לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
ספר האזרחות החדש
לאומני וקפיטליסטי... בדיוק כמו שר החינוך
אנחנו לא צריכים לתת לאידיאולוגיה המתנחלית של נפתלי בנט להיכנס לכיתות!
2,083

2,083

בתחילת מאי חשף משרד החינוך בראשות השר נפתלי בנט ממפלגת הבית היהודי את ספר האזרחות החדש לתלמידי החטיבה העליונה, "להיות אזרחים בישראל: מדינה יהודית ודמוקרטית". כצפוי, הספר שואף להנחיל לתלמידים את השקפת העולם הימנית, הלאומנית והניאו־ליברלית של האחראי לכתיבתו.

אין בספר בחינה אמיתית של האפליה כנגד האזרחים הערבים־פלסטינים, או של הנישול ההיסטורי של אוכלוסייה זו בידי המדינה. במקום זאת, מנסה הספר ליצור מראית־עין של שוויון בין יהודים לערבים דרך בחירה סלקטיבית של חוקים והצהרות, תוך כדי התעלמות מהאופן המפלה בו חוקים ומדיניות מיושמים במדינת ישראל.

במקרה של הכפרים הבדואיים הבלתי־מוכרים בנגב, לדוגמה, הספר מצדד בעמדת הממשלה וטוען כי מדובר ב"יישובים ערביים שנבנו תוך התעלמות מחוקי התכנון והבנייה". הספר לא מזכיר את העובדה שמרבית היישובים היו קיימים עוד לפני קום המדינה, או הוקמו על ידי הממשל הצבאי שנאכף על אזרחי ישראל הערבים עד 1966.

הספר גם מתעלם מהמציאות הכלכלית של ניצול קפיטליסטי. מחבריו מאדירים ארגונים כגון קרן המטבע העולמית והבנק העולמי ומתארים אותם כארגוני סיוע למדינות עניות. בכך הם מתעלמים מהדרך בה כופים אותם ארגונים על המדינות העניות מדיניות ניאו־ליברלית אכזרית, המשרתת את התאגידים המערביים.

בנוסף לכך, הספר מנסה לרדד סוגיות פוליטיות, או פשוט להתעלם מהן. כך למשל, סוגיית ההתנחלויות נמחקה ממנו לגמרי — המילה אפילו לא מופיעה בספר! ההיסטוריה של דיכוי מזרחים בישראל מרודדת למספר שורות בלבד. המאבקים למען זכויות להט״ב או שוויון מגדרי כלל לא מופיעים בו!

אנחנו לא צריכים לתת לאידיאולוגיה המתנחלית של נפתלי בנט להיכנס לכיתות! יש צורך בהתארגנות של מורים, הורים ותלמידים, בגיבוי ארגוני המורים, כנגד הספר ותפיסת העולם שהוא מייצג. מורי אזרחות ומספר ועדי הורים כבר הגישו עתירה לבג״ץ כנגד ה"מושגון", מחוון מושגים לבגרות באזרחות, בטענה שמדובר בכלי תעמולה חד־צדדי. תלמידים בשיתוף עם מורים יכולים גם לארגן שיעורים אלטרנטיביים בשביל לדון בכל אותן בעיות מהן מתעלם הספר, כגון גזענות ואפליה, סקסיזם ושנאת להט״ב, עוני ואי־שוויון, הכיבוש והסכסוך הלאומי... ובמאבק שנחוץ כדי לפתור אותן.

*   מתוך עיתון "המאבק", גיליון יוני־יולי 2016
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.