לעצור את מתקפת הנקם ומרחץ הדמים בעזה, להיאבק ולהציב אלטרנטיבה לממשלת האסון, המצור והעוני
ממשלת נתניהו מתנערת מכל אחריות לאסון בביה״ח בעזה, כשברקע אלפי הרוגים מההפצצות
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
רצח הנערים החטופים
כישלון ואחריות ממשלת נתניהו
התקוות התנפצו עם מציאת גופותיהם של שלושת הנערים הישראלים ובמקביל מועצמת הטרגדיה עם העלייה במניין ההרוגים הפלסטינים ■ ממשלת ההון וההתנחלויות מעמיקה את הסכסוך הלאומי ■ חשד לרקע לאומני ברצח המחריד של נער פלסטיני בירושלים
2,550

2,550

פרשת חטיפת הנערים הישראלים הסתיימה באופן מזעזע במציאת גופותיהם של השלושה — גיל־עד שער (16), נפתלי פרנקל (16) ואייל יפרח (19) — שככל הנראה נרצחו זמן קצר לאחר שנחטפו ב־12 ביוני. מדובר בפעולת טרור אכזרית.

הטרגדיה הוכפלה ושולשה עם ההרג של הנערים והצעירים אחמד ערפאת ס׳בארין (23) ממחנה הפליטים ג׳ילזון, מחמוד דודין (14) מהיישוב דורא, אחמד פחמאווי (36) ממחנה הפליטים אל־עין בשכם, אחמד אבו־שאנו (27) משכם, מחמוד איסמעיל עטאללה (30) מרמאללה, מוסטפא אסלן (22) ממחנה הפליטים שועפאט, ויוּסף אבו־זאע׳ה (16) ממחנה הפליטים בג׳נין, שנורו למוות בפשיטות של צה״ל ומג״ב על יישובים ומחנות פליטים וכתוצאה מירי חי לעבר מפגינים במסגרת המבצע הצבאי שהיה ונשאר בעיקרו חלק ממדיניות של ענישה קולקטיבית כנגד כלל האוכלוסייה הפלסטינית בגדה המערבית. בנוסף נהרגו מספר תושבים ובהם ילד בן תשע בהפצצות חיל־האוויר ברצועת עזה. מקרה רצח מחריד של נער פלסטיני נוסף, מוחמד אבו־ח׳דיר (16), שנחטף משועפאט שבצפון־מזרח ירושלים באמצעות רכב שהגיע מכיוון ההתנחלות פסגת זאב נחשד כעת כפיגוע נקם על רקע לאומני, ותושבים פלסטינים בירושלים דיווחו על ניסיונות חטיפה נוספים.

כפי שהסברנו מיד אחרי היוודע דבר החטיפה, ובגילוי־הדעת שפירסמנו בתחילת השבוע, ממשלת נתניהו ניצלה באופן ציני את האירוע הטרגי לקידום מטרותיה הפוליטיות, ובהן טיפוח אווירת הסתה לאומנית ומאמצה לפרק את ממשלת הקואליציה של הפת״ח וחמאס ברשות הפלסטינית. יצוין כי שני החשודים ברצח, שעדיין לא נתפסו, זוהו על־ידי המודיעין הישראלי כפעילי חמאס זוטרים מאזור חברון, אך חמאס עצמו לא נטל עד כה אחריות על המקרה. מפקד חיל הים לשעבר אלי מרום טען כי "בסיכומו של דבר היה פה אירוע לא מתוחכם ולא מוכוון... יש פה בסך־הכול חבורת רוצחים קטנה". למרות העובדה שהממצאים מהרכב השרוף ומהשיחה המוקלטת במוקד המשטרה העלו כבר בימים הראשונים כי מדובר בסבירות גבוהה מאוד בפיגוע רצח, נמנעה הממשלה מלחשוף את המידע לציבור וכך פעלה כדי לגייס תמיכה נוספת לפעולותיה הצבאיות, שלבסוף לא היתה בהן תועלת אפילו לאיתור הגופות עצמן.

גורמי ימין רוקדים על הדם

השר בנט דורש לפתוח במתקפת נקם נרחבת ברצועת עזה, לספח התנחלויות ולהרחיב את הבנייה בהן. לפי הדלפות לתקשורת, שר הביטחון יעלון אף שאל את בנט רטורית האם "אנחנו באמת רוצים מלחמה בעזה עכשיו?", ובנט השיב לו: "הרי בסוף נגיע למלחמה בעזה. עדיף שאנחנו נהיה אלה שיוזמים אותה". על רקע חודש הרמדאן, אי־היציבות האזורית והלחץ הבינלאומי על ישראל סביר יותר שהרוב בצמרת הצבא ובממשלת נתניהו יעדיף להימנע בשלב הזה מצעדי הסלמה צבאיים נרחבים יותר. עם זאת, אי־אפשר לפסול את האפשרות שהם ינקטו בהמשך מספר פעולות ראווה צבאיות, כולל התנקשויות במנהיגים של ארגון חמאס, ויציתו סבב דמים חדש.

כמו כן, הממשלה שהאיצה משמעותית את הבנייה בהתנחלויות עשויה למצוא דרכים להיענות לחלק מדרישותיהם של בנט ומועצת יש״ע. למעשה, בישיבת הקבינט אתמול הציעו נתניהו ויעלון לקדם גל נוסף של בנייה בהתנחלויות וגם להקים התנחלות חדשה על שמם של הנערים שנרצחו, או במילים אחרות, לנצל את הרצח לקידום סדר היום הפוליטי של הימין ההתנחלותי.

ברקע כבר אירגן הימין מספר הפגנות גזעניות בעקבות הרצח ובירושלים אירע גל של תקיפות פיזיות של עוברי אורח ועובדים ערבים במוקדים שונים בעיר. בין השאר הותקפו עובד מקדונלד׳ס — תקיפה שוועד העובדים וההסתדרות חייבים לגנות באופן החריף ביותר — ונהג מונית. הימין הכהניסטי־פשיסטי הצליח לארגן צעדה של כמה מאות ברחבי העיר, וקיים חשש כי גורמי ימין קיצוני ישתמשו כעת ברצח כתירוץ לפיגועי נקמה גדולים יותר,"תג מחיר", נגד פלסטינים בתקופה הקרובה (כאמור עולה כעת החשד גם כי מקרה הרצח המזעזע של נער פלסטיני משועפאט נעשה כפיגוע נקם). אף שהמשטרה עיכבה לחקירה כחמישים מפגיני ימין בירושלים, התוקפים בהחלט זכו לרוח גבית מההסתה הלאומנית של שרי הממשלה ומקריאותיהם לסוגים שונים של צעדי נקמה מצד הממשלה.

נתניהו ציטט את ביאליק כשאמר כי "נקמת דם ילד קטן עוד לא ברא השטן", ובהשאלה "וגם לא נקמת דם נערים צעירים". אלא שבהקשר המקורי מדובר בשיר מחאה, "על השחיטה", שנכתב בעקבות הפוגרום האנטישמי ביהודי קישינב ב־1903, שבו זועק ביאליק על שפיכות הדמים ועל חוסר הצדק המשווע. נתניהו לעומתו עומד בראש ממשלה הנושאת באחריות הראשית להמשך שפיכות הדמים ולחוסר הצדק המשווע. בדבריו של נתניהו נהפך הציטוט לדבר הסתה לנקמה לאומנית. עליו ראוי לומר את המשפט הקודם מאותו השיר: "וארור האומר: נְקוֹם!".

לממשלת ההון וההתנחלויות אין פתרון

האיומים להרוס את בתי משפחות החשודים ברצח, כמו גם החלטת צה״ל להרוס את בית משפחת רוצחו של קצין המשטרה ברוך מזרחי שנורה בסמוך לחברון, הם צעדי ענישה קולקטיבית ברוטליים נגד בני משפחה שלא הורשעו באף עבירה. בפיצוץ דלת ביתה של משפחתו של אחד החשודים ברצח נפצע תינוק כבן חודש. ראוי להדגיש כי צעדים כאלה מעולם לא ננקטו נגד רוצחים יהודים, מעולם לא "הרתיעו" מפגעים מלבצע פיגועים על רקע לאומני, ולמעשה הניסיון מראה שהם צפויים דווקא לחזק בקרב החלקים המיואשים ביותר בחברה הפלסטינית מוטיבציה לביצוע פעולות טרור כנקמה. מדיניות כזו משמשת בעיקר להסחת תשומת הלב מכישלון האסטרטגיה ה"ביטחונית" של ממשלת נתניהו להתמודדות עם פיגועים.

ניסיונות ממשלות ישראל עד היום "להרתיע" מבצעי פיגועים, חטיפות וירי רקטות הוכיחו פשיטת־רגל מוחלטת. אלפים כבר שילמו בחייהם, אך אף בעיה מהותית לא נפתרה. כל "המלחמה בטרור" של ממשלות ההון וההתנחלויות עד היום רק שפכה עוד דם והולידה שוב ושוב מצב מסובך יותר. בתקופה שקדמה לאינתיפאדה הראשונה ובתחילתה פעלו ממשלות ישראל כדי לחזק את הימין האסלאמיסטי שממנו צמח חמאס, ככוח־נגדי לארגוני ההמונים החילוניים שתבעו להשתחרר מהכיבוש. ברצועת עזה, מלחמתן של ממשלות ישראל בחמאס — תוך שהן משמרות ומטפחות מצוקה קשה וגורמות לשכול בלתי נתפס בקרב הציבור הרחב ברצועה — הכשירה את הקרקע לצמיחת ארגונים ריאקציוניים חדשים, ובהם אף יסודות של התארגנויות מסוג אל־קאעידה.

לגדוע את מעגל הדמים

המשך הכיבוש והרג של כ־1,400 ילדים ונערים פלסטינים בגדה וברצועת עזה מתחילת העשור הקודם אינם אלא חלק מטרור מדינתי המופנה כנגד אוכלוסייה אזרחית נכבשת והם מייצרים באופן בלתי נמנע גם תחושות נקם ש"עוד לא ברא השטן". 90 תושבים פלסטינים, בהם 21 ילדים ונערים, נהרגו על־ידי מתנחלים וכוחות צבא בגדה המערבית ובמזרח ירושלים מאז 2009. באותה התקופה 21 אזרחים ישראלים, בהם 8 ילדים ונערים, נהרגו על־ידי פלסטינים באזורי ההתנחלויות בגדה המערבית, כולל באירוע האחרון.

הדרישות של נציגי המתנחלים כעת להשקעה נוספת בהתנחלויות ולפיתוח אמצעי תחבורה ציבורית באזורי ההתנחלויות לא ישנו את העובדה שהמשמעות של מפעל ההתנחלויות היא המשך של ליבוי הסכסוך הלאומי באמצעות נישול ודיכוי של תושבים בני הלאום הפלסטיני בשטחים. תנועת מאבק סוציאליסטי מדגישה כי גדיעת מעגל הדמים לא תתאפשר ללא גדיעת הכיבוש ומפעל ההתנחלויות, כחלק ממאבק לשלום צודק ושוויוני ולשינוי יסודי, סוציאליסטי, של מציאות החיים באזור.

שעה שהממשלה מדברת על "אחדות לאומית" היא מבקשת להשכיח שלא כולנו "בסירה אחת", ושהיא מייצגת את האינטרסים האנטי־חברתיים של מיעוט של בעלי הון ושל מתנחלים אידיאולוגיים. האינטרס של ציבור העובדים, היהודים והערבים, הוא להקיא את סכסכני הימין הקיצוני ולהיאבק במטרה לעקור את המצוקות והשכול מן השורש.

*   תצלום: אקטיבסטילס
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.