הפגנה סוערת בת״א ואיום בהתפטרות המונית בתגובה להכרזת שר הבריאות
איגוד ועדי התחבורה בכוח לעובדים נערך לשביתה ארצית
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
מחאת מבקשי המקלט
מפגן כוח עוצמתי ביום הראשון לשביתה
רבבות לקחו חלק בעצרת המחאה של מבקשי המקלט בכיכר רבין — צפו בוידיאו ■ ועד עיתונאי ועיתונאיות "הארץ" פירסם הודעת תמיכה במאבק מבקשי המקלט ■ נציגי ההסתדרות התחמקו עד כה מהבעת תמיכה בשביתה
1,736

הפגנת מבקשי המקלט הגדולה בתולדות ישראל. למעלה מ־20 אלף מבקשי מקלט ותומכים הגיעו היום (ראשון, 5.1) ל"עצרת החופש" בכיכר רבין ביום הראשון לשביתת המחאה ההיסטורית שהם מארגנים נגד ההתעמרות הגזענית בהם מצד ממשלת נתניהו והרשויות (ראו כתבה קודמת), ובפרט מדיניות המעצרים וכליאתם ללא משפט, בלא שביצעו כל פשע, ולאחר שנמלטו מתופת. הפגנת אלפים התקיימה גם באילת.

צפו בתמונות ובראיונות וידיאו שערכו פעילי מאבק סוציאליסטי בשטח:

בתוך כך פירסם ועד עיתונאי ועיתונאיות הארץ־TheMarker הודעת תמיכה רשמית במאבק, בה הוא "קורא לכלל עובדי וקוראי העיתון, כמו גם לשאר הוועדים במשק, לתמוך במאבקם החשוב של העובדים מבקשי המקלט נגד מדיניות של התעמרות גזענית, מעצרים וכליאה ללא משפט — מדיניות שמופנית נגד פליטים שלא פשעו בדבר אלא נמלטו ממשטרים רודניים ומאזורי קרבות", כך מוסר חבר הוועד, אריאל גוטליב, הפעיל בתנועת מאבק סוציאליסטי. עוד נכתב בהודעת הוועד כי "ללא מחאה ומאבק נגד ההתקפות על זכויותיהם הבסיסיות של העובדים מבקשי המקלט, לא ניתן להבטיח את זכויותיהם של שאר האנשים העובדים בישראל".

בדף הפייסבוק הרשמי של הסתדרות העובדים נכתב, בתגובה לתמיהתו של אחד הגולשים על חוסר הגיבוי מצד ארגון העובדים הגדול בישראל, כי "חשוב לנו להזכיר כי מאבקם של מבקשי המקלט בארץ הוא לא במעסיקים שלהם אלא בתיקון לחוק ההסתננות. כולנו תקווה כי יימצא פתרון הוגן למשבר". רוח הלחימה, התעוזה, הסולידריות ואופן ההתארגנות בשטח של מבקשי המקלט לשביתה שנערכת ללא גב ארגוני חזק יכולה ללמד שיעור או שניים את פקידי ההסתדרות.

לשאלה אם מאבק עובדים יוצא נגד המעביד הישיר או נגד מדיניות ממשלתית שפוגעת בעובדים אין רלוונטיות — עובדים מכל המגזרים נאלצים כל הזמן להיאבק גם נגד השלכות מדיניות הממשלה. מדובר בצעד ארגוני יוצא דופן של העובדים הכי עניים ומשוללי זכויות במשק, ואין זה משנה אם החירויות שלהם, לרבות הזכות לעבוד למחייתם, נפגעות ממניעים כלכליים או גזעניים. על כך יש להוסיף כי כמה מהמעבידים שהביעו תמיכה בשביתה מעוניינים למעשה לשמר כוח עבודה זול ומוחלש בתחתית שוק העבודה הישראלי. אך מעבר לכך, רק הבוקר מסר מנכ״ל התאחדות המלונות באילת לעיתון "הארץ" כי השביתה "תגדיל את המוטיבציה של המלונות לחפש אלטרנטיבות ולא להישען על העובדים הפליטים". משמע שרבים מהשובתים יאלצו להיאבק גם במעבידיהם הישירים שעשויים לנסות לפטרם בתגובה לשביתה.

נחזור ונדגיש כי מול המדיניות הגזענית של ממשלת ההון של נתניהו דרושה חומה של סולידריות מצד התנועות החברתיות, ועדי ואיגודי העובדים, אגודות הסטודנטים והציבור הרחב.

■ סולידריות עם שביתת העובדים מבקשי המקלט!

■ התגייסות סולידרית לתמיכה ולפעולות הסברה מצד כל ארגוני הסיוע והזכויות, ארגוני העובדים, ארגוני הסטודנטים, התנועות החברתיות וארגוני השמאל. התערבות להגנה על עובדים מבקשי מקלט מפני איומי פיטורים.

■ סוף להפללת פליטים! ביטול לאלתר של ה"תיקון" לחוק למניעת הסתננות. שחרור כל מבקשי המקלט שנעצרו ונכלאו על לא עוול בכפם, פירוק בתי הכלא לפליטים ועצירת כל ההטרדות המשטרתיות, המעצרים ומהלכי הגירוש מהארץ.

■ כן להכרה קולקטיבית ומלאה בכלל מבקשי המקלט ומתן אישורי עבודה לכל. הענקת זכויות מלאות ושוות לכל מבקשי המקלט והעובדים המהגרים בישראל.

■ כן להשקעה ממשלתית ועירונית מיידית ביצירת פתרונות דיור, פרנסה ותשתיות הולמים שיבטיחו את הזכות לחיים בכבוד לכל. הבטחת שכר שווה על עבודה שווה והעלאת שכר המינימום ל־30 שקל לשעה עבור כלל ציבור העובדים ללא אפליה.

■ מאבק מאוחד נגד ממשלת ההון הגזענית של נתניהו, לפיד ובנט!
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.