועות. בתור צעד ראשון, פנינו לתאים של חד״ש ועומדים ביחד בקמפוס, והצענו להם להריץ רשימת מועמדים משותפת סביב עקרונות משותפים. לצערנו, ההצעה הזו נדחתה, אך שיתוף הפעולה בין התאים ממשיך סביב נושאים אחרים.

במקביל, עודדנו סטודנטים שמאליים להתמודד, כפי שאכן קרה בחוג לעבודה סוציאלית, וגם קיימנו דיון עם תא "סטודנטים למען סטודנטים", שהוקם לקראת הבחירות במטרה לשנות את התנהלות האגודה ולקדם דמוקרטיזציה ושקיפות בהתנהלותה הכלכלית.

עצם העובדה שיותר קולות מתחילים לקרוא תיגר על האחיזה של "ועד הסטודנטים" באגודה, ולדרוש שקיפות ודמוקרטיה, היא חשובה ביותר. למרבה הצער, "סטודנטים למען סטודנטים" התעקשו להגביל את הקמפיין שלהם רק למסרים האלו, ולמסגר אותו כקמפיין א־פוליטי, כך שלא התאפשרה לבסוף ריצה משותפת, אך נוצרו יחסי קרבה וסיוע הדדי בין התאים.

מאבק קשה וקמפיין מוצלח

במהלך הקמפיין, הפקנו 2 פלאיירים בעברית וערבית שתמצתו את עיקרי המצע שלנו, והתחלנו להפיץ בקרב הסטודנטים את העובדה שיש קמפיין שמאלי בבחירות לאגודה. חילקנו למעלה מאלף פלייארים ברחבי הקמפוס, ונכנסנו לדבר בפני כ־15 כיתות!

קיבלנו מעט תגובות עוינות ממי שלא אהבו לראות סטודנטים יהודים וערבים פועלים ביחד עם שלטים בעברית וערבית, אך הרבה יותר תגובות אוהדות ותמיכה מסטודנטים יהודים וערבים, מהרבה חוגים, וגם מחיאות כפיים בחלק מהכיתות.

את כל זה הצלחנו לעשות בזכות סטודנטים וסטודנטיות, יהודיות וערביות, שהצטרפו לקמפיין וחיזקו את פעילויות ההסברה שקיימנו. בנוסף, נוצרו קשרים גם עם מרצות בוועד הסגל האקדמי הזוטר, ועם מרצי המכינה, שנמצאים בימים אלה בשביתה.

בסופו של דבר, קיבלתי 30 קולות מהחוג הרב תחומי ותוכנית "אופקים" — תוצאה יפה לקמפיין הבחירות הראשון שניהל התא הסוציאליסטי — מול 96, 101 ו־103 קולות למועמדי "ועד הסטודנטים".

חשוב להבין שלסטודנטים בחוג הרב תחומי אין שיעורים משותפים בכלל, והם מפוזרים בין מאות קורסים שונים. לכן, למעשה לא היה לי איך לפגוש את רובם. במצב הזה יתרון הגודל של "ועד הסטודנטים", שתחת שמות שונים שולט באגודה כבר 12 שנה, שיחק תפקיד מכריע. בנוסף, ייתכן גם שהפער הינו תוצאה של זיופים, שהקנו למועמדי "ועד הסטודנטים" עוד 42 קולות כל אחד.

הזדמנות לבניית שמאל סוציאליסטי בקמפוס

בכל מקרה, המצע השמאלי שקידמנו זכה לתמיכה מעשרות סטודנטיות וסטודנטים, יהודים וערבים, מחוגים שונים. למעשה, קיבלתי דיווחים מתוך האגודה עצמה, שסטודנטים שכלל לא לומדים בחוג שלי, הגיעו לקלפי, וביקשו להצביע לי, אך גילו שזה בלתי אפשרי.

קמפיין רחב יותר, של עשרות מועמדים שמאליים לאגודה, גם אם לא היה מצליח לזכות לרוב, היה בהחלט מצליח לעורר דיון רחב הרבה יותר ולערב מאות סטודנטים בפעילות בבחירות וגם לאחריהן. חשוב שהתאים השמאליים יערכו לכך לקראת הבחירות הבאות.

אבל יש מה לעשות כבר בימים הקרובים. ביום שלישי האחרון (20.11), פתחו מרצות ומרצי המכינה בשביתה חלקית, בדרישה להסכם קיבוצי ראשון שיפסיק את העסקתם בשכר שעתי ללא ביטחון תעסוקתי. תפקידנו לעמוד לצידם בסולידריות.

צילום: מאבק סטציאליסטי

ההישגים של הקמפיין המחישו שיש בקמפוס בסיס של ממש לבניית כוח שמאלי, סולידרי, סוציאליסטי, יהודי־ערבי, שיאבק בגזענות, בסקסיזם ובלהט״בופוביה בקמפוס ומחוצה לו. תא שיציב על סדר היום אלטרנטיבה של מאבק לשוויון, צדק חברתי ושלום.

בשבוע שלפני הבחירות, כ־15 סטודנטים, יהודים וערבים, הביעו עניין לקחת חלק בפעילות התא שלנו, חלקם כבר הצטרפו לחלוקת הפלאיירים. בשבועות הקרובים בכוונתנו להשיק מחדש את התא ולהגביר את הפעילות בקמפוס.

הצטרפו לפעילות בקמפוס חיפה!

לפרטים: אורי 054.548.1378 | יסמין: 050.364.6499

פעילות הסברה לקראת הבחירות (צילום: מאבק סוציאליסטי)תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.