הסיפוח וההתנגדות
צדק למהסא אמיני! סולידריות עם המחאה נגד משטר האייתוללות
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
בחירות 2019
"הונאת המאה" של טראמפ והמשך "ניהול הסכסוך"
המשבר החמור ברצועת עזה מאיים להתלקח לסבב מלחמה נוסף ■ המתיחות במזרח ירושלים ובגדה המערבית שוב בעלייה ■ גם העימות בין ישראל לאיראן ובעלות בריתה עלול להידרדר למלחמה
935

חלק מרכזי מקמפיין הבחירות של נתניהו והליכוד עוסק בהפחדה ביטחונית. ברית הגנרלים של גנץ מבטיחה מנגד שהיא תדאג לשלום הציבור הישראלי טוב יותר. איך? ברמת המצע בסוגיה הלאומית, כחול־לבן די משכפלת את עמדת הליכוד, שממילא היא מעוניינת להרכיב איתו את הממשלה הבאה.

בינתיים, המשבר החמור ברצועת עזה מאיים להתלקח לסבב מלחמה נוסף. המתיחות במזרח ירושלים ובגדה המערבית שוב בעלייה. וגם העימות בין ישראל לאיראן ובעלות בריתה עלול להידרדר למלחמה.

כעת נתניהו אומר ש"ישראל מצפה לעסקת המאה" — תוכניתו של טראמפ לפתרון הסכסוך בין ישראל לפלסטינים ולמדינות ערב, שאמורה להיות מוצגת לאחר הבחירות. משני צידי הסכסוך, הציבור הרחב לא עוצר את נשימתו בציפייה.

פרטי התוכנית והעיתוי בו תוצג עדיין לא נחשפו, בפרט שעה שטראמפ עצמו הולך בשנה הבאה להתמודד בבחירות גורליות מבחינתו. אולם התוכנית צפויה להיות המשך למדיניות הממשל ביחס לסכסוך הישראלי־פלסטיני עד כה, וכך עולה גם מפרטים שהודלפו בתקשורת.

באופן אירוני, הסיבה העיקרית לעיכובים בפרסום התוכנית היא התרומה של טראמפ עצמו להסלמה במתחים הלאומיים. כך, החלטתו הפרובוקטיבית להכיר חד־צדדית בירושלים כבירת ישראל בלבד — כלומר, מבלי להכיר בזכות הפלסטינים לעצמאות לאומית ולבירה משלהם במזרח ירושלים — גררה גל של זעם ומחאה, שדוכא בחריפות. מעל 60 מפגינים פלסטינים לא חמושים בגבול עזה נורו למוות ביום העברת השגרירות.

טראמפ התרברב אז שסוגיית ירושלים ירדה כביכול מהפרק, אלא שמיליוני פלסטינים לא מוכנים לקבל את התכתיב הבריוני הזה. באופן דומה, ביקש טראמפ "להיפטר" מסוגיית הפליטים הפלסטינים, ופנה לתקוף את אונר״א, סוכנות הסיוע של האו״ם לפליטים הפלסטינים. האם המהלך הזה יגרום למיליוני פליטים פלסטינים לוותר על שאיפותיהם הלאומיות? מובן שלא.

נתניהו וטראמפ נושאים עיניהם לדיקטטורות הערביות באזור. אך משטרים המשעבדים את עמי האזור לעולם לא יהיו בסיס לכינון מציאות של צדק חברתי ושלום.

פוליטיקאים צינים ממפלגות קפיטליסטיות לאומניות ימשיכו לנצל את הפחדים הביטחוניים בציבור הישראלי. שליטה בחייהם של מיליוני פלסטינים נטולי זכויות תחת כיבוש ומצור ממשיכה להנציח את סכסוך הדמים.

טראמפ, נתניהו, וגם דומיהם מכחול־לבן, מציעים המשך של "ניהול הסכסוך" והנצחת מציאות של כיבוש ודיכוי, ללא כל אופק לפתרון.

האינטרס של האנשים העובדים והצעירים משני צידי השסע הלאומי הוא במאבק משולב: נגד אליטות מושחתות ומשטרי דיכוי, נגד שיטה המבטיחה מזרח תיכון של אי־שוויון, עוני ודיכוי ולמען שלום המבוסס על חיי רווחה ושוויון זכויות לכל העמים.

סוציאליסטים אומרים: לא לתוכנית טראמפ, כן למאבק אמיתי לשלום ולאביב סוציאליסטי במזרח התיכון. כן לשתי מדינות דמוקרטיות, סוציאליסטיות ושוות־זכויות, עם שתי בירות בירושלים, ושוויון זכויות מלא למיעוטים.

*   מתוך עיתון "המאבק", גיליון מרץ־אפריל 2019תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.