הפגנה סוערת בת״א ואיום בהתפטרות המונית בתגובה להכרזת שר הבריאות
איגוד ועדי התחבורה בכוח לעובדים נערך לשביתה ארצית
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
טירוף קפיטליסטי
אז גם קרן המטבע לא מאמינה לשקרים של עצמה?
שלושה כלכלנים בכירים של קרן המטבע הבינלאומית טוענים כי "הצעדים הניאו־ליברליים הגדילו את אי־השוויון, וכך העמידו את ההתרחבות הכלכלית בסכנה"
1,183

נתניהו ושותפיו לאידיאולוגיה הניאו־ליברלית טוענים כי המדיניות שלהם תביא לצמיחה ותגרום לעושר בחברה לחלחל כלפי מטה. אלא שמחקר חדש שפירסמו שלושה כלכלנים בכירים של קרן המטבע הבינלאומית מוכיח את ההפך.

"במקום לספק צמיחה כמובטח, חלק מהצעדים הניאו־ליברליים הגדילו את אי־השוויון, וכך העמידו את ההתרחבות הכלכלית בסכנה", מסבירים מחברי המחקר. האירוניה היא שקרן המטבע היא אחד הגופים המרכזיים שכופה את אותם צעדים ניאו־ליברלים ברחבי העולם.

עשורים של הפרטה ותקציבי צנע הרחיבו את הפערים במדינות המפותחות לשיא של כל הזמנים. הדו״חות של ארגון ה־OECD למשל מגלים כי מאז תחילת שנות ה־1980, התקופה שבה החל יישום המדיניות הניאו־ליברלית, פערי ההכנסות בין העשירון העליון לעשירון התחתון גדלו מפי 7 לפי 9.6. בישראל הם גדלו לאורך התקופה הזאת ליחס של פי 14.9! מדיניות ההפרטה, שבירת העבודה המאורגנת והרס מדינת הרווחה יושמה כאן במהירות, ובעוצמה חזקה יותר מאשר ברוב הכלכלות המפותחות.

הרחבת אי־השוויון היא תוצאה של כשל מובנה במערכת הקפיטליסטית. המדיניות הניאו־ליברלית רק מאיצה את התהליך שמגדיל את הרווחים של קומץ מיליארדרים על חשבון הרווחה של שאר החברה. אנחנו צריכים להיאבק למען מדיניות אחרת ולמען מערכת אחרת — תכנון רציונלי ודמוקרטי של הכלכלה לטובת הצרכים של ה־99% — סוציאליזם.

*   מתוך עיתון "המאבק", גיליון יוני־יולי 2016תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.