לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
שריפה בכרמלית
חוששים לפרנסה, נאחזים בהתארגנות
לאחר שהביסו ניסיון הפרטה והתקרבו להסכם קיבוצי ראשון, הגיעה האש לכרמלית ■ כעת ייתכן שיאלצו העובדים להיאבק להבטחת פרנסתם ועתידם
2,024

2,024

ביום שבת, ה־4 בפברואר, דווקא כשהכרמלית אינה פעילה, פרצה שריפה ברכבת התחתית החיפאית. רק אישה אחת נפגעה קל משאיפת עשן, אך הנזק לקרונות מוערך בעשרות מיליוני שקלים. חקירת הגורם לשריפה עודנה נמשכת.

החדשות הרעות הכו לא רק בעובדים, שכה ציפו לחתימת הסכם קיבוצי ראשון בחברה אחרי מאבק ארוך לבלימת ניסיון הפרטה ולשיפור שכרם, אלא גם בנוסעי הכרמלית, שמספרם החל לגדול לאחר שבינואר השנה הוסדרה סוף סוף האפשרות לשלב נסיעה באוטובוסים עירוניים ובכרמלית בכרטיס אחד.

זו השריפה השלישית שהכתה בחיפה בחודשים האחרונים, לאחר השריפה הגדולה בכרמל בנובמבר, והשריפה במכל דלק של בז״ן בדצמבר. זהו סימן אזהרה נוסף לסכנה האורבת במפרץ חיפה עמוס החומרים המסוכנים.

מסרבים לסכן את הבריאות

כבר למחרת השריפה, נדרשו 15 עובדי הכרמלית להיכנס ולבצע עבודות במנהרות ובחדר המכונות, וזאת ללא ציוד מתאים ומבלי שנבדקה רמת הסכנה הבריאותית. לאחר יום עבודה דיווחו העובדים על כאבים בגרון וליחה בצבע שחור.

בבוקר למחרת התכנסו העובדים, ולאחר דיון משותף החליטו יחד, כי "לא עובדים ולא נכנסים לאף אחד מהאזורים הנגועים מבלי שתהיה בדיקה של גורם מוסמך", דיווח חבר הוועד, לוטן רז, בעמוד הפייסבוק שלו. ואכן, חברה לניקוי נזקי שריפות שהגיעה לכרמלית באותו היום "אמרה באופן מובהק — לא נכנסים בתנאים האלה", כתב רז.

חוששים לעתיד ולפרנסה

הנהלת הכרמלית, שהכחישה כי הורתה לעובדים לעבוד במנהרות, הבטיחה, כי עד לחזרה לעבודה סדירה, תימצא לכל עובד תעסוקה בשיקום הכרמלית או תחליף תעסוקתי בעירייה. בנוסף הבטיחה, כי אישור ההסכם הקיבוצי יובא לאישור הדירקטוריון כפי שסוכם.

יש לקוות, שההנהלת הכרמלית ועיריית חיפה, המחזיקה בבעלות מלאה בכרמלית, לא יגררו רגליים, ויפעלו להשבה מהירה של הכרמלית לפעילות. נעקוב בדריכות אחר ההתפתחויות בשבועות הקרובים.

אולם, העובדים חוששים לפרנסתם גם בתקופת הביניים, שכן הובטח להם רק תשלום שכר הבסיס, הנושק למינימום, ללא שעות נוספות. בפועל, רובם ככולם נאלצים להסתמך על ביצוע שעות נוספות כדי לגמור את החודש. כאשר לפני שנה וחצי, הכרמלית הושבתה למשך כ־6 חודשים בעקבות קריעת כבל "השכר של העובדים ירד בכ־2,000 שקלים בחודש בגלל שלא היו שעות נוספות", אמר רז בראיון להארץ, והדגיש: "זה לא שאנחנו שמחים לעבוד שעות נוספות, אבל זו הדרך שלנו להביא פרנסה למשפחות".

ההסתדרות חייבת לפעול

זהו מצב בלתי נסבל. אין כל סיבה שעובדים ותיקים בתאגיד עירוני יאלצו לספוג פגיעה בשכרם הזעום ממילא. העובדים נמצאים בנקודת חולשה וללא יכולת לנקוט בצעדי שביתה. הם מוכרחים לקבל גיבוי מארגון העובדים שלהם — ההסתדרות — כדי לוודא שנחתם ללא דיחוי הסכם קיבוצי, שיבטיח שכר הוגן — כזה שיאפשר לעובדים לגמור את החודש, גם מבלי להסתמך על שעות נוספות. מרחב חיפה ואיגוד עובדי התחבורה בהסתדרות יכולים וצריכים להפעיל את השפעתם על עיריית חיפה, ובמידת הצורך גם לארגן פעולות מחאה ושביתות סולידריות בעירייה ובתחבורה הציבורית.

מאבק סוציאליסטי תעמוד לצד העובדים והנוסעים בכרמלית גם בקרב הנוכחי. במידה והמצב לא ייפתר, נתחיל בפעולות מחאה ציבורית בתיאום עם ארגונים אחרים.

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.