לעצור את מתקפת הנקם ומרחץ הדמים בעזה, להיאבק ולהציב אלטרנטיבה לממשלת האסון, המצור והעוני
ממשלת נתניהו מתנערת מכל אחריות לאסון בביה״ח בעזה, כשברקע אלפי הרוגים מההפצצות
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
חינוך לכיבוש
משרד החינוך סילק הורים שכולים ישראלים ופלסטינים
בעקבות החלטת משרד החינוך לאסור על מפגש שנתי של הורים שכולים ישראלים ופלסטינים עם תלמידים בנשר, מועצת התלמידים מחתה: "אנחנו נוער דעתן ואכפתי אשר רוצה לחלום על שלום"
1,503

1,503

הרדיפה וההשתקה של מתנגדי הכיבוש בחברה הישראלית הגיעו באחרונה גם לשערי בית הספר התיכון בעיר נשר.

בתחילת דצמבר הגיעו שישה הורים שכולים ישראלים ופלסטינים מ"פורום משפחות שכולות" לצורך מפגש עם התלמידים והתלמידות בתיכון. מפגשים כאלה (שרק תלמידים המעוניינים בכך משתתפים בהם) מתקיימים בתיכון אחת לשנה כבר למעלה מעשור.

ברגע האחרון, כשההורים כבר שם, קיבלה מנהלת בית הספר שיחת טלפון ממשרד החינוך ובה נאמר לה כי המפגש מבוטל. הטלפון הגיע בעקבות הפגנה של פחות מעשרה פעילי ימין קיצוני שאירגן מחוץ לבית הספר חבר מועצת העיר שלומי זינו, המתמודד מטעם הליכוד לראשות העיר.

נראה כי זינו אירגן את ההפגנה כחלק מקמפיין הבחירות שלו. מהראיונות שנתן לתקשורת אפשר להבין שהוא ניסה להשתמש בלאומנות רדודה וב"הפרד ומשול" בין ישראלים לפלסטינים כדי לקדם את מועמדותו לפי מיטב המסורת של מפלגתו ושל העומד בראשה. "מפגש פורום המשפחות השכולות שבו מגיעים הורים פלסטינים ויחד עם הנהלת בית הספר מטיפים להזדהות עם חללי האויב מכרסמת בתחושה של צדקת הדרך", טען זינו.

מערכת החינוך בישראל תמיד שימשה גם כאמצעי לתעמולה לאומנית. משרד החינוך מאכיל אותנו בשקרים ומעוות את מציאות הסכסוך הישראלי־פלסטיני שלתוכו אנחנו גדלים, החל בשיעורי אזרחות והיסטוריה, דרך הרצאות להכנה לצבא ועד שיעורי יהדות. מאז שנכנס לתפקיד, בנט דואג שלא ישמעו בין כותלי בית הספר דברים שלא עולים בקנה אחד עם האתוס הלאומני־ציוני המיליטריסטי שהוא מטפח.

לצד התנגדותו להרצאות של ארגון שוברים שתיקה, בנט הורה באחרונה לבטל כנס משותף של משרד החינוך והאגודה לזכויות האזרח, שעסק בהכנת פעילות בבתי הספר לרגל יום זכויות האדם (10 בדצמבר).

אבל למה שמשרד החינוך, בראשותו של השר הגזען בנט, יחליט על מה מותר לתלמידים ולמורים לדבר בכיתה?

בעקבות ההחלטה האנטי־דמוקרטית לבטל את המפגש עם ההורים השכולים, מועצת התלמידים של התיכון בנשר שלחה למשרד החינוך מכתב מחאה. "אנחנו נוער דעתן ואכפתי אשר רוצה לחלום על שלום", כתבו התלמידים, "אל תיקחו לנו את החלום, אל תפגעו בערך הכרת האחר, אל תפגעו בדמוקרטיה". תלמידים ותלמידות רוצים לשמוע גם על דרכים לסיום הסכסוך ולא רק על "נחיצות" הכיבוש, ההתנחלויות, המלחמות וסבבי הדמים.

למועצת התלמידים, כמו גם למורים ולהורים, יש כוח מול משרד החינוך. מועצת התלמידים בנשר יכולה לארגן מפגש עם ההורים השכולים גם בניגוד להוראות מלמעלה. היא יכולה גם להתארגן למשמרת מחאה מול משרד החינוך ולשתף פעולה עם עוד מורים ותלמידים מרחבי הארץ שנגזלה מהם הזכות לשמוע ארגונים המתנגדים לכיבוש דוגמת שוברים שתיקה. ארגון המורים צריך לעמוד אף הוא לצד מועצת התלמידים ולהכריז שהוא תומך בהשמעת קול נגד הכיבוש בתוך התיכונים ושלא ייתן למקרה כזה לחזור על עצמו.

*   מתוך עיתון 'המאבק', גיליון ינואר־פברואר 2018
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.