בלי פתרון לסכנת ההדבקה, בלי מענה לצרכים החינוכיים
ממשלת ה"שינוי" הגישה תקציב חונק ועוד שורה של גזירות
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
חוזרים לבית הספר
האם יש קשר בין הפרטה להדתה?
משרד החינוך מעביר מיליוני שקלים לעמותות שפועלות תחת ארגון "זהות", המקושר למפלגת הבית היהודי
910

תחת הכסות של "העמקת הזהות היהודית", מעביר משרד החינוך בראשות נפתלי בנט מיליוני שקלים לעמותות שפועלות בכדי להטיף משנה דתית־לאומית בבתי ספר יהודיים חילוניים. לפי מחקר של "מרכז מולד", קיבלו עמותות מסוג זה כ־51 מיליון שקלים בשנת 2016. 85% מהכסף הגיע לעמותות שפועלות תחת ארגון "זהות", המקושר למפלגת הבית היהודי.

מעבר לשימוש של נפתלי בנט בעמותות אלו ככלי להעברת כספים למקורבי הבית היהודי, ההדתה היא כלי של הציונות הדתית לרתום נוער יהודי־חילוני למטרות הפוליטיות שלה, כולל שימור מפעל ההתנחלויות.

זו מטרה מוצהרת. הרב שמעון סקורי, שפועל בעמותות אלו, הוקלט בסתר כשהוא מסביר לנערות שירות לאומי את מטרת פעילותן בבית הספר: "להפיץ את הרעיון הזה שאנחנו עם אחד... ואז אני אלחם איתך יחד אפילו במלחמה שאני לא חושב שהיא צודקת. אבל אנחנו עם אחד ואני אהיה מוכן להקריב את עצמי בשבילך ולא אגיד יש שם מישהו בסכנה אבל הוא מתנחל, אז תעזבו אותו שם".

אחת הסיבות בגללן ההדתה מצליחה לחדור לבתי ספר יהודיים־חילוניים, היא ייבוש והפרטה זוחלת של מערכת החינוך הציבורית. המנהל של תיכון עירוני ד' בתל־אביב, שסירב לכניסת עמותות אלו לבית ספרו, מסביר כי מנהלים רבים מקבלים בברכה עמותות דתיות־לאומיות לבתי ספר חילוניים מהסיבה הפשוטה שהם נמדדים על פי מספר שעות הלימוד שהם מצליחים להעביר לתלמידים. מכיוון שלבתי ספר אין יכולת לממן שיעורים נוספים בעצמם, הם מקבלים בברכה הצעות של עמותות פרטיות להעביר שיעורים בחינם במקומם. הסכנה כאן היא לא רק הדתה, אלא גם כניסה של גורמים תאגידיים לתוך מערכת החינוך.

תגובת־הנגד לניסיונות של בנט לא איחרה לבוא. בשורה של יישובים ברחבי הארץ פועלות קבוצות הורים להוצאת עמותות דתיות מבתי הספר היהודיים־חילוניים, לקראת שנת הלימודים הקרובה.

יש צורך במאבק משותף של מורים, הורים ותלמידים נגד הניסיון של שלטון הימין לכפות את חזונו הדתי־לאומני על מערכת החינוך, נגד ההפרטה הזוחלת בבתי הספר ולמען השקעה מסיבית בחינוך ציבורי שוויוני ופלורליסטי, ללא כפייה דתית או לאומית.

*   מתוך עיתון "המאבק", ספטמבר־אוקטובר 2017תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.