לא לחזור לעסקים כרגיל, לבטל את החקיקה, ממשלת נתניהו–בן גביר הביתה!
לשתק את המדינה עם שביתה כללית
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
מסע ההרג של נתניהו לא יפתור דבר
הפגנות בישראל בקריאה לעצור את המלחמה
כאלפיים יהודים וערבים הפגינו בסוף השבוע האחרון נגד המלחמה במספר מוקדים בישראל, וברחבי העולם נערכו הפגנות מחאה המוניות ■ בתל אביב תקף קומץ פעילי ימין קיצוני את המפגינים והמפגינות ■ המחאה נגד מרחץ הדמים ונגד מדיניות האנטי־שלום של ממשלת ההון וההתנחלויות חייבת להתרחב
2,051

2,051

כאלפיים יהודים וערבים השתתפו בשורה של אירועי מחאה נגד המלחמה והמתקפה על עזה בסוף השבוע האחרון. כאלף מפגינים לקחו חלק בצעדת מחאה שנערכה ביום שישי (11.7) בסמוך לכפר מנדא שבגליל התחתון. בהפגנות למחרת בחיפה, בתל אביב, ביפו ובעיר טירה שבמרכז לקחו חלק מאות מפגינים ומפגינות בכל אחת מההפגנות.

הפגנות נוספות נערכו גם בגדה המערבית, בין השאר גם נגד המשך הפשיטות הצבאיות והמעצרים במסגרת מבצע "שובו אחים" שנמשך שם. ברחבי העולם נערכו בסוף השבוע הפגנות מחאה נגד המלחמה, חלקן המוניות, בשורה של ארצות ובהן ארה״ב, בריטניה, צרפת, הולנד, מקסיקו, טורקיה, תוניסיה, נורבגיה, ונצואלה, קנדה, ועוד.

ההפגנות התקיימו שעה שמבצע "צוק איתן" וסבב המלחמה הנוכחי נכנס ליומו השישי. עד כה גבה סבב המלחמה את חייהם של מעל 160 מתושבי עזה. מעל לאלף נוספים נפצעו, לא כולל נפגעי חרדה. לפי המשרד לתיאום עניינים הומניטריים של האו״ם (OCHA), כ־70% מהקורבנות הם אזרחים שלא מעורבים בלחימה וכ־30% מהם ילדים.

במקביל, מספר תושבים ישראלים נפצעו בדרגות פציעה שונות כתוצאה מהירי ההרסני וחסר־ההבחנה של מעל ל־800 רקטות לשטח ישראל. מאות אלפים מנסים לנהל את חיי היומיום בצל האזעקות והנפילות. מצב זה כשלעצמו מעיד על כישלון אסטרטגיית הביטחון של הימין, ועל כך שסבבי הלחימה הקודמים, ובפרט "עמוד ענן" ו"עפורת יצוקה", לא פתרו ולא היו מסוגלים לפתור שום בעיה. מרחץ הדמים הנוכחי אינו שונה.

על אף הידיעות על חידוש אפשרי של משא ומתן עקיף להפסקת אש, צה״ל הורה לאלפי תושבים בצפון רצועת עזה להתפנות משכונות שלמות המיועדות להפצצות מסיביות, ואף לפלישה קרקעית. מדובר בצעדים שהתוצאה שלהם בטווח הקצר והארוך תהיה הרת־אסון לכל תושבי האזור.

על הרקע הזה השתתפו מאות תושבים יהודים וערבים מחיפה, מתל אביב, מירושלים, מנצרת ומיישובים נוספים בצפון הארץ — ביניהם פעילי מאבק סוציאליסטי, חד״ש, פעילים חברתיים וגם חברות הנהגה מאיגוד העובדים הסוציאליים — בהפגנה שהתקיימה במרכז חיפה.

ההפגנה התקיימה במתכונת מצומצמת בהשוואה לתכנון המקורי — צעדת אלפים על הציר המרכזי של חיפה — וזאת עקב מגבלות שהטילה המשטרה. ביום רביעי הודיעה המשטרה למארגנים כי לא תאפשר את קיום ההפגנה כלל בשל "המצב הביטחוני" ו"מחסור כוחות" במשטרה. לאחר שהוגשה עתירה לבג״ץ בנושא איפשרה המשטרה למאות המפגינים לקיים את האירוע בצפיפות על שפת צומת במרכז הכרמל. הבקשה לקיום הצעדה במוצ״ש הבא נמצאת כרגע בדיון בבג״ץ.

בתשובה לטענות הממשלה, הממוחזרות בתקשורת הממסדית, פעילי מאבק סוציאליסטי הסבירו בזמן ההפגנה, כולל בראיון לרשת ב׳, כי הבעיות של הסכסוך הלאומי לא ייפתרו באמצעים צבאיים.

איריס זמיר, פעילת מאבק סוציאליסטי, נאמה במהלך ההפגנה והסבירה כי "הבעיה הביטחונית מספר אחת היא מדיניות האנטי־שלום של ממשלת נתניהו, שממשיכה במדיניות המצור על עזה, בתקיפות אוויריות, בבניית שיא בהתנחלויות, במעצר אלפי פלסטינים ובמדיניות המחסומים. כל אלה הם הגורמים שיוצרים מצוקה וייאוש, שלמרבה הצער מכשירים את הקרקע גם לפעולות־נקם נגד אזרחים ותושבים בישראל. הדרך היחידה להבטיח ביטחון היא להבטיח ביטחון שווה לישראלים ולפלסטינים באמצעות מאבק לשלום אמיתי ושוויוני".

ג׳אן מזאוי, פעיל מאבק סוציאליסטי, נאם גם הוא בהפגנה והסביר בערבית ובעברית כי "תחת הממשלה הזאת אין ביטחון, בטח לא לתושבי עזה והגדה המערבית, ובטח לא לפלסטינים אזרחי ישראל, אך גם לא ליהודים. אותה ממשלה ששמה את כולנו במצב ביטחוני גרוע, גם מאלצת אותנו לחיות בתנאי חברתיים וכלכליים כמעט בלתי אפשריים במדיניות הקפיטליסטית שלה, ומשמרת את המצב על ידי הסתה שלנו אחד מול השני, במקום שנתאחד מולה". ג׳אן הדגיש כי המאבק נגד הצעדים של הממשלה הוא אינטרס משותף לתושבים יהודים וערבים וקרא לפעול לקידום חלופה סוציאליסטית לממשלת ההון וההתנחלויות, שהיא "האחראית הראשונה והעיקרית למצב הקיים, במדיניות המצור האכזרית שלה על עזה, במדיניות הכיבוש ובניית ההתנחלויות בגדה המערבית, ובשנים של מדיניות דיכוי והסתה נגד כלל האוכלוסיה הפלסטינית כולל זו שמתגוררת בישראל".

בצדו השני של הרחוב התקיימה הפגנת־נגד בהשתתפות עשרות בריונים לאומנים ופעילי ימין קיצוני, שקראו קריאות גזעניות ואף יידו במספר מקרים ביצים ואבנים לעבר ההפגנה בניסיון להשתיק את המפגינים ולמנוע מהביקורת על הממשלה להישמע ולהגיע לציבור רחב יותר. כוחות המשטרה שנכחו במקום לא טרחו לעצור איש מהתוקפים.

המאבק בימין הקיצוני

בתל אביב, מול כמה מאות מפגינים שיצאו למחות נגד המלחמה, התארגנה הפגנת־נגד של הימין הקיצוני שאירגן הראפר הגזען יואב אליאסי ("הצל") במטרה לחבל בהפגנה ולפגוע במפגינים. מדבריו של אליאסי עולה כי הוא אסף סביבו חוליגנים משורה של ארגוני ימין קיצוני, כולל מהארגון הפשיסטי "כהנא חי" (שהוצא מחוץ לחוק לאחר שחבריו היו מעורבים בשורה של פיגועים נגד פלסטינים).

חלק מאנשי הימין הקיצוני הגיעו חמושים במקלות ובגז פילפל. במהלך ההפגנה הם זרקו ביצים ואבנים על המפגינים. בעת ההפגנה נשמעה אזעקה ובמהלכה השוטרים עזבו את המקום בשביל למצוא מחסה. פעילי הימין הקיצוני ניצלו את ההזדמנות כדי להתנפל במכות על מפגינים ומפגינות. בתום ההפגנה, כשקבוצות מפגינים התפזרו בצורה מאורגנת, חלק מאנשי הימין הקיצוני המשיכו לנסות לתקוף פיזית מפגינים ואף התפרצו לבית קפה סמוך שבו הסתתרו כמה מפגינים, שברו כוסות ושברו לאחד המפגינים כיסא על הראש. הפצוע פונה לקבלת טיפול בבית חולים.

אף שהשוטרים עיכבו לזמן קצר מספר בריונים, איש מהם לא נעצר. אך זה לא צריך להפתיע. לאורך כל השבועות האחרונים, המשטרה מתייחסת בסלחנות לתקיפות הפיזיות של הפגנות שמאל ושל עוברי אורח ערבים על־ידי בריונים לאומנים ישראלים. נזכיר כי נכון לכתיבת שורות אלו איש לא נעצר או נחקר בעקבות התקיפה הפחדנית נגד פעילים של מאבק סוציאליסטי בתום הפגנה נגד ההסלמה הביטחונית שהתקיימה לפני שלושה שבועות, וזאת למרות התלונה שהוגשה למשטרה בצירוף תמונותיהם של התוקפים.

הבריונים הלאומנים, שמנסים להשתיק כל ביקורת וכל דיון רציני על פעולות הממשלה והצבא בעזה ובכלל, מקבלים רוח גבית מההסתה הלאומנית במסדרונות הממשלה ובתקשורת שקוראת לכל הישראלים "להתגייס מסביב לדגל" מבלי לשאול שאלות.

התוצאות של תקיפת ההפגנה בתל אביב היו יכולות להיות גרועות בהרבה לולא התגובה המחושבת של המפגינים: הם הקיפו את ההפגנה ב"חגורה" אנושית בשביל למנוע מהבריונים להיטמע בתוכה והתעקשו על פיזור מסודר בקבוצות. בנסיבות הקיימות חיוני שההיערכות להפגנות הבאות תכלול תכנון והכנה מקיפים יותר של אמצעי הגנה עצמית וסדרנות כדי להגן על בטיחות המשתתפים.

בשביל למנוע מתוקפים ומפרובוקטורים שונים לנצל יתרון מספרי אפשרי מול הפגנות קטנות בתקופה הנוכחית, ובשביל להגיע עם המסר החשוב לעצירת המלחמה לכמה שיותר אנשים, כדאי גם להימנע ככל האפשר מפיצול כוחות — עדיפה הפגנה מרכזית אחת וגדולה בכל פעם.

על רקע האזעקות ונפילות הרקטות מצליחה בינתיים ממשלת הימין לנצל את תחושות הפחד וההלם מהמצב ולהוליך שולל את רוב הציבור הישראלי לתמיכה במבצע ראווה צבאי שלא יפתור דבר ורק יעמיק את השכול, במיוחד בקרב הפלסטינים, ויעצים את האיבה. ההתנגדות למרחץ הדמים היא האינטרס האמיתי של רוב הציבור הישראלי. הכרחי להמשיך להתעקש לקיים את ההפגנות ולהרחיב אותן ככל שניתן חרף כל ההסתה והאלימות נגד מפגינים, הכרחי להראות שיש בישראל תנועות חברתיות ופוליטיות שאינן קונות את השקרים של ממשלת ההון וההתנחלויות ושמציעות דרך רצינית הרבה יותר לשלום ולביטחון לשני העמים.

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.