חלק א': ברית טראמפ־נתניהו והמאבק לבניית אלטרנטיבה
חלק ב': ברית טראמפ־נתניהו והמאבק לבניית אלטרנטיבה
תפריט אפשרויות פייסבוק العربية
הצטרפו למאבק. הצטרפו לתנועת מאבק סוציאליסטי. רק תשאירו טלפון ונחזור אליכם.
הצטרפו למאבק!
שחיתות · מבקשי מקלט · העבודה המאורגנת · כלכלה · כיבוש ושלום · המזה״ת · בינלאומי · סטודנטים · נוער · נשים · להט״ב · בריאות · סביבה · היסטוריה ותיאוריה · התנועה
X


חינוך
בוטל הקיצוץ המפלה במכללות הערביות להוראה
משרד המשפטים ביטל את הניסיון של משרד החינוך לתקצב באופן מפלה מכללות ערביות להוראה ■ הצעה להתנגדות לגזירה הגזענית נדחתה באסיפת האגודה, כעת צריך להפיק לקחים

הדפסה
תמונת ארכיון, שביתת המורים ב־2007. צילום: אורן זיו, אקטיבסטילס.

לפני פחות משבועיים פורסם בעיתון "הארץ" שהממשלה החליטה לבטל את הקיצוץ המפלה שמשרד החינוך תכנן למכללות הערביות להוראה בצפון. זאת בעקבות פנייה של עורכות הדין סאוסן זהר מעדאלה ועו״ד רגד ג׳ראיסי מהאגודה לזכויות האזרח למשרד החינוך וליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. לאחר הפנייה, משרד המשפטים קבע בחוות דעת שהקיצוץ הוא "בעייתי".

בתור נציג סטודנטים במכללת "סמינר הקיבוצים", כשהתוכנית התפרסמה לראשונה, העליתי בישיבת המועצה של אגודת הסטודנטים את הצורך להתנגד לתוכנית. הסברתי שבפועל יש אבטלה המונית של מורים בצפון כי אין מספיק מקומות עבודה (בשל מחסור אדיר בכיתות) ולכן הפתרון הוא פתיחת בתי ספר וכיתות. הקיצוץ, לא רק שלא הציע פתרון לבעיה, אלא גם היה פוגע במכללות המדוברות.

בישיבת האגודה נערכה הצבעה על ההצעה שהעליתי, בשאלה האם האגודה צריכה לפעול נגד הקיצוץ. לצערי רק אני הצבעתי בעד ההצעה. זה לא אומר שכל שאר הנציגים היו בעד הקיצוץ. הרבה נמנעו, ומהדיון עלה שחלק מתנגדים אמנם לקיצוץ, אבל לא חושבים שהאגודה יכולה לפעול נגדו. אבל היו בהנהלת האגודה מי שהצדיקו את הקיצוץ בטענה ש"התוכנית מנסה להתניע מהלך חיובי" ולהתמודד עם עודף המורים הערבים בצפון.

כעת, כשאפילו משרד המשפטים מודה שהתוכנית מפלה באופן "בעייתי", ברור שההחלטה שהתקבלה באגודה הייתה מוטעית, ושהיה צריך להתנגד לאפליה כה בוטה ומסוכנת.

הפעם משרד המשפטים עצר את הגזירה. אבל בעתיד, אף אחד לא מבטיח שהמשרד, זרוע של הממשלה, יעצור התקפות גזעניות ונאו־ליברליות מצד אותה ממשלה. התפקיד של אגודות הסטודנטים הוא להגן על הסטודנטים מפני התקפות כאלו, והמקרה האחרון צריך להיות קריאת השכמה.

תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
info@socialism.org.il
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה בוועד למען אינטרנציונל עובדים (CWI), ארגון סוציאליסטי בינלאומי המאגד תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.