הפגנה סוערת בת״א ואיום בהתפטרות המונית בתגובה להכרזת שר הבריאות
איגוד ועדי התחבורה בכוח לעובדים נערך לשביתה ארצית
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
המלחמה על הבית
הריסות ומצוקת דיור בשירות הכיבוש
הריסות בתים במזרח ירושלים הגיעו ב־2019 לשיא
326

על משבר הדיור בישראל שלטון נתניהו מנצח מזה שנים, בשירות כרישי הנדל״ן. בשטחים הפלסטינים הכבושים, איפה שמצוקת הדיור חריפה בהרבה, שלטון נתניהו פועל באופן אכזרי להחמרת המצב, בשירות ההתנחלויות והכיבוש.

בשנת 2019 חלה עלייה במספר הריסות בתי פלסטינים שבוצעו על ידי הרשויות בישראל בשטחים הכבושים. על פי נתוני ארגון בצלם, 265 מבנים נהרסו על ידי ישראל במזרח ירושלים — מדובר במספר הגבוה ביותר מאז שבצלם התחילו לאסוף את הנתונים ב־2004. בגדה המערבית גם חלה עליה, והמספר הגיע ל־256 מבנים.

ההריסות נעשות ברובן בתירוץ כי הבתים נבנו באופן "לא חוקי" — מה שקורה בגלל שהדיקטטורה של הכיבוש בשטחים מסרבת לתת אישורי בנייה לפלסטינים, על אף שהאוכלוסייה גדלה. זה לא משאיר למשפחות פלסטיניות ברירה אלא לבנות בצורה בלתי מורשית.

מלבד המדיניות הזו, האכזרית כשלעצמה, במזרח ירושלים העירייה גם גובה היטל של עשרות אלפי שקלים על ביצוע ההריסה (!), ולכן חלק מהמשפחות הורסות את ביתן בעצמן לאחר שהוצא נגדו צו הריסה.

אי־מתן אישורי בנייה הוא חלק ממדיניות שמטרתה להפוך את חיי הפלסטינים לבלתי נסבלים, בתקווה שהם יעזבו "מרצון" אזורים במזרח ירושלים ובשטח C, אותם שואף הימין לספח.

העלייה במספר הריסות הבתים מהווה חלק מקו רחב יותר של החרפת מדיניות הכיבוש, שמתבטאת גם בתוכנית של נתניהו לספח את בקעת הירדן. הזינוק במספר ההריסות במזרח ירושלים קשור גם להכרה הפרובוקטיבית של טראמפ בירושלים כבירתה של ישראל בלבד, תוך התעלמות מזכויות הפלסטינים.

דרוש מאבק נגד רמיסת הזכויות הבסיסיות של עובדים ועניים פלסטינים ונגד החרפת הסכסוך הלאומי. די להריסות בתים, די לסיפוח, די לעוני — כן למאבק משותף של ישראלים ופלסטינים למען דיור, רווחה, ביטחון ושלום שוויוניים.

*   מתוך עיתון "המאבק", גיליון פברואר 2020תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.