לעצור את מתקפת הנקם ומרחץ הדמים בעזה, להיאבק ולהציב אלטרנטיבה לממשלת האסון, המצור והעוני
ממשלת נתניהו מתנערת מכל אחריות לאסון בביה״ח בעזה, כשברקע אלפי הרוגים מההפצצות
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
מזרח ירושלים
האלימות המשטרתית בעיסאוויה ממש לא מקרית
השוטרים המוצבים בעיסאוויה: "זה אשכרה להתגרות בהם סתם"; "למה לעשות את זה בכוונה?"; "המדיניות שלנו דפוקה מהשורש"
686

686

אפילו השוטרים המוצבים בעיסאוויה מרגישים כי מטרת הנוכחות שלהם בשכונה הפלסטינית במזרח ירושלים היא להתגרות בתושבים ולעורר אי־שקט. בסרטון שפורסם ב"הארץ" ושצולם במצלמת הגוף של אחד השוטרים, נשמע שוטר מג״ב שמוצב בשכונה מתלונן: "זה אשכרה להתגרות בהם סתם", בהמשך הוא שואל את חברו: "למה לעשות את זה בכוונה?", וחברו עונה לו: "המדיניות שלנו דפוקה מהשורש".

הסרטון מחזק את הטענה שהתנהלות המשטרה נועדה להגביר את דיכוי התושבים הפלסטינים בעיסאוויה, החיים תחת כיבוש ובתנאים של עוני כבד. מזה תקופה ארוכה שהם יוצאים למחות נגד הפשיטות השרירותיות של כוחות משטרה ומג״ב על השכונה, שכל מטרתם, היא להתעמר בהם. דוברות המשטרה, כמובן, ממחזרת את הטיעונים הרגילים של כניסה בגלל "סיבות ביטחוניות", ידויי אבנים וכו׳, אך אפילו השוטרים עצמם לא מאמינים בכך.

דיכוי קטלני

בקיץ האחרון האלימות המשטרתית החמירה ולבשה אופי של מבצע יומיומי: שוטרים נכנסו לשכונה מדי יום ומדי לילה, כיוונו את נשקם כלפי העוברים ושבים ועצרו מעל 350 פלסטינים, בהם קטינים רבים. מתוך כל העצורים הוגשו כתבי אישום רק בכ־3 אחוז מהמקרים, וגם הם רובם היו על יידוי אבנים כלפי השוטרים שפשטו על השכונה.

ב־27 ביוני, בתום הפגנה נגד מבצע ההתעמרות, נורה ונהרג מוחמד סמיר עובייד בן ה־19. הדבר קרה באותו שבוע בו נורה ונהרג סלמון טקה מידי שוטר, אך התקשורת לא התעכבה על המקרה במזרח ירושלים. ארגון כוח לעובדים פרסם מכתב גינוי נגד רצח סלומון טקה, בו הזכיר גם את רצח מוחמד סמיר עובייד, וקשר בין שני המקרים של אלימות משטרתית.

במהלך כל חודשי החופש הגדול המשטרה המשיכה בפשיטות ובמעצרים. תושבים הרגישו חוסר ביטחון להסתובב ברחוב ולתת לילדיהם לצאת מהבית. לקראת תחילת שנת הלימודים הכריז ועד ההורים השכונתי על שביתה — שנת הלימודים לא תיפתח אם האלימות המשטרתית לא תיפסק. בעקבות האיום בשביתה, המשטרה הבטיחה להפחית את הכניסות לשכונה ש"לא לצורך". מדובר בהישג של מחאת התושבים.

תושבי עיסאוויה ממשיכים במאבק ודורשים לפתוח את הכניסה הדרום־מערבית לשכונה — כרגע התושבים נאלצים להיכנס ולצאת מהשכונה דרך מחסום — ולהפסיק את פעילות המשטרה בקרבת בתי הספר. בנוסף, דורשים התושבים מהעירייה ומהממשלה לאשר תוכנית מתאר לשכונה, לפתח את התשתיות ולטפל בעוני.

האלימות המשטרתית בעיסאוויה היא חלק מסדר היום של שלטון נתניהו. ממשלת ההון וההתנחלויות היוצאת, בגיבוי ממשל טראמפ, הגבירה את הדיכוי והנישול של הפלסטינים במזרח ירושלים במטרה לטרפד כל הסדר שיאפשר כינון שתי בירות בירושלים והקמת מדינה פלסטינית עצמאית.

מאבקם של תושבי עיסאוויה לסיום הכיבוש והשלכותיו על חייהם, הוא חלק בלתי נפרד מסלילת הדרך לפתרון הסכסוך ולשינוי סוציאליסטי שיבטיח מציאות של חיי רווחה, שלום ובטחון שוויוניים, תוך הכרה בזכות ההגדרה העצמית של שני העמים.

*   מתוך עיתון "המאבק", גיליון נובמבר 2019
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.