ממשלת בנט־לפיד־מרצ החליטה להפריט את המאבק במגפה
תאגידי המזון החליטו להעלות מחירים, אך נבהלו ממחאה וחרם
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
חינוך
בוטל הקיצוץ המפלה במכללות הערביות להוראה
משרד המשפטים ביטל את הניסיון של משרד החינוך לתקצב באופן מפלה מכללות ערביות להוראה ■ הצעה להתנגדות לגזירה הגזענית נדחתה באסיפת האגודה, כעת צריך להפיק לקחים
1,068

לפני פחות משבועיים פורסם בעיתון "הארץ" שהממשלה החליטה לבטל את הקיצוץ המפלה שמשרד החינוך תכנן למכללות הערביות להוראה בצפון. זאת בעקבות פנייה של עורכות הדין סאוסן זהר מעדאלה ועו״ד רגד ג׳ראיסי מהאגודה לזכויות האזרח למשרד החינוך וליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. לאחר הפנייה, משרד המשפטים קבע בחוות דעת שהקיצוץ הוא "בעייתי".

בתור נציג סטודנטים במכללת "סמינר הקיבוצים", כשהתוכנית התפרסמה לראשונה, העליתי בישיבת המועצה של אגודת הסטודנטים את הצורך להתנגד לתוכנית. הסברתי שבפועל יש אבטלה המונית של מורים בצפון כי אין מספיק מקומות עבודה (בשל מחסור אדיר בכיתות) ולכן הפתרון הוא פתיחת בתי ספר וכיתות. הקיצוץ, לא רק שלא הציע פתרון לבעיה, אלא גם היה פוגע במכללות המדוברות.

בישיבת האגודה נערכה הצבעה על ההצעה שהעליתי, בשאלה האם האגודה צריכה לפעול נגד הקיצוץ. לצערי רק אני הצבעתי בעד ההצעה. זה לא אומר שכל שאר הנציגים היו בעד הקיצוץ. הרבה נמנעו, ומהדיון עלה שחלק מתנגדים אמנם לקיצוץ, אבל לא חושבים שהאגודה יכולה לפעול נגדו. אבל היו בהנהלת האגודה מי שהצדיקו את הקיצוץ בטענה ש"התוכנית מנסה להתניע מהלך חיובי" ולהתמודד עם עודף המורים הערבים בצפון.

כעת, כשאפילו משרד המשפטים מודה שהתוכנית מפלה באופן "בעייתי", ברור שההחלטה שהתקבלה באגודה הייתה מוטעית, ושהיה צריך להתנגד לאפליה כה בוטה ומסוכנת.

הפעם משרד המשפטים עצר את הגזירה. אבל בעתיד, אף אחד לא מבטיח שהמשרד, זרוע של הממשלה, יעצור התקפות גזעניות ונאו־ליברליות מצד אותה ממשלה. התפקיד של אגודות הסטודנטים הוא להגן על הסטודנטים מפני התקפות כאלו, והמקרה האחרון צריך להיות קריאת השכמה.
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.