יאיר נתניהו יודע בשביל מי אבא שלו עובד
לא לגירוש, כן לשיקום שכונות!
תפריט אפשרויות פייסבוק العربية
₪16,063
עוד ₪3,937
להשגת היעד
תרומת סולידריות לקופת המאבק 2018
מאבק סוציאליסטי לא מקבלת מימון מטייקונים, מהממשלה או מקרנות הון. תמכו בנו, שתפו והצטרפו אלינו לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית.
שחיתות · העבודה המאורגנת · כלכלה · פוליטיקה · כיבוש ושלום · המזה״ת · בינלאומי · סטודנטים · נוער · נשים · להט״ב · בריאות · סביבה · היסטוריה ותיאוריה · התנועה
X


טירוף קפיטליסטי
המחיר גבוה? אז שלא יאכלו ירקות...
הגדלת התלות של המשק המקומי ביבוא אינה פותרת את הבעיה אלא רק מקצינה אותה

הדפסה

"אולי זה אכזרי לומר, אבל אם משהו יקר, שיאכלו משהו אחר" — כך ענתה המיליונרית רעיה שטראוס, הבעלים לשעבר של תאגיד המזון שטראוס, כשנשאלה בראיון לגל״צ על הזינוק במחירי העגבניות באוקטובר שנה שעברה.

לא רק העגבניות, מחירם של מספר רב של ירקות זינק אז במאות אחוזים. ומה עשתה הממשלה? במקום לכפות על רשתות השיווק מחירים מפוקחים, היא החליטה להגדיל את מיכסות היבוא ללא מכס.

בחודש מרץ, השוק המקומי הוצף בעגבניות מיובאות. בתגובה, היצרנים המקומיים החלו להשמיד את העגבניות שגודלו בישראל, כדי ליצור מחסור שיגרום למחיר לעלות. ואכן, מחיר העגבניות זינק בחודש אפריל ב־100%. השבוע החלו היצרנים המקומיים בהשמדת מאות טונות של מלפפונים ביום.

היצרנים המקומיים טוענים כי הצפת השוק במלפפונים מיובאים הפכה את מחירם לנמוך מדי... לא עבור הצרכנים כמובן, שממשיכים לשלם גם כיום יותר מ־3 שקלים לקילוגרם, אלא נמוך מדי ביחס לרווח של היצרנים. רשתות השיווק הורידו את מחיר המלפפונים בשוק הסיטוני מתחת לעלויות הגידול המקומי. אבל בשביל למקסם רווחים, הן לא הורידו את המחיר לצרכן. מהבחינה הזאת, החלטת הממשלה להגדיל את מיכסות היבוא לא פתרה דבר.

בספרי הכלכלה הקפיטליסטיים ההיצע והביקוש תמיד מאזנים זה את זה. אלא שבפועל תחת קפיטליזם הביקוש תלוי בכוח הקנייה וההיצע במניע הרווח.

איזון בין היצע לביקושים — המשוואה המכוננת של השוק החופשי — כרוך בתקופות של היצף שוק והשמדת תוצרת, ומצד שני בתקופות של מחסור וזינוק במחירים. הגדלת התלות של המשק המקומי ביבוא אינה פותרת את הבעיה אלא רק מקצינה אותה. הפתרון הוא העברת רשתות השיווק ויצרני המזון הגדולים לבעלות ציבורית והנהגת פיקוח מחירים במשק. כך ניתן יהיה להתחיל לייצר לפי הצרכים של החברה ולא למען הרווח של התאגידים הזרים והמקומיים.

*   מתוך עיתון "המאבק", גיליון מאי 2016
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
info@socialism.org.il
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה בוועד למען אינטרנציונל עובדים (CWI), ארגון סוציאליסטי בינלאומי המאגד תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.