הגירוש הוא אסון בשירות שלטון ההון
מאפיית בלפור ומאפיית הטייקונים
תפריט אפשרויות פייסבוק العربية
₪25,580
תרומת סולידריות לקופת המאבק 2018
מאבק סוציאליסטי לא מקבלת מימון מטייקונים, מהממשלה או מקרנות הון. תמכו בנו, שתפו והצטרפו אלינו לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית.
שחיתות · מבקשי מקלט · העבודה המאורגנת · כלכלה · כיבוש ושלום · המזה״ת · בינלאומי · סטודנטים · נוער · נשים · להט״ב · בריאות · סביבה · היסטוריה ותיאוריה · התנועה
X


טירוף קפיטליסטי
התאגיד שהקפיץ את מחיר התרופה פי 50 לא מתנצל
המנכ״ל: "אני קפיטליסט... המחיר החדש משקף רווח סביר"

הדפסה

חברת התרופות האמריקאית Turing Pharmaceuticals קנתה בחודש אוגוסט פטנט על תרופה מצילת חיים והקפיצה את מחירה בארצות הברית מ־13.5 דולר ל־750 דולר — יותר מ־5,500%!

התרופה Daraprim, שפותחה לפני יותר מ־60 שנה ללא שום השקעה מצדו של טורינג, משמשת לטיפול במחלת הטוקסופלאסמוסיס — מחלה זיהומית שבקרב חולי איידס וסרטן עלולה להיהפך לקטלנית. מנכ״ל החברה, מרטין שְקרֶלי, הסביר מדוע הם החליטו להעלות את מחיר התרופה בצורה כל־כך דרסטית: "אין שום ספק, אני קפיטליסט... התרופה היתה בלתי רווחית במחירה הקודם. המחיר החדש משקף רווח סביר".

כך, למען הרווחים של שקרלי ויתר בעלי המניות, העלות השנתית של הטיפול לחולה קפצה מכ־1,130 דולר לכ־330,000–634,000 דולר (תלוי במשקל החולה).

גם התומכים הנלהבים של הקפיטליזם נאלצו להודות שהעלאת מחיר התרופה באלפי אחוזים מצביעה על בעיה מערכתית. היועץ הפיננסי מרטין טילייר אמר שהתיאור הטוב ביותר של הפרשה הזאת ושל הונאת הענק של פולקסווגן הוא הציטוט של קרל מרקס: "קפיטליזם עם דם מרוח על השיניים והטלפיים".

כדי להתמודד עם הלחץ הציבורי שנוצר, שקרלי הודיע שיוריד את המחיר, אבל בינתיים לא נעשה שום צעד ממשי בכיוון הזה. כדי שכל חולה יוכל לקבל את הטיפול שהוא זקוק לו יש להוציא את שיקול הרווח מהמשוואה ולהלאים את חברות התרופות תחת פיקוח וניהול דמוקרטיים של נציגי הרופאים, המטופלים והציבור הרחב.

*   מתוך עיתון המאבק, גיליון אוקטובר־נובמבר
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
info@socialism.org.il
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה בוועד למען אינטרנציונל עובדים (CWI), ארגון סוציאליסטי בינלאומי המאגד תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.