חלק א': ברית טראמפ־נתניהו והמאבק לבניית אלטרנטיבה
חלק ב': ברית טראמפ־נתניהו והמאבק לבניית אלטרנטיבה
תפריט אפשרויות פייסבוק العربية
הצטרפו למאבק. הצטרפו לתנועת מאבק סוציאליסטי. רק תשאירו טלפון ונחזור אליכם.
הצטרפו למאבק!
שחיתות · מבקשי מקלט · העבודה המאורגנת · כלכלה · כיבוש ושלום · המזה״ת · בינלאומי · סטודנטים · נוער · נשים · להט״ב · בריאות · סביבה · היסטוריה ותיאוריה · התנועה
X


טירוף קפיטליסטי
אז גם קרן המטבע לא מאמינה לשקרים של עצמה?
שלושה כלכלנים בכירים של קרן המטבע הבינלאומית טוענים כי "הצעדים הניאו־ליברליים הגדילו את אי־השוויון, וכך העמידו את ההתרחבות הכלכלית בסכנה"

הדפסה

נתניהו ושותפיו לאידיאולוגיה הניאו־ליברלית טוענים כי המדיניות שלהם תביא לצמיחה ותגרום לעושר בחברה לחלחל כלפי מטה. אלא שמחקר חדש שפירסמו שלושה כלכלנים בכירים של קרן המטבע הבינלאומית מוכיח את ההפך.

"במקום לספק צמיחה כמובטח, חלק מהצעדים הניאו־ליברליים הגדילו את אי־השוויון, וכך העמידו את ההתרחבות הכלכלית בסכנה", מסבירים מחברי המחקר. האירוניה היא שקרן המטבע היא אחד הגופים המרכזיים שכופה את אותם צעדים ניאו־ליברלים ברחבי העולם.

עשורים של הפרטה ותקציבי צנע הרחיבו את הפערים במדינות המפותחות לשיא של כל הזמנים. הדו״חות של ארגון ה־OECD למשל מגלים כי מאז תחילת שנות ה־1980, התקופה שבה החל יישום המדיניות הניאו־ליברלית, פערי ההכנסות בין העשירון העליון לעשירון התחתון גדלו מפי 7 לפי 9.6. בישראל הם גדלו לאורך התקופה הזאת ליחס של פי 14.9! מדיניות ההפרטה, שבירת העבודה המאורגנת והרס מדינת הרווחה יושמה כאן במהירות, ובעוצמה חזקה יותר מאשר ברוב הכלכלות המפותחות.

הרחבת אי־השוויון היא תוצאה של כשל מובנה במערכת הקפיטליסטית. המדיניות הניאו־ליברלית רק מאיצה את התהליך שמגדיל את הרווחים של קומץ מיליארדרים על חשבון הרווחה של שאר החברה. אנחנו צריכים להיאבק למען מדיניות אחרת ולמען מערכת אחרת — תכנון רציונלי ודמוקרטי של הכלכלה לטובת הצרכים של ה־99% — סוציאליזם.

*   מתוך עיתון "המאבק", גיליון יוני־יולי 2016
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
info@socialism.org.il
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה בוועד למען אינטרנציונל עובדים (CWI), ארגון סוציאליסטי בינלאומי המאגד תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.