לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
טירוף קפיטליסטי
התאגיד שהקפיץ את מחיר התרופה פי 50 לא מתנצל
המנכ״ל: "אני קפיטליסט... המחיר החדש משקף רווח סביר"
1,828

1,828

חברת התרופות האמריקאית Turing Pharmaceuticals קנתה בחודש אוגוסט פטנט על תרופה מצילת חיים והקפיצה את מחירה בארצות הברית מ־13.5 דולר ל־750 דולר — יותר מ־5,500%!

התרופה Daraprim, שפותחה לפני יותר מ־60 שנה ללא שום השקעה מצדו של טורינג, משמשת לטיפול במחלת הטוקסופלאסמוסיס — מחלה זיהומית שבקרב חולי איידס וסרטן עלולה להיהפך לקטלנית. מנכ״ל החברה, מרטין שְקרֶלי, הסביר מדוע הם החליטו להעלות את מחיר התרופה בצורה כל־כך דרסטית: "אין שום ספק, אני קפיטליסט... התרופה היתה בלתי רווחית במחירה הקודם. המחיר החדש משקף רווח סביר".

כך, למען הרווחים של שקרלי ויתר בעלי המניות, העלות השנתית של הטיפול לחולה קפצה מכ־1,130 דולר לכ־330,000–634,000 דולר (תלוי במשקל החולה).

גם התומכים הנלהבים של הקפיטליזם נאלצו להודות שהעלאת מחיר התרופה באלפי אחוזים מצביעה על בעיה מערכתית. היועץ הפיננסי מרטין טילייר אמר שהתיאור הטוב ביותר של הפרשה הזאת ושל הונאת הענק של פולקסווגן הוא הציטוט של קרל מרקס: "קפיטליזם עם דם מרוח על השיניים והטלפיים".

כדי להתמודד עם הלחץ הציבורי שנוצר, שקרלי הודיע שיוריד את המחיר, אבל בינתיים לא נעשה שום צעד ממשי בכיוון הזה. כדי שכל חולה יוכל לקבל את הטיפול שהוא זקוק לו יש להוציא את שיקול הרווח מהמשוואה ולהלאים את חברות התרופות תחת פיקוח וניהול דמוקרטיים של נציגי הרופאים, המטופלים והציבור הרחב.

*   מתוך עיתון המאבק, גיליון אוקטובר־נובמבר
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.