הישגים לצד תמרורי אזהרה בהסכם המתגבש – המאבק על החינוך ממשיך
הגנה על רווחי נדל״ן או על הזכות לדיור ראוי?
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
מפרץ חיפה
השריפה בבז״ן — תזכורת בוערת לגודל הסכנה
מחאה בחיפה על רקע השריפה הגדולה במיכלי בז״ן ■ נחוצה תוכנית סוציאליסטית לשיקום מפרץ חיפה
1,408

מעל 200,000 תושבים בקריות נקראו להסתגר בבתיהם ולהגיף חלונות למשך יום שלם, עקב שריפה שפרצה ב־25 בדצמבר במיכל אחסון דלקים של בז״ן. תושבים דיווחו על תחושת מחנק וגשם בצבע שחור. השריפה התחוללה במכל בנזין שנפחו 12,000 קו״ב, אך למרבה המזל, הכיל באותה עת רק 10% מהקיבולת. עובדה זו והגשם שירד, סייעו להקטין הפעם את ממדי האסון. אך מדובר בפצצת זמן.

בכירים בבז״ן נחקרו השבוע בחשד להתנהלות פלילית במהלך השרפה ולהפרת הוראות רגולטוריות. למעשה, מדובר בעוד אירוע סביבתי חמור בשרשרת אירועי זיהום, שאירעו בחודשים האחרונים במפעלי קבוצת בז״ן, שבבעלות הטייקונים עופר ופדרמן.

רק באוקטובר, הובילה תקלה במפעל כרמל אולפינים, מקבוצת בז״ן, לשריפת 35 טון גז באמצעות ארובות הבעירה ("הלפיד"). אז מצא נתניהו לנכון להורות למשרדו להתערב לטובת עופר ופדרמן, ודרש לבטל צו סגירה זמני שהוצא כנגד המפעל.

מפגינים בחיפה: "הון — שלטון — סירחון"

עוד ביום השרפה, נערכה הפגנה במושבה הגרמנית בחיפה. למרות ההתראה הקצרה והגשם, כ־40 מפגינים, בהם פעילי מאבק סוציאליסטי, הגיעו למחות על כך, שהממשלה והעירייה אינן נוקטות צעדים החלטיים לטיפול בזיהום ובריכוז האדיר של חומרים מסוכנים במפרץ, ונגד התוכניות להרחבת התעשייה המזהמת. ססימאות רבות נקראו נגד קשרי ההון־שלטון שגורמים לכך.

לקראת סוף ההפגנה, נאם פעיל מאבק סוציאליסטי בפני הפעילים וקהל הסקרנים שהתגודד במקום על החששות של תושבי הקריות וכן של העובדים במפעלים לבריאותם, ועל הצורך בחיבור ביניהם כדי ללחוץ על בעלי המפעלים להשקיע ברכישת הציוד המתקדם ביותר למניעת זיהום, ובמתן הכשרה ותנאי עבודה שיאפשרו את צמצום התאונות והתקלות.

במהלך ההפגנה שוחחו פעילי מאבק סוציאליסטי עם ליהי שחר, אחת הפעילות המובילות ב"מגמה ירוקה". במהלך השיחה עלתה הסכמה, כי הצטרפות עובדי המפעלים תהיה חיזוק מכריע למאבק, ושיש לשבור את המיתוס כי צמצום הזיהום משמעותו הפחתה במספר המשרות באזור; להפך — הפחתת הזיהום תדרוש תוספת משרות לצורך: התקנה, תפעול ואחזקה של מערכות סינון וטיהור, וכן לצורך הגברת הפיקוח וניטור יעיל של הפליטות.

מאבק סוציאליסטי פועלת על מנת לקדם מפגשי דיון בין נציגי עובדים לבין פעילי סביבה ותושבים, במטרה לקדם מאבק משותף. שיקום מפרץ חיפה מצריך תכנון כולל וארוך טווח על בסיס סוציאליסטי, שבמרכזו האינטרסים של התושבים והעובדים לחיים ופרנסה בריאים ובטוחים, במקום מרדף הרווחים העיוור והמסוכן של בעלי ההון.

תוכנית שיקום סוציאליסטית למפרץ חיפה
  • ביטול התוכניות להרחבת בז״ן ולהקמת המתחם הפטרוכימי. לעצור את הקמת נמל הדלקים הפרטי.
  • קביעת תקנים מחמירים והגברת הניטור לשם הפחתה מיידית בפליטות מזהמים. קנסות כבדים והעמדה לדין של מנהלים ובעלי מפעלים מזהמים.
  • חיסול ההעסקה הקבלנית במפעלים. ציוד, הכשרה ותנאים לעבודה מקצועית ובטוחה. תוספת תקנים לפקחי בטיחות, מהנדסי סביבה וכו'.
  • צמצום ריכוז הדלקים והחומרים המסוכנים במפרץ, לרבות החלפת מיכל האמוניה העצום במתקני ייצור ואחסון קטנים בבעלות ציבורית ברחבי הארץ.
  • להלאים מחדש את בז״ן. העברת התעשיות והתשתיות המרכזיות במפרץ לבעלות ציבורית, תחת פיקוח וניהול דמוקרטיים של נציגי עובדים ותושבים.
  • להסב תעשיות מזהמות לתעשיות ירוקות תוך שמירה על פרנסת העובדים.תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.