לעצור את מתקפת הנקם ומרחץ הדמים בעזה, להיאבק ולהציב אלטרנטיבה לממשלת האסון, המצור והעוני
ממשלת נתניהו מתנערת מכל אחריות לאסון בביה״ח בעזה, כשברקע אלפי הרוגים מההפצצות
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
בג״ץ הסבירות
כן, לפסול מחטף חקיקה אנטי־דמוקרטי
ממשלת נתניהו–בן גביר הביתה! ■ פלאייר שהופץ בהפגנת הרבבות בירושלים מול בית המשפט העליון, שני, 11 בספטמבר
225

225

יצאנו לרחובות להפגין ולשבות במשך קרוב ל־9 חודשים והצלחנו לבלום זמנית את כנופיית נתניהו–בן גביר, שממשיכה להוביל התקפות אנטי־דמוקרטיות ואנטי־חברתיות.

לפני 7 שבועות ביצעה הממשלה מחטף חקיקה במטרה לחסן עצמה מ"עילת הסבירות" ולהתיר לעצמה עוד חופש פעולה לקידום משטר סמכותני יותר, העמקת אפליה, אי־שוויון, ניצול, מצוקה כלכלית המונית, הדרת נשים, דיכוי וכיבוש. את המחטף הזה הם החליטו להגדיר כחלק מ"חוק יסוד".

אלא שאין כל הבדל בהליך החקיקה, והוא נעשה בידי ממשלה הנשענת על מיעוט הולך ופוחת בציבור, ובהתרסה מול תנועת מחאה המונית והתנגדות של רוב עצום בחברה הישראלית.

עם תחילת הדיונים בבג״ץ בעתירות נגד צמצום "עילת הסבירות", נתניהו ינסה אולי להכריז על "ריכוך חד־צדדי" של המהלך כדי לייתר מראש פסק דין, להדוף לחצים מוושינגטון ולהחליש את המומנטום של תנועת המחאה.

לא חד־צדדית ולא דו־צדדית — אין מקום להתפשר מול תוכנית ההפיכה המשפטית ודרוש מאבק במכלול סדר־היום של ממשלת נתניהו–בן גביר. גם אם נתניהו יכריז על "ריכוך", יש לדרוש את ביטול החקיקה והתוכנית כולה, ביטול כל המהלכים האנטי־דמוקרטיים של הממשלה וכל התקפה על א.נשים עובדים ועניים מכל הקהילות.

לא צריך לחכות לפסק הדין בבג״ץ הסבירות — שעלול להיגרר עוד שבועות וחודשים. נחוץ לחזק מומנטום לדרישה לביטול החקיקה ולמאבק רחב נגד הממשלה.

לא ברור מראש מה יפסוק בג״ץ, ובינתיים החקיקה בתוקף, שכן בג״ץ לא הוציא צו ביניים להקפאתה. בהרכב שיא של 15, ישנם שופטי בג״ץ שמרנים שהתנגדו קטגורית לפסילת חקיקה שהוכרזה כחלק מ"חוק יסוד", וקרוב לוודאי שיתנגדו גם הפעם. אחרים יכולים להחליט שלא לפסול את החוק אלא להסתפק בהתראה או לדחות את תחולתו עד לכנסת הבאה.

חשוב לזכור: בג״ץ, כרשות שלטונית, סיפק לא פעם פסיקות אנטי־חברתיות ואנטי־דמוקרטיות שהגנו על סטטוס־קוו של ניצול עובדים, אפליה, עושק, כיבוש ושלטון הון.

נחוצה התגייסות המונית כעת ובשבועות הקרובים בדרישה נחרצת לפסילה, כדי להגביר לחץ נגד כל פסיקה שתיתן לגיטימציה למחטף החקיקה.

מהמחאה הדמוקרטית ועד צעדות המתים:

מאבק מאוחד נגד כנופיית נתניהו–בן גביר וכל סדר היום של אפליה, יוקר מחיה, כיבוש ושלטון הון

חזרת הכנסת מפגרה בתוך חודש, ב־15 באוקטובר, משיבה לסדר־היום גם את איומי החקיקה של הממשלה. כבר מתוכנן יום שיבוש ליום הראשון של מושב הכנסת: לא תהיה חזרה לעסקים כרגיל תחת כנופיית נתניהו–בן גביר!

מול הממשלה הזאת צריך חזית סולידרית רחבה של הפגנות המחאה הדמוקרטית, צעדות המתים, מחאת צדק לרפאל אדנה, ארגון המורים העל־יסודיים שחזר לעיצומים, וכלל המאבקים שהרימו ראש מול הממשלה.

מה אפשר לעשות?

שביתת אזהרה כללית במשק בת יום אחד, עם אפשרות לחידושה במידת הצורך, נגד התוכנית המשפטית, נגד יוקר המחיה ונגד משבר הרציחות בקהילה הערבית־פלסטינית תוכל להתחיל לסמן כיוון למוצא מהמשבר.

הכנסת חוזרת מפגרה עם תחילת שנת הלימודים האקדמית. חלק מארגוני הסגל באוניברסיטאות כבר הכריזו סכסוך עבודה, כפי שעשתה עוד לפני כן ההסתדרות הרפואית.

מיו״ר ההסתדרות הכללית בר־דוד יש לדרוש לממש את האיום להכריז סכסוך עבודה כללי במשק, לכנס לראשונה את בית נבחרי ההסתדרות ודיונים בכל האיגודים סביב המשבר.

התמיכה בממשלה בקרשים. אם נתניהו לא יקבל חבל הצלה פוליטי, הקואליציה שלו עשויה להתפרק עוד השנה. אבל בניגוד לבעלי הון וגנרלים ופוליטיקאים ממסדיים התופסים טרמפ על המאבק, השאיפות שהוציאו המונים לרחובות הן לא לחזור לאחור. המאבק הזה צריך לקדם שינוי עמוק במציאות החיים — כולל קידום רפורמה חברתית דמוקרטית אמיתית במערכת המשפט.

חלק מהתארגנויות המחאה מריצות רשימות בבחירות המוניציפליות בחודש הבא. צריך אלטרנטיבה פוליטית לממשלה ולמפלגות הממסד: קמפיינים שיקדמו קול עצמאי נגד התקפות אנטי־דמוקרטיות ואנטי־חברתיות. גם ברמה הארצית, נחוצה מפלגת מאבק רחבה, חוצת־קהילות, למען דמוקרטיה אמיתית וצדק חברתי, נגד שלטון ההון והכיבוש, למען שינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו!

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.