לעצור את מתקפת הנקם ומרחץ הדמים בעזה, להיאבק ולהציב אלטרנטיבה לממשלת האסון, המצור והעוני
ממשלת נתניהו מתנערת מכל אחריות לאסון בביה״ח בעזה, כשברקע אלפי הרוגים מההפצצות
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
דיווח מהפגנות
אלפים הפגינו נגד האלימות הגזענית וההסלמה הביטחונית
אלפים הפגינו נגד אלימות הימין הקיצוני, ההסלמה וההסתה של ממשלת ההון וההתנחלויות
2,230

2,230

מאז נמצאו גופות שלושת הנערים היהודים יצא הימין הקיצוני במסע תקיפות גזעניות נגד תושבים ערבים בירושלים ובערים נוספות, שלפי החשדות הגיעו לשיאן ברצח הנער הפלסטיני מוחמד אבו חדיר. אירועים אלו לצד ההסתה לנקמה ופעולות הדיכוי הצבאיות שמבצעת הממשלה ברצועת עזה, בגדה המערבית ובמזרח ירושלים עוררו כעס, שהוביל להפגנות מחאה בערים המרכזיות וביישובים הערבים באיזור המשולש ובצפון, שכללו חסימות וכבישים ודוכאו על ידי כוחות הביטחון. חלק קטן מההפגנות גלשו באופן מצער לעימותים עם נהגים יהודים שעברו במקום באקראי.

תנועת מאבק סוציאליסטי קוראת להגביר את ההשתתפות בהפגנות המחאה ולאחד כוחות, יהודים וערבים, נגד האלימות הגזענית וההסלמה הצבאית, שמבשלת ממשלת ההון וההתנחלויות. אנו מביאים דיווח מההפגנות בהן השתתפה התנועה בירושלים, תל-אביב וחיפה.

מאבק בימין הקיצוני

ביום רביעי השתתפו כאלף איש בעצרת במרכז ירושלים תחת הכותרת "מתאבלים, לא נוקמים". העצרת אורגנה על ידי קואליציית הארגונים "תג מאיר — אור במקום טרור", במחאה על השימוש הציני של ארגוני הימין הקיצוני ברצח שלושת הנערים כדי ללבות אלימות גזענית בירושלים — תקיפת עוברי אורח ערבים במהלך תהלוכות נקם בקריאה "דורשים נקמה" ו"מוות לערבים". לאחר העצרת, צעדו חלק מהמשתתפים אל בית ראש הממשלה כדי להפנות זרקור אל ההסתה שהגיעה מנתניהו וממשלתו ועודדה את אלימות הימין הקיצוני.

למחרת התאספו מעל אלף מפגינות ומפגינים בכיכר הבימה בתל אביב. לצד ההלם והזעזוע ממציאת גופות שלושת הנערים היהודים והנער הפלסטיני משועפט ומההשתוללות הכהניסטית ברחובות ירושלים, ניכרה בהפגנה אווירה של מיאוס וזעם לא רק נגד ההסתה, שהובילה ממשלת נתניהו בימים האחרונים, אלא גם נגד פרויקט ההתנחלויות והכיבוש בכלל והורגש רצון אמיתי להיאבק למען מדיניות חלופית. בין הסיסמאות המרכזיות שקראנו היו: "ההסתה מתחילה במסדרונות הממשלה", "ממשלת התנחלויות והון לא תביא שום בטחון" ו"די להרג די לשכול – הכיבוש חייב ליפול".

מרבית הנואמים הצביעו על אחריות הממשלה להסתה, אך הח״כים ממרצ קראו ללפיד וללבני לפרוש מהממשלה ולפעול להקמת ממשלה חדשה. חבר הכנסת עמרם מצנע מ"התנועה", שיושבת בממשלה, אף הוזמן לנאום על ידי "שלום עכשיו", שאירגנו את ההפגנה וזכה לצעקות מהקהל: "תתפטר" ו"זאת הממשלה שלך". בעוד אפשרות של התפרקות הממשלה בהחלט תהיה תסריט חיובי, המאבק בימין הקיצוני ובהסלמה הביטחונית, תוצרים ישירים של מדיניות הכיבוש, לא יכולה להסתמך על מפלגות הממסד הקפיטליסטיות שאחראיות בעצמן לחקיקה אנטי־דמוקרטית, לגזירות כלכליות ולטיפוח מדיניות הכיבוש וההתנחלות. המאבק נגד הימין הקיצוני צריך להצביע על אלטרנטיבה אמיתית לימין הקפיטליסטי, שתתבסס של מאבק משותף של יהודים וערבים למען שלום אמיתי, צדק חברתי, דמוקרטיה ושינוי סוציאליסטי של החברה.

יהודים וערבים מסרבים להיות אויבים

במוצ"ש הפגינו כ-300 יהודים וערבים במרכז הכרמל בחיפה, מולם הפגינו כ-30 פעילי ימין קיצוני. ההפגנה הייתה תשובה הולמת למפגיני הימין קיצוני, שהניפו בהפגנה שקיימו ביום חמישי האחרון במושבה הגרמנית שלט ענק "מוות לערבים". ההפגנה הצביעה בבירור אל אחריות הממשלה להסלמה הנוכחית ולחוסר יכולתה לספק ביטחון באמצעות פעולות דיכוי צבאיות. בין הסיסמאות המרכזיות שקראנו היו: "ביבי, בנט, בן ארי — האיום הביטחוני", "ממשלה גזענית סכנה בטחונית", "תקציבים לשכונות לא לעוד התנחלויות", "כסף לרווחה לא לעוד מלחמה" ו"יהודים וערבים מסרבים להיות אויבים".

בהפגנה נאמו ח״כ דב חנין והעיתונאי רג'א זעאתרה מחד״ש, ושי גלי מתנועת מאבק סוציאליסטי, שהחל בגינוי פעולות האלימות הגזענית של הימין הקיצוני — שהיתה הטריגר המרכזי לקריאה להפגנה ובפרט הרצח המזוויע של הנער מוחמד אבו חדיר — והצביע על אחריות הממשלה להסתה שעומדת מאחוריה:

כל הכבוד לכל החיפאיות והחיפאים שהגיעו להפגין הערב ולהראות שחולדות הימין הקיצוני, שצועקים "מוות לערבים" ותוקפים ערבים הם המיעוט בחברה.

אבל הבעיה האמיתית, היא עם הרוח הגבית שהם מקבלים מהממשלה עצמה. ממשלת ההתנחלויות וההון. ממשלת אנטי-שלום, שעושה כל מאמץ אפשרי כדי להעמיק את הכיבוש ולהנציח את הסכסוך.

ממשלה שבזמן המשא ומתן עצמו, בתוך פחות מ-9 חודשים, הצליחה לאשר בניית 13 אלף דירות בהתנחלויות, להרוס למעלה מ-500 בתים בגדה המערבית ובמזרח ירושלים, הרגה מאש הצבא 61 פלסטינים ופצעה 1,100. כל אלו הם אמצעים של טרור מדינתי שאנחנו מתנגדים לו.

במצב כזה, של אפס ביטחון לציבור הפלסטיני, אין ולא יכול להיות ביטחון לציבור הישראלי.

מבצע ראווה צבאי ופעולות נקמה צבאיות רק יחריפו ויסלימו את המצב. אנחנו דורשים סוף להסלמה! לא למבצע צבאי בעזה ולא להמשך הדיכוי בגדה המערבית ובמזרח ירושלים. כן לביטחון אמיתי ושוויוני לפלסטינים ולישראלים.

במהלך הנאום הביע שי את התנגדות תנועת מאבק סוציאליסטי לירי רקטות אל עבר תושבים והבהיר שההתנגדות האפקטיבית ביותר לכיבוש, למצור ולתוקפנות הצבאית תהיה באמצעות חזרה לאמצעים של מאבק המוני והתייחס גם לשאלת האסירים הפלסטינים.

רצח שלושת הנערים הוא מעשה טרור אכזרי... תנועת מאבק סוציאליסטי מגנה אותו, אבל האחריות למציאות, שיוצרת את הכר הפורה לכך, מוטלת על ממשלת ההתנחלויות וההון, שמייצגת קומץ מתנחלים ומשפחות הון.

במוקדם או במאוחר הדיקטטורה של הכיבוש תיאלץ לחזור ולעמוד מול מאבק המוני, מול צעדות של עשרות אלפים ומאות אלפים לעבר המחסומים, להתנחלויות למאחזים, היא תעמוד מול שביתות ענק והפרות עוצר המוניות. אנחנו תומכים בזכות של הפלסטינים להאבק נגד הכיבוש, כולל הזכות להגנה עצמית מול התקפות חמושות של הצבא.

אנחנו קוראים לבטל את המעצרים המנהליים ואת בתי המשפט הצבאיים בגדה המערבית. לשחרר את האסירים הפוליטיים הפלסטינים ולהביא למשפט הוגן גם ישראלים וגם פלסטינים, שחשודים בביצוע מעשי זוועה במסגרת הסכסוך, באמצעות בתי דין ציבוריים מיוחדים, שיורכבו מנציגים של קהילות משני צדי הסכסוך גם ישראלים וגם פלסטינים, ובמעורבות משפחות שכולות פלסטיניות וישראליות.

תנועת מאבק סוציאליסטי מדגישה כי גדיעת מעגל הדמים לא תתאפשר ללא גדיעת הכיבוש ומפעל ההתנחלויות, כחלק ממאבק לשלום צודק ושוויוני ולשינוי יסודי, סוציאליסטי, של מציאות החיים באזור.

אנחנו כולנו, חיפאים וחיפאיות, יהודים וערבים, ותושבים מכל רחבי הארץ צריכים להמשיך את ההפגנה הזו בהפגנות נוספות, בפעולות הסברה נוספות מול הימין הקיצני ומול מאמצי ההסלמה של ממשלת ההון וההתנחלויות.

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.