לעצור את מתקפת הנקם ומרחץ הדמים בעזה, להיאבק ולהציב אלטרנטיבה לממשלת האסון, המצור והעוני
ממשלת נתניהו מתנערת מכל אחריות לאסון בביה״ח בעזה, כשברקע אלפי הרוגים מההפצצות
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
"צדק חברתי למורים"
שביתת מורים סוערת בגדה המערבית
אלפי מורים בבתי הספר הציבוריים של הרשות הפלסטינית שובתים ומפגינים בדרישה לשים סוף למשכורות העוני ■ ממשלת הרשות מדכאת את השביתה ■ ראשי האיגוד נאלצו להתפטר לאחר שהשיגו הסכם חלש שנדחה על הסף על־ידי המורים
1,915

1,915

ב־14 בפברואר, מורים ומורות בבתי הספר הציבוריים ברשות הפלסטינית השביתו באופן חלקי בתי ספר רבים ברחבי הגדה, בהמשך לצעדי מחאה ושביתות שמארגן איגוד המורים החודש. אלה כללו הפגנות מול מבני משרד החינוך של הרשות הפלסטינית בערים שונות בגדה בדרישה לשיפור תנאים ושכר, כמו גם בדרישה לקיים בחירות חדשות לראשות איגוד המורים.

יומיים אחר־כך, קרוב ל־20 אלף מורים ומורות מכל רחבי הגדה קיימו מפגן כוח ברמאללה. כוחות הביטחון של הרשות עצרו 22 מורים ומנהלי בתי ספר באותה הפגנה, אך השביתה והמאבק נמשכים.

באתר החדשות "מען" דווח כי המורים הפלסטינים בבתי־הספר הציבוריים נאבקים בשתי חזיתות: האחת מול ממשלת הרשות המעסיקה אותם והשנייה נגד יו״ר איגוד המורים אחמד סחוויל שחתם עם הרשות על הסכם שכר שלא מקובל על רוב מוחלט של המורים.

אחד המורים השובתים בשכם, בשאר דוואבשה, אמר לסוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" (11.02) כי דרישות המורים כוללות:

  • צדק חברתי למורים — העלאה שמגיעה עד ל־90% ממשכורת הבסיס;
  • התפטרות יו״ר האיגוד, אחמד סחוויל, ובניית איגוד מורים חדש;
  • שינוי חוק הפנסיה של המורים;
  • להצמיד את העלאת השכר לעלייה המתמדת ביוקר המחיה ולשנות את השיטה של צבירת הוותק הנוכחית במקצוע.

לגבי הדרישה שיו״ר האיגוד יתפטר הסביר דוואבשה כי: "אחמד סחוויל לא מייצג אותנו והממשלה צוחקת על המורים. מאז חתימת הסכם השכר ב־2013 הממשלה לא יישמה אותו". סחוויל החליט לבטל את השביתה שהוכרזה ב־14 בפברואר "תמורת הבטחת הממשלה להוסיף 20 שקלים למשכורת שלנו. זו בושה! סחוויל צריך להסתלק".

בעקבות כך נאלצו ראשי האיגוד להודיע על התפטרותם ביום שני, 22 בפברואר, ובחירות חדשות אמורות להיערך בהמשך.

היום, 23 בפברואר, המורים והמורות תכננו לקיים הפגנה נוספת ברמאללה. אך מי שעשו את דרכם לעיר מאזורים שונים בגדה המערבית נחסמו על־ידי מחסומים שהוקמו מבעוד מועד על־ידי כוחות הביטחון של הרשות הפלסטינית. הרשות מנעה ממורים מאזור בית לחם, שכם, טול־כרם ומאזורים נוספים להגיע להפגנה הן בהסעות מאורגנות והן בכלי רכב פרטיים שנעצרו לבדיקה. למרות זאת, מאות ואף אלפים יצאו להפגין ברמאללה ובמוקדים נוספים.

סולידריות עם שביתת המורים! סוף לשכר עוני, סוף לרמיסת זכות המחאה וההפגנה, סוף לכיבוש ולהתנחלויות.

*   גירסה מוקדמת של הכתבה פורסמה במקור באתר "הטלוויזיה החברתית" ב־14 בפברואר.
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.