לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
טירוף קפיטליסטי
המחיר גבוה? אז שלא יאכלו ירקות...
הגדלת התלות של המשק המקומי ביבוא אינה פותרת את הבעיה אלא רק מקצינה אותה
1,726

1,726

"אולי זה אכזרי לומר, אבל אם משהו יקר, שיאכלו משהו אחר" — כך ענתה המיליונרית רעיה שטראוס, הבעלים לשעבר של תאגיד המזון שטראוס, כשנשאלה בראיון לגל״צ על הזינוק במחירי העגבניות באוקטובר שנה שעברה.

לא רק העגבניות, מחירם של מספר רב של ירקות זינק אז במאות אחוזים. ומה עשתה הממשלה? במקום לכפות על רשתות השיווק מחירים מפוקחים, היא החליטה להגדיל את מיכסות היבוא ללא מכס.

בחודש מרץ, השוק המקומי הוצף בעגבניות מיובאות. בתגובה, היצרנים המקומיים החלו להשמיד את העגבניות שגודלו בישראל, כדי ליצור מחסור שיגרום למחיר לעלות. ואכן, מחיר העגבניות זינק בחודש אפריל ב־100%. השבוע החלו היצרנים המקומיים בהשמדת מאות טונות של מלפפונים ביום.

היצרנים המקומיים טוענים כי הצפת השוק במלפפונים מיובאים הפכה את מחירם לנמוך מדי... לא עבור הצרכנים כמובן, שממשיכים לשלם גם כיום יותר מ־3 שקלים לקילוגרם, אלא נמוך מדי ביחס לרווח של היצרנים. רשתות השיווק הורידו את מחיר המלפפונים בשוק הסיטוני מתחת לעלויות הגידול המקומי. אבל בשביל למקסם רווחים, הן לא הורידו את המחיר לצרכן. מהבחינה הזאת, החלטת הממשלה להגדיל את מיכסות היבוא לא פתרה דבר.

בספרי הכלכלה הקפיטליסטיים ההיצע והביקוש תמיד מאזנים זה את זה. אלא שבפועל תחת קפיטליזם הביקוש תלוי בכוח הקנייה וההיצע במניע הרווח.

איזון בין היצע לביקושים — המשוואה המכוננת של השוק החופשי — כרוך בתקופות של היצף שוק והשמדת תוצרת, ומצד שני בתקופות של מחסור וזינוק במחירים. הגדלת התלות של המשק המקומי ביבוא אינה פותרת את הבעיה אלא רק מקצינה אותה. הפתרון הוא העברת רשתות השיווק ויצרני המזון הגדולים לבעלות ציבורית והנהגת פיקוח מחירים במשק. כך ניתן יהיה להתחיל לייצר לפי הצרכים של החברה ולא למען הרווח של התאגידים הזרים והמקומיים.

*   מתוך עיתון "המאבק", גיליון מאי 2016
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.