ממשלת בנט־לפיד־מרצ החליטה להפריט את המאבק במגפה
תאגידי המזון החליטו להעלות מחירים, אך נבהלו ממחאה וחרם
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
ביטול זכות ההפלה בטקסס
מאבק נחוש מסוגל לעצור את ההתקפה האכזרית
לאחר כמה רגעים קצרים של הלם מכך שהזכות להפלה בוטלה בפתאומיות, עבור מיליונים בטקסס וברחבי ארה״ב ברור שנחוצה מחאה המונית כדי להגן על זכויות נשים ■ גרייס פורס מתנועת אלטרנטיבה סוציאליסטית בטקסס מדווחת
555

ביצוע הפלות במדינת טקסס נאסר בן לילה. כל אחת מהמרפאות במדינה, הנדירות גם ככה, הפסיקו לבצע הפלות. במדינות שכנות, דוגמת לואיזיאנה וארקנסו, כבר נרשמה עליה במספר הנשים המגיעות מטקסס לצורך ביצוע הפלות. מיליוני נשים חרדות ממצב בו נכפה עליהן לנקוט בהליך מסוכן ביותר של הפלה עצמית במקרה שהן ירצו להפסיק הריון.

המתקפה האכזרית הזאת הגיעה אחרי שבית המשפט העליון בארה״ב סירב להוציא צו השהייה לחוק החדש האוסר על הפלות בטקסט — הידוע בכינוי חוק הסנאט 8 — ואיפשר לו להיכנס לתוקף באופן מיידי.

חוק הסנאט 8 אוסר על ביצוע הפלה אחרי שיש אינדיקציה ראשונית לפעימות לב של העובר — בדרך כלל בין השבוע החמישי לשישי להיריון. כ־85%–95% מההפלות מבוצעות לאחר השלב הזה — שבו רוב הנשים כלל אינן מודעות כי הן בהריון. אין בחוק החרגה למקרים של גילוי עריות או תקיפה מינית.

ואם זה לא היה ברברי מספיק, אז מנגנון האכיפה של החוק מזעזע ממש. במשך שנים עשרות מדינות שנשלטות על ידי המפלגה הרפובליקנית העבירו חוקי "פעימות לב" זהים שנבלמו בבתי המשפט, אך החוק של טקסס מעביר את האכיפה מידי המדינה לאזרחים. כלומר, הוא מאפשר למתנגדי הפלות מאורגנים להגיש תביעות אזרחיות נגד כל גורם ש"מסייע ומבצע" הפלה, על סכום של עד 10,000 דולר עבור כל הפסקת הריון. נטל ההוכחה בחוק כה מגוחך עד שהוא מאפשר לתבוע גם נהג מונית שהסיע מישהי למרפאה להפסקת הריון.

קריאת השכמה

כבר מספר שנים מרחף מעל ראשינו האיום כי פסק דין חדש יבטל את פסק הדין ההיסטורי במשפט "רו נגד וייד" מ־1973. פסק דין זה יצר תקדים משפטי המאפשר לנשים זכות חוקית לבצע הפלה בארה״ב. האיום גבר לאחר שטראמפ מינה לבית המשפט העליון, ללא מאבק מצד המפלגה הדמוקרטית, שני שופטים שמרנים — איימי קוני בארט, קנאית דתית חסרת מעצורים ולפני כן את ברט קוואנו, אולטרא־שמרן עם היסטוריה של תוקפנות מינית. כעת, אחרי שבית המשפט העליון, מוסד בלתי־דמוקרטי בעליל, הראה את הנכונות שלו להיכנע לגורמי ימין קנאים מתנגדי הפלות, הצפי למתן פסק דין במשפט דובס נגד ארגון בריאות האישה של ג׳קסון, שיקבע האם מדינות יכולות לאסור על ביצוע הפלה אחרי השבוע ה־15 להריון, נראה קודר.

מחוקקים רפובליקנים קידמו שורה של חוקים שייכנסו לתוקף ברגע שבית המשפט העליון יחליש את פסק הדין של "רו נגד וייד". האיסור על הפלות בטקסס הוא התחבולה החוקית שהם חיפשו. לוביסטים מתנגדי הפלות כבר יוצרים קשר עם קבוצות ימין בטקסס כדי שיסייעו להם לנסח הצעות חוק דומות ולייצא אותן לעוד עשרות מדינות.

שעה שגברים ונשים עובדות ובייחוד נשים צעירות התמלאו בזעם כנגד החוק, יש מחסור מהדהד בהנהגה פוליטית שתוכל לתרגם את ההתנגדות הרחבה של 70% מהציבור בארה״ב לאיסור על הפלות למחאה ברחוב. הארגונים הגדולים שעוסקים בזכויות רבייה ובזכויות נשים העלו סרטוני טיקטוק אבל לא יזמו קריאות לפעולה.

לאחר כמה רגעים קצרים של הלם ותדהמה מכך שהזכות להפלה בוטלה לפתע, ברור עכשיו עבור מיליונים בטקסס וברחבי ארה״ב שנחוצה מחאה המונית ואף יום פעולה כלל ארצי, כדי להשיב מאבק ולהגן על זכויות רבייה וזכויות נשים.

להתארגן ולהיאבק

אנו צופות בהתקפה הכי חמורה על נשים מזה עשורים, אך המצב בשום אופן לא אבוד. אנחנו יכולות להגן על התקדים המשפטי של "רו נגד וייד" ולהבטיח את הזכות להפלה חוקית בכל רחבי ארה״ב, אבל זה ידרוש בניית תנועה המונית, בסדר הגודל של תנועות הנשים בשנות ה־1960–70 שהביאו בזמנו להישג ההיסטורי. זה קרה ב־1973 על אף בית המשפט השמרן ועל אף הנשיא דאז ריצ׳רד ניקסון. הארץ אז רעדה מהתגייסות המונית למחאות, שביתות ופעולות ישירות אחרות שהובלו על ידי ארגוני מאבק שצמחו בקהילה.

זה סוג המאבק שנחוץ לנו היום. התנועה שלנו תצטרך להפעיל לחץ אדיר על המפלגה הדמוקרטית השולטת בקונגרס ובבית הלבן, וכן גם על בית המשפט העליון שמתכונן לפסוק בתביעה החדשה של דובס.

חודש לפני שנבחר לנשיאות, התחייב ג׳ו ביידן להפוך לחוק את התקדים המשפטי של "רו נגד וייד". עכשיו כשהגיע הזמן למעשים, לביידן אין תירוץ לא לעמוד בהבטחה להסדיר את זכות ההפלה בחקיקה.

אנחנו צריכות לדרוש מהדמוקרטים לפעול. יחד עם זאת, עד עכשיו ובניגוד להבטחות, הם סירבו להסדיר בחקיקה את העלאת שכר המינימום ל־15 דולר לשעה, לחוקק תקנות הגנה על האקלים, להגן על זכות ההתאגדות במקום העבודה, להעלות את המיסוי על התאגידים ולהחזיר את התקצוב הציבורי לפדרציה להורות מתוכננת (Planned Parenthood), המספקת שירותי בריאות לנשים. ללא בניה של תנועה המונית שתפעיל לחץ אדיר על ממשל ביידן, גם ההבטחה להגן על זכות ההפלה תתווסף לרשימה.

אנחנו צריכות ליזום הפגנות ושביתות בדרישה להפוך את התקדים המשפטי של "רו נגד וייד" לחוק וזאת בנוסף להפגנות שיפעילו לחץ על בית המשפט העליון. בזמן שאנחנו מגבשות את דרכי המאבק של התנועה שלנו, חשוב שנלמד מהדוגמא של פולין, שם נשים ארגנו שביתה המונית להגנה על זכות ההפלה.

פמיניזם-סוציאליסטי נחוץ עכשיו יותר מאי פעם

המאבק לשחרור נשים לא עוצר בדרישה להבטחת נגישות לביצוע הפלה בטוחה, בחינם ובאופן חוקי. האיסור הזה יפגע באופן הכי חמור בנשים עובדות ועניות המתמודדות גם עם ההשלכות של משבר הדיור ומשבר החינוך לגיל הרך. אנחנו זקוקות למאבק סוציאליסטי־פמיניסטי למען הזכות לבחור האם להביא ילדים או לא, למען חינוך חינם לגיל הרך, למען פיקוח שכר דירה ולמען דיור ציבורי באיכות גבוהה. אנחנו צריכות לשים סוף לעשיית רווחים ממתן שירותי בריאות ולדרוש להסדיר במיידי ביטוח בריאות לכולם. המאבק הסוציאליסטי־פמיניסטי צריך להתחבר גם למאבקים נגד גזענות, טרנספוביה וטרור נגד מהגרים, ונגד כל צורות הדיכוי שמפלגות את מעמד העובדות והעובדים.

הדור החדש של הנשים הצעירות היום לא קונה את הרעיונות של הפמיניזם הליברלי אודות ניפוץ תקרות זכוכית ומודל ה"גירל בוס". יש צמא לשינוי יסודי שישים סוף למשברים ולניצול שאנחנו רואות מכל עבר. תחת המערכת הקפיטליסטית כל הישג שהתנועה שלנו זכתה בו, כמו "רו נגד וייד", יכול להילקח מאיתנו על ידי המעמד השליט. כדי להביא לשחרור אמיתי מדיכוי מגדרי צריך לתעל את הכעס על המערכת הרקובה למאבק רב עוצמה למען עתיד סוציאליסטי.
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.