הפגנה סוערת בת״א ואיום בהתפטרות המונית בתגובה להכרזת שר הבריאות
איגוד ועדי התחבורה בכוח לעובדים נערך לשביתה ארצית
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
מחאת מבקשי המקלט
שביתת המחאה הסתיימה, המאבק נמשך
ארגון כוח לעובדים פירסם הצהרת תמיכה בשביתה ותקף את התנהלותה הצינית של ממשלת נתניהו ■ אגודת הסטודנטים והסטודנטיות של "סמינר הקיבוצים" פירסמה הודעת תמיכה במאבק והחליטה לארגן פעולות הסברה
1,806

הוועדה המתאמת של מאבק מבקשי המקלט הודיעה בשבת האחרונה (11.1) על סיומה, לבינתיים, של שביתת המחאה הדרמטית בה נקטו רבבות עובדים מבקשי מקלט לאורך השבוע שעבר.

ההחלטה התקבלה לאחר שבמקור, לאור הכרזותיה של ממשלת נתניהו כי לא תתקפל מול המחאה ההמונית, הוחלט ביום השלישי לשביתה להמשיך בה ללא הגבלת זמן. אולם העובדה שהתקשורת הממסדית עסוקה במותו של שרון, לצד החשש לפרנסת משפחות העובדים, הובילו לסיום השביתה ולהיערכות לקראת סבב חדש של צעדים במאבק. למעשה, השהיית השביתה תוכל לסייע למנוע תשישות כוחות מסוכנת במאבק בשלב הנוכחי.

מגבלות והישגים

שביתת המחאה ההמונית וההפגנות שנלוו לה אמנם לא הצליחו עדיין לכופף את ידה של הממשלה. האתגר הגדול שניצב בפני המאבק הזה, בדומה לתנועות המקבילות לו בשאר העולם, הוא שבירת תעמולת ההסתה הגזענית וגיוס תמיכה וכוחות נוספים שיטילו את משקלם כדי לשים סוף לשלילת הזכויות של מבקשי המקלט ולשיסוי עובדים בעובדים ועניים בעניים.

כוחם הארגוני של העובדים מבקשי המקלט כשלעצמו מוגבל יחסית במישור הכלכלי, שעה שהם מועסקים בעיקר על־ידי מעבידים קטנים ובינוניים, ואינם יכולים לשתק ענף שלם או את המשק כולו כדי להכריע את מדיניות הממשלה. במקביל, ההסתה הגזענית משמשת לבידוד המאבק ולהסטת תשומת־הלב והזעם של שאר מעמד העובדים מהמדיניות הממשלתית והעירונית הצינית, שלצד כשלי השיטה הקפיטליסטית עצמה, מטפחת עוני ומצוקה ופועלת במכוון כדי לשמר שכבת תחתית של כוח עבודה זול במשק בשירות המעבידים, בין השאר באמצעות יבוא מסיבי של רבבות עובדים מהגרים לישראל מדי שנה, וקידום אפליה וניצול של עובדים פלסטינים.

אולם שבוע השביתה הניב הישגים מסוימים הן מבחינת ההתארגנות של מבקשי המקלט להמשך המאבק והן מבחינת ההשפעה התודעתית על מעגלים רחבים יותר בחברה הישראלית. גל המעצרים שליווה את פתיחת מתקן הכליאה "חולות" בתחילת דצמבר לא עבר בשקט כפי שקיוו במסדרונות הממשלה, אלא בסירובם האמיץ של מבקשי המקלט לכופף את הראש, כפי שהדגימו כבר בצעדות המחאה וההפגנות שקדמו לשביתה.

עוד קודם לכן, נאבקו מבקשי המקלט בנוסח הקודם של החוק למניעת הסתננות, שאישר לכלוא אותם עד שלוש שנים. כ־300 אסירים מבקשי מקלט מאריתריאה, שנכלאו בכלא "סהרונים", נקטו בשנה שעברה צעד מחאה נואש של שביתת רעב שנמשכה כ־170 ימים, עד ל־1 ביולי, במחאה על החוק. אף שהחוק לא בוטל אז באופן מיידי, בספטמבר קיבל בג״ץ את העתירה לבטלו. הנוסח החדש שאושר בכנסת בדצמבר לא שונה בעיקרו. הוא קיצר את זמן הכליאה ב"סהרונים" לשנה אחת, ובמקביל מאפשר מעצר ללא הגבלת זמן במחנה המעצר "חולות".

התארגנות רחבה וחוצת־קהילות בקרב מבקשי המקלט הביאה, חרף איומי הפיטורים, למהלך חסר התקדים של השביתה נגד החוק המעודכן. היא הצליחה להביא לחשיפה חסרת תקדים של העובדות, המצוקות ודרישות מבקשי המקלט לציבור הישראלי הרחב, והצליחה להעלות שאלות, לסדוק דעות קדומות ולזכות, גם אם במידה מוגבלת עדיין, לאהדה בקרב שכבות חדשות, שהזדהו עם הדרישות הפשוטות של המאבק אל מול ממשלה קפיטליסטית, גזענית ואטומה.

לא מדובר רק באותה שכבת ביניים של מסעדנים, בעלי עסקים קטנים ובינוניים, שהביעו תמיכה בדרישות המאבק עד כה ויצאו נגד הממשלה — ושבסופו של דבר, מנקודת המבט המעמדית שלהם, היו בכל זאת מעוניינים ברובם להמשיך לנצל עובדים זולים ומוחלשים יותר לטובת העסק. אך לצדם פורסמו הודעות תמיכה ראשוניות מטעם ארגוני עובדים וסטודנטים, ועשרות סטודנטים בתל אביב ובירושלים יצאו לפעולות הסברה לתמיכה במאבק.

"כוח לעובדים" מפגין סולידריות מעמדית

באופן משמעותי במיוחד פירסם ארגון כוח לעובדים הצהרת תמיכה עקרונית ביום החמישי לשביתה (9 בינואר). בעוד שהנהגת הסתדרות העובדים בראשות עופר עיני בחרה להותיר את העובדים הנאבקים לחסדי ממשלת ההון והמעבידים — שחלקם כבר הודיעו על פיטורי עובדים שובתים, כפי שמדווחת עמותת "קו לעובד" — הנהגת ארגון כוח לעובדים החליטה פה־אחד להוביל ולנקוט קו של סולידריות מעמדית עם פרסום הודעת התמיכה במאבק, מבלי להשתמש בתירוץ כי מדובר בנושא "שנוי במחלוקת". בכך הצטרף ארגון כוח לעובדים לוועד עיתונאי ועיתונאיות "הארץ", שפירסם הודעת תמיכה במאבק, בה קרא לעובדי וקוראי העיתון ולציבור הרחב להתגייס לתמיכה והתריע כי "ללא מחאה ומאבק נגד ההתקפות על זכויותיהם הבסיסיות של העובדים מבקשי המקלט, לא ניתן להבטיח את זכויותיהם של שאר האנשים העובדים בישראל".

הצהרת התמיכה של כוח לעובדים תקפה את מדיניות ממשלת נתניהו, שמטרתה "אינה לפתור את הבעיה אלא לנצל ניצול ציני את מצוקתם של הפליטים, של תושבי דרום ת״א ושל פועלים ישראלים בתחתית סולם התעסוקה". ההסתה הגזענית נגד מבקשי המקלט, הוסבר בהצהרה, משמשת לשיסוי "אוכלוסיות חלשות אלו באלו כדי להחליש את כוח המיקוח של הפועלים הישראלים תוך מיצג שווא של דאגה לגורל תושביה העניים יותר של ישראל".

עוד נכתב כי ממשלת נתניהו מעדיפה "מצב המאפשר מצד אחד כוח עבודה זול ומפוחד של אנשים חסרי זכויות בשירות המעסיקים הישראלים, ומנגד פוגע בשכרם של הפועלים הישראלים הנאלצים להתחרות באותם אנשים חסרי זכויות שיהיו מוכנים לעבוד בכל שכר. בנוסף, היעדר טיפול רווחתי מסודר במי ששוהים בתחומי ישראל יוצר רובעי עוני מרוד בת״א ובערי הדרום וממרר את חייהם של תושבי דרום ת״א, ערד, ועוד. במקביל, הממשלה ממשיכה לייבא בשיטת 'הדלת המסתובבת' פועלים זרים מסין, תאילנד ומדינות נוספות כדי לגרום לשכר עבודה נמוך בחקלאות, בבניין, בסיעוד ובענפים נוספים". כוח לעובדים התחייב לפעול "ככל יכולתנו לאגד ולהיאבק נגד מעסיקים המנצלים עובדים ישראלים ושאינם אזרחי ישראל תוך הורדת השכר ושיסוי אלו באלו".

ארגון כוח לעובדים, המאגד קרוב ל־20,000 עובדים, הציב בגישה זו דוגמה להסתדרות ולשאר ארגוני העובדים ואותת כיצד יש להתעקש להתמודד עם הניסיונות ל"הפרד ומשול" בציבור העובדים. זו גם הזדמנות עבור כוח לעובדים עצמו לבחון את יישומו הנחוץ של קו זה גם ביחס למאבקיהם של העובדים הפלסטינים נגד אפליה ודיכוי על רקע לאומי.

אגודת הסטודנטים הראשונה לתמוך במאבק

יום קודם להצהרת כוח לעובדים פורסמה הודעת תמיכה גם מטעם אגודת הסטודנטים והסטודנטיות של מכללת ההוראה "סמינר הקיבוצים" בתל אביב, שהייתה לארגון הסטודנטים הראשון שהחליט להביע עמדה רשמית בנושא, ובנוסף אף אירגנה פעולות הסברה.

בהודעה אמרו נציגי ונציגות הסטודנטים כי "אנו רואים ורואות את המאבק של מבקשי המקלט כחלק מהמאבק לצדק חברתי, שכולל את הבטחת הזכויות הבסיסיות ביותר של כל אדם, ביניהן הזכות למקלט מדיני, הזכות לפרנסה ולחיים של כבוד ... אנו מאמינות ומאמינים שבמקום מאסרים וכליאה, יש לתת מענה אמיתי למצוקת תושבי דרום תל אביב הסובלים ממדיניות ממשלתית ועירונית של הזנחה ארוכת שנים. ההסתה נגד מבקשי המקלט מהווה ניסיון לטשטוש אחריות זו. במקום מדיניות ההזנחה יש צורך בשיקום שכונות דרום [תל אביב] והקמת מרכזי רווחה וסיוע לכלל התושבים במוקדים שונים ברחבי הארץ". ההצהרה הסתיימה בקריאה ל"כלל אנשי החינוך בארץ, מורות ומורים, אנשי החינוך הבלתי פורמלי והסגל האקדמי במכללות השונות להכשרת מורים, לצאת ולתמוך במאבקם של מבקשי המקלט".

חברת מועצת האגודה, נוף עזרן, הפעילה ב"מאבק סוציאליסטי", שהיתה מיוזמות המהלך, מעדכנת כי מאז פרסום ההצהרה הספיקה האגודה לקיים דיון רב־משתתפים בקמפוס בהשתתפותו של אוסקר אוליבייה, פליט מקונגו המעורב במחאה, וכמו כן, למעלה מ־20 סטודנטים וסטודנטיות לקחו חלק בפעילות הסברה שאורגנה בכניסה לקמפוס הראשי ביום שני (13.1).

באוניברסיטת תל אביב התארגנה ב־9 בינואר משמרת תמיכה בכניסה לאוניברסיטה, ובהמשך התארגנה משמרת דומה גם באוניברסיטה העברית בירושלים, ביוזמה של מספר פעילים ובהם פעילי "מאבק סוציאליסטי" בקמפוס. גם התארגנות של סטודנטים מאוניברסיטת בן־גוריון בבאר שבע יזמה מפגש בין סטודנטים ומרצים למבקשי מקלט.

המשך המאבק

ממשלת נתניהו מתעקשת להמשיך במדיניות הרדיפה הגזענית. רשות האוכלוסין וההגירה זימנה החודש יותר מאלף מבקשי מקלט להתייצב בתוך 30 יום במתקן הכליאה "חולות", וצפוי גל מעצרים נוסף. המאבק נמשך. משמרות מחאה נוספות התארגנו מאז סיום השביתה, ובהם צעדת מחאה של אמהות מבקשות מקלט עם ילדיהן. בתוך כך, נמשכת שביתת הרעב של עשרות אסירים מבקשי מקלט בכלא "סהרונים", שנקטו שוב בצעד זה במקביל להכרזה על שביתת העבודה.

ב־22 בינואר ייערך יום פעולה בינלאומי, שיכלול הפגנות מול שגרירויות ישראל ברחבי העולם.

ועדת התיאום של מבקשי המקלט שמה מצדה דגש רב יותר עד כה על גילויי תמיכה מצד חלק ממעבידיהם מאשר מצד סטודנטים ועובדים ישראלים, בין השאר מהסיבה שההתגייסות מצד ארגוני עובדים וסטודנטים הייתה עדיין יחסית מוגבלת. קידום יוזמות נוספות לחיזוק ההתגייסות הזאת נחוץ כדי לשבור את הבידוד של המאבק, לחשוף את הבלוף של ממשלת נתניהו, ולהוביל מאבק רציני לשיפור מצבם של מבקשי המקלט והתושבים הוותיקים כאחד.

תנועת "מאבק סוציאליסטי" קוראת ל:

■ מאבק מאוחד של עובדים ועובדות — יהודים וערבים, ישראלים ופלסטינים, מהגרים ומבקשי מקלט — נגד ממשלת ההון הגזענית של נתניהו, לפיד ובנט. סוף לשיסוי עובדים בעובדים ועניים בעניים, סוף ל"הפרד ומשול"!

■ מאבק נגד התופעות של שכר נמוך וניצול קיצוני בשוק העבודה. הבטחת שכר שווה על עבודה שווה והעלאת שכר המינימום ל־30 שקל לשעה עבור כלל ציבור העובדים ללא אפליה.

■ כן להשקעה ממשלתית ועירונית מיידית בתוכנית ליצירה מסיבית של מישרות ציבוריות, בניית דירות ראויות בדיור הציבורי, ופיתוח תשתיות כדי לספק פתרונות דיור ופרנסה לתושבים ותיקים ולמבקשי מקלט כאחד.

■ סוף להפללת פליטים! ביטול לאלתר של ה"תיקון" לחוק למניעת הסתננות. שחרור כל מבקשי המקלט שנעצרו ונכלאו על לא עוול בכפם, פירוק בתי הכלא לפליטים ועצירת כל ההטרדות המשטרתיות, המעצרים והליכי הגירוש מהארץ.

■ כן להכרה קולקטיבית ומלאה בכלל מבקשי המקלט ומתן אישורי עבודה לכל. הענקת זכויות מלאות ושוות לכל מבקשי המקלט והעובדים המהגרים בישראל.

■ התגייסות סולידרית של כל ארגוני העובדים (ובראשם ההסתדרות), ארגוני הסטודנטים ושאר התנועות החברתיות לתמיכה במאבק מבקשי המקלט ולהשגת פתרונות למבקשי המקלט ולתושבים הוותיקים כאחד. התערבות להגנה על עובדים מבקשי מקלט מפני איומי פיטורים.
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.