לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
נאבקות
מקנזס עד סיאטל: המאבק למען זכות ההפלה לא עוצר
נצחון לזכות ההפלה במשאל עם בקנזס, סיאטל תהפוך ל"עיר מקלט" — ערים נוספות עשויות לאמץ חקיקה דומה
863

863

החלטת בית המשפט העליון לבטל את פסיקת 'רו נגד וייד' איפשרה לעשרות מדינות בארה״ב לשלול את זכות ההפלה. עשרות אלפים יצאו להפגין נגד ההחלטה, ואף השביתו תיכונים. תנועת 'אלטרנטיבה סוציאליסטית' הובילה עצרות מחאה בשורה של ערים בארה״ב. הפגנות סולידריות התארגנו גם בעולם, ובת״א פעילי.ות מאבק סוציאליסטי השתתפו בהפגנה של כ־100 נגד ההתקפה על הזכות של נשים על גופן.

10 מדינות בארה״ב כבר הכניסו לתוקף איסור גורף על זכות ההפלה, מאז ביטול "רו נגד וייד", ומדינות נוספות מתכננות לחוקק הגבלות דומות. אך מנגד, בלחץ המחאה בשטח, שורה של מדינות הוציאו צווי הגנה על ביצוע הפלות. בקנזס — מדינה שנשלטת על ידי המפלגה הרפובליקאית — רוב של 59% הצביע במשאל־עם בעד שימור הזכות להפלה בחוקת המדינה.

במקביל, סיאטל הפכה להיות לעיר המקלט הראשונה בארה״ב עבור נשים שביצעו או רוצות לבצע הפלה, בזכות מאבק ומהלך חקיקה שיזמה קשאמה סוואנט, חברת מועצת העיר מטעם תנועת 'אלטרנטיבה סוציאליסטית' (תנועת האחות של מאבק סוציאליסטי בארה״ב). סוואנט מסבירה כי החוק יגן על "נשים ואנשים בהריון, הרופאים.ות שלהן, ונותני שירות אחרים שעומדים מפני העמדה לדין בשל ביצוע הפלות. הוא אוסר על משטרת סיאטל לעצור א.נשים, מטופלים ומטפלים, על בסיס צווי מעצר קיימים, או לעזור בחקירות בכל הנוגע לחוקים נגד הפלות ברחבי ארה״ב."

על רקע פניות מחברי מועצה בשיקאגו ובמיניאפוליס שרוצים לקדם חקיקה דומה, הסבירה סוואנט: "אם הניצחון שהשגנו כאן יכול לעזור בהתפשטות החקיקה לערים ומדינות נוספות, תהיה לכך השפעה משמעותית ביותר. אם חצי מהמדינות בארה״ב יסרבו להסגיר א.נשים שמאושמות בעבירה על חוקים נגד הפלות בחצי השני של המדינות, יהיה מאד קשה לאכוף את החוקים האלה". סוואנט הוסיפה: "העובדות, הצעירות והפעילות הסוציאליסטיות של סיאטל הראו בהשגת החקיקה הזו מה זה אומר להפגין סולידריות עם מעמד העובדות והעובדים מעבר לגבולות העיר והמדינה!

*   מתוך גיליון אוגוסט־ספטמבר 2022 של עיתון "המאבק"
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.