ממשלת בנט־לפיד־מרצ החליטה להפריט את המאבק במגפה
תאגידי המזון החליטו להעלות מחירים, אך נבהלו ממחאה וחרם
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
רוצים שלום? צריך להיאבק!
עשרת אלפים יהודים וערבים הפגינו בתל־אביב נגד המלחמה
1,702

על רקע ההסתה הלאומנית החזקה והצעדים שמבצעת המשטרה להשתקת כל מחאה, הפגינו במוצ״ש, 3 בינואר, עשרת אלפים יהודים וערבים בתל־אביב נגד המלחמה, נגד הגזענות, ונגד הכיבוש והדיכוי הלאומי. המשטרה ניסתה למנוע גם את ההפגנה הזאת, בטענה שהדגל הפלסטיני מהווה פגיעה בשלום הציבור. בג״ץ, שאמנם בסוגיות הגדולות מאשר את פעולות המשטר, כולל כאלו שמוגדרות בחוק הבינלאומי כפשעי מלחמה, בכל זאת החליט שטענת המשטרה מביכה מדי ואישר את קיום ההפגנה.

ההפגנה התבררה כהפגנה המשותפת ליהודים וערבים המשמעותית ביותר מאז תחילת המלחמה. היא התקיימה באווירה קשה. המצעד הוקף בכוח משטרתי גדול, שתוגבר על־ידי יחידה מיוחדת של שירות בתי הסוהר. בנוסף, כ־300 פעילי ימין — בעיקר מהליכוד ומ"ישראל ביתנו", שזהו קמפיין הבחירות שלהן — הקיפו את ההפגנה, תוך סינון קללות ולפעמים גם השלכת חפצים לעבר המפגינים. המתח והעוינות האלימה ניכרו בכל פינה בשעה שההפגנה צעדה. למרות הכול, ההפגנה היתה מאוד קולנית, אנרגטית וחיה, עם דגלים אדומים ותופים. גם חד״ש היו כוח מאוד בולט בהפגנה.

המפגינים קראו סיסמאות בעברית ובערבית. פעילי ופעילות תנועת מאבק סוציאליסטי קראו יחד עם רבים אחרים: "יהודים וערבים מסרבים להיות אויבים", "יהודים וערבים נלחמים בגזענים", "בעזה ובשדרות ילדים רוצים לחיות", "ברק, שר הביטחון, לא תקנה בדם שלטון", "אין שלום, אין ביטחון, יפורק שלטון ההון", "לא עוד חומות ומקלטים, הידברות בין תושבים", "כסף לחינוך ולמישרות, לא לכיבוש ולמלחמות".

צעקנו גם, יחד עם אנשים מסביב שהצטרפו אלינו: "רוצים שלום? צריך להיאבק! * להפסיק ת׳הפצצות! * לעצור ת׳מלחמה! * לא לירי הקסאם! * להסיר את המצור! * לסיים את הכיבוש! * להפיל את החומה! * לפרק התנחלויות! * לחסל ת׳הפרדה! * לרסק ת׳גזענות! * לחסל את השיטה — של הניצול והיוקרה! * לחסל את השיטה — של ההון והמלחמה! * רוצים שלום? צריך להיאבק!"

בכלי החדשות הממסדיים לא רק השמיצו את המפגינים אלא גם ניסו לגמד את ההפגנה בדיעבד. השיא היה באתר של עיתון "הארץ", שבו נכתב בכותרת משנית שבתל־אביב הפגינו "אלפים בעד [!] ונגד המבצע".

מאה אלף הפגינו בסח׳נין

מוקדם יותר באותו היום הפגינו כ־100,000 איש בסח׳נין, באחת ההפגנות הפלסטיניות הגדולות שהיו בארץ בשנים האחרונות (בהפגנה השתתפו גם מעט יהודים). גם לגבי הפגנה זו היו עיתונאים שדיווחו רק על "אלפים", ואילו אחרים שתיארו שמדובר באירוע המוני, עשו זאת כאמצעי הפחדה. עשרות פעילי ימין (שוב, בעיקר מ"ישראל ביתנו") קיימו הפגנות־נגד בכניסות לעיר. ההפגנה היתה מאוד לוחמנית.

בהפגנה נקראו סיסמאות בערבית, כולל סיסמאות סולידריות עם התושבים הנצורים ברצועת עזה. המפגינים קראו לתושבים לא להתייאש מול הטנק ומכונת הירייה, ונשמעו גם קריאות נגד משטרי הליגה הערבית על השת״פ המסורתי שלהם עם דיכוי הפלסטינים. למרבה הצער, התנועה האיסלאמית הובילה גם כמה סיסמאות שרמזו לתמיכה בטרור נגד אוכלוסייה יהודית.

העובדה שההפגנה הובלה בעיקר על־ידי כוחות ימניים כמו התנועה האיסלאמית, לא נפלה מהשמיים. חד״ש היתה מפוזרת — סימן גם לקיטוב הלאומי החזק שמתפתח בתקופה זו, וההיחלשות המסוימת בחלק מבסיס התמיכה שלה בקרב פלסטינים־ישראלים בשנים האחרונות, כפי שהשתקף בבחירות העירוניות האחרונות בסח׳נין ובערים אחרות. סימן הייאוש הזה הוא, באופן מצער, תולדה של התפקיד של חד״ש/מק״י, כמפלגה שנגררת למעשה אחרי מצב־הרוח והאירועים, מתמקדת בהשגת תיקוני חקיקה קוסמטיים ומינוריים, ולא בבנייה של תנועה בשטח. חלק מאותם תיקונים קטנים בהחלט חיוביים, אבל ניתן להשיג הרבה יותר אם לחד״ש היתה גישה שחותרת לבניית מאבק המוני. ישנן דוגמאות עצובות להתנהלות ותרנית כזו, כמו השת״פ של חד״ש עם התנועה האיסלאמית באזורים מסויימים, על פני הצגת אלטרנטיבה. שת״פ אחר ותמוה ביותר הוא בין חד״ש למפלגה של ליברמן, שאיתה הם יושבים בקואליציה בעיריית חיפה. שת״פ זה נוצר לאחר שחד״ש תמכה במועמדות של ראש העיר הנוכחי מטעם "קדימה", לכאורה כדי לחסום את המועמד של ליברמן. זהו ההסבר לוואקום הפוליטי הבולט ולעובדה שהפגנות כל־כך משמעותיות מושפעות יותר על־ידי ארגוני ימין.

להרחיב את ההפגנות

ההפגנה בתל־אביב הראתה שהתנועה נגד המלחמה, בהשתתפות יהודים וערבים, יכולה וצריכה להתרחב, ובאופן נחוש גם בצל הדיכוי המשטרתי וההסתה. האליטה השלטת בארץ מנצלת את הפחדים של משפחות יהודיות־ישראליות, בעיקר ממעמד העובדים, והמלחמה מתורצת כצעד של "אין ברירה". אך יותר ויותר נוער ואנשים עובדים יבינו במוקדם או במאוחר שמרמים אותם באופן אכזרי, ושגוררים אותם לעימות מדמם בניגוד לאינטרס שלהם. רבים מהם יחפשו ברירה אחרת. התנועה נגד המלחמה חייבת לפנות גם לאנשים האלה, למרות ההסתה ומצב־הרוח הקשה, ובהתבסס על רעיונות של סולידריות וסוציאליזם, הפנייה הזאת אפשרית בהחלט. זו הדרך היחידה קדימה.
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.