לעצור את מתקפת הנקם ומרחץ הדמים בעזה, להיאבק ולהציב אלטרנטיבה לממשלת האסון, המצור והעוני
ממשלת נתניהו מתנערת מכל אחריות לאסון בביה״ח בעזה, כשברקע אלפי הרוגים מההפצצות
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
יום האישה הבינלאומי 2016
"דורשות שלום ורווחה – לא כיבוש ואפליה!"
מאות משתתפות ומשתתפים ב"צעדת החופש" הישראלית־פלסטינית לסיום הכיבוש ולשלום שנערכה החודש בסימן יום האישה הבינלאומי
1,617

1,617

כ־200 נשים, גברים, ישראלים ופלסטינים, השתתפו ביום שישי ה־4 במרץ, ב"צעדת החופש" החודשית המאורגנת על ידי ארגון לוחמים לשלום בשיתוף ההתארגנות היהודית־ערבית "עומדים יחד". גם "פורום משפחות שכולות", קואליציית נשים לשלום ומאבק סוציאליסטי השתתפו בהפגנה. זו כבר הצעדה הרביעית במספר מאז החלה ההסלמה בסכסוך בחודש אוקטובר האחרון.

ההפגנה צעדה על "כביש המנהרות", לא הרחק מהעיר בית־לחם, ועצרה סמוך למחסום המנהרות. פעילות ופעילי מאבק סוציאליסטי צעדו עם דגלים ושלטים עליהם נכתב "דורשות שלום ורווחה — לא כיבוש ואפליה" בעברית ובערבית. בחומרי ההסברה שחילקנו בהפגנה קראנו למאבק משותף, של נשים וגברים, ישראלים ופלסטינים למען שוויון מלא לנשים ונגד הכיבוש וההתנחלויות, וכמו כן לצדק חברתי וחיסול העוני בשני צידי הקו הירוק. רבים מהמפגינים והמפגינות הצטרפו אלינו כשקראנו: "יהודיות וערביות — נאבק מאוחדות", "יהודיות וערביות — בכיבוש נאבקות", "שיוויון וצדק לנשים — די לסגר על הכפרים" ו"דרושות דיור ומשרות — לא כיבוש והתנחלויות".

בסיום הצעדה התקיימו נאומים. ראשונה לנאום היתה הודא אל־ערקוב, מנהלת ארגון "ברית למען שלום". היא חיזקה את ידי הנשים והגברים שבאו לצעדה. "זוהי האמת על ישראל ופלסטין. איננו אויבים ואנחנו מסרבים להיות אויבים!" והוסיפה כי "נשים פלסטיניות עמדו תמיד בחזית המאבקים נגד סוגים שונים של דיכוי. הגיע הזמן שייקחו עליהן את הובלת המאבק לשלום". אל־ערקוב קראה לאמץ את עיקרון אי־האלימות כבסיס לחברה שוויונית וחיים משותפים.

בין הנואמות הייתה גם בסמה אל־אפנדי תושבת מחנה הפליטים דהיישה, אחות בבתי חולים במזרח ירושלים ופעילה באיגודי העובדים הפלסטינים. בסמה תיארה את הקשיים איתם נאלצות להתמודד נשים פלסטיניות עובדות תחת כיבוש: "נשים רבות הולכות לשוק העבודה. אבל בשוק הזה אין תנאים שוויוניים. האישה חיה תחת לחצים כבדים מבחינת המשכורות ומבחינת התנאים בדרך למקום העבודה. העמידה במחסומים [בדרך לעבודה] לוקחת ארבע עד חמש שעות בכל פעם". דבריה של בסמה רלוונטיים במיוחד על רקע שביתת המורים הסוערת בבתי הספר של הרשות הפלסטינית בגדה, הנמשכת מזה ארבעה שבועות. המורות והמורים דורשים, בין השאר, פיצוי כספי במשכורות על השעות הארוכות בהם הם עומדים במחסומים.

אל אפנדי הוסיפה שההפגנה הזכירה לה את ההפגנות הגדולות למען שלום ונגד הכיבוש בשנות ה־1980. היא ציינה כי בשנים האחרונות הפגנות נגד הכיבוש הפכו לקטנות יותר, אך ההפגנה האחרונה החזירה לה את התקווה. בתום ההפגנה, פעילי לוחמים לשלום חילקו למפגינים הזמנות לצעדות החודשיות הבאות שהולכות להתקיים באותו מקום בתחילת אפריל ובתחילת מאי.

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.