בלי פתרון לסכנת ההדבקה, בלי מענה לצרכים החינוכיים
ממשלת ה"שינוי" הגישה תקציב חונק ועוד שורה של גזירות
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
יום האדמה 2014
אלפים מחו נגד נישול, אפליה גזענית ורדיפה פוליטית
אלפים השתתפו בצעדת 'יום האדמה' בעראבה שהתקיימה על רקע מאבקים נגד הפקעת אדמות והריסות בתים בגליל ובנגב ובצל המשך העמקת הכיבוש והדיכוי הלאומי של הציבור הערבי־פלסטיני
1,717

ביום ראשון ה־30 במרץ, אלפי מפגינים, ובהם גם פעילי מאבק סוציאליסטי, צעדו מסח׳נין לעראבה שבגליל לזכר חללי יום האדמה של 1976 ובמחאה על המדיניות הגזענית של ממשלת ההון של בנט־לפיד־נתניהו. הצעדה לוותה בשביתת מחאה של הציבור הערבי־פלסטיני במוסדות החינוך, הרשויות המקומיות ומקומות עבודה נוספים.

יום האדמה צוין השנה על רקע ניסיון הממשלה לסתום את הפה לציבור הערבי־פלסטיני באמצעות העלאת אחוז החסימה במסגרת "חוקי המשילות", המשך הנישול והריסות הבתים בנגב, הפקעת אדמות בואדי ערה, נישול תושבי העיר העתיקה בעכו ועוד, וכן על רקע פארסת המשא ומתן המתנהל לצד האצת הבנייה בהתנחלויות והעמקת הכיבוש.

תושבי ראמייה דורשים צדק

יומיים קודם לכן הפגינו התושבים הערבים־הבדואים מהכפר הבדואי הלא מוכר ראמייה, המוקף כיום בשכונות העיר כרמיאל, נגד צווי הפינוי וההריסה שהוצאו כנגדם. אדמות התושבים הופקעו ב־1976 כחלק מהתוכנית הגזענית ל"ייהוד הגליל", שהביאה לפרוץ השביתה הכללית של הציבורי הערבי־פלסטיני ב"יום האדמה" ההיסטורית באותה שנה. גם היום, 38 שנה אחרי תושבי ראמייה ממשיכים לדרוש הכרה בזכותם לקרקע וחיבורם לתשתיות מים וחשמל.

צפו בכתבת הטלויזיה החברתית על מאבק תושבי ראמייה:

המאבק של תושבי ראמייה, מדגים כיצד נמשכת גם היום מדיניות הנישול והאפליה הגזענית בקרקעות ובמשאבים ציבוריים אחרים. כך לדוגמא מאיסוף נתונים של מכרזי רשות מקרקעי ישראל, שערך מרכז 'עדאלה', עולה כי בשנת 2013 פרסם מנהל מקרקעי ישראל 44 מכרזים להקמת אזורי תעשייה ביישובים יהודים, לעומת אפס מכרזים בתחומי השיפוט של הרשויות הערביות. לאחר גלי הפקעת האדמות החוזרים עומד כיום שטח השיפוט של הרשויות הערביות בישראל על 2.5% מאדמות המדינה.

מאבק המוני מסוגל לנצח

עשרה פעילים יהודים וערבים מתנועת מאבק סוציאליסטי השתתפו בהפגנה בעראבה. חילקנו קרוב לאלף עותקים של פלייאר בו הדגשנו, שההצלחה החלקית לבלום את חוק פראוור לנישול ערביי הנגב הבדואים מאדמותיהם והרס כפריהם מראה, שהממשלה מפחדת מהתפרצות של מאבק המוני, ושהרחבה משמעותית של המאבק העממי בשטח והתארגנות לפעולות המוניות נחושות יכולות לבטל הרבה מההתקפות שעומדות על הפרק.

הצבענו בפליאר גם על כך שתמיכת הציבור הישראלי בממשלה הולכת ופוחתת וכן התמיכה בהתנחלויות וכי: "חיבור בין המאבק בנישול הגזעני לבין המאבקים לפרנסה ודיור ונגד הגזירות הכלכליות ויוקר המחייה יכול להחליש את האפקטיביות של מדיניות ה’הפרד ומשול’ בין יהודים וערבים, שמובילה האליטה הקפיטליסטית בישראל... חיבור כזה יוכל להתחיל לסלול את הדרך לשיתופי פעולה בין צעירים ועובדים, יהודים וערבים, גם במאבק לסיום הכיבוש, המצור והדיכוי הלאומי ולבניית כוח פוליטי חדש שילכד את המאבקים נגד שלטון ההון הגזעני סביב סדר יום סוציאליסטי, שיבטיח עתיד משותף ושווה זכויות לחלוטין לשני העמים."

הפלאיירים והסטיקרים שהפצנו בהפגנה לצד עיתון "המאבק" זכו להתעניינות ומספר מפגינים הביעו רצון להמשיך ולחזק את הקשר עם התנועה.
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.