הפגנה סוערת בת״א ואיום בהתפטרות המונית בתגובה להכרזת שר הבריאות
איגוד ועדי התחבורה בכוח לעובדים נערך לשביתה ארצית
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
יום האישה הבינלאומי 2018
"דורשות שוויון ורווחה, לא גירוש ורדיפה"
מאות משתתפות ומשתתפים בצעדת מחאה נגד הגירוש בדרום תל אביב לרגל יום האישה ■ עשרות הגיעו למשמרת מחאה של מאבק סוציאליסטי שחברה לאירוע המרכזי
1,151

כ־500 נשים וגברים, ישראליות ומבקשות מקלט, הגיעו בצוהרי שישי לצעדה ולעצרת נגד הגירוש שהתקיימו בדרום תל אביב לרגל יום האישה הבינלאומי שחל ב־8 במרץ. זאת הייתה אחת הצעדות הגדולות ביותר לציון יום האישה בתל אביב בשנים האחרונות. מוקדם יותר אירגנו פעילות ופעילי מאבק סוציאליסטי משמרת הסברה ומחאה במרכז העיר, שהסתיימה בצעדה של עשרות משתתפות ומשתתפים שחברה לאירוע בדרום העיר.

הפגנות יום האישה ברמה הבינלאומית ממשיכות היסטוריה ארוכה של מאבקים בהובלת נשים סוציאליסטיות וארגוני עובדות ועובדים. ביום האישה השנה — כשברקע תמונות מההפגנות ההמוניות שליוו את שביתת הענק הפמיניסטית במדינת ספרד — גם אנחנו יצאנו כדי לקדם את המאבק נגד הממשלה ותוכנית הגירוש שלה.

עוד מפגינות, ובהן מבקשות מקלט שהגיעו עם עגלות וילדים לצעדה המרכזית, קראו יחד איתנו: "הצבועים בממשלה לא סופרים כאן אף אישה", "דורשות שוויון ורווחה, לא גירוש ורדיפה", "כסף לשכונות, לא לעוד מתקן חולות". מפגינות ומפגינים הדביקו על החולצה סטיקר שהפצנו עם הסיסמה "לא לגירוש, כן להשקעה בשכונות".

דורשות פתרונות

זהבה אקנין, אחת התושבות הוותיקות של דרום תל אביב, שהצטרפה לצעדה, הסבירה בשיחה איתנו כי היא דורשת "לא לגרש אנשים ולהוציא אותם מהבתים אלא לפתור את הבעיות". היא תיארה בקצרה את המצב בשכונות: "הרבה מקומת נסגרים לנו, וזה אומר בנקים, דואר, קופת חולים... אין בתי מרקחת לקשישים. התחבורה לא הכי נוחה בעיר". היא קראה "להתחשב בכל האוכלוסיות שכאן ולא רק במי שיכול לשלם את ההוצאות האלה. אנחנו חיות מכספים של ביטוח לאומי וממשכורות... גם אנחנו בני אדם כמו כולם, אנחנו ומבקשי המקלט".

"נשים נגד הגירוש, נשים בעד דרום תל אביב" — הצעדה בדרום העיר (צילום: ניר כהן)

שולה קשת, מנכ״לית עמותת 'אחותי', מיוזמות הצעדה וההתארגנות 'דרום תל אביב נגד הגירוש', נאמה בעצרת והזהירה כי "הגירוש של מבקשי המקלט הוא רק צעד לפני הגירוש שלנו, תושבי דרום תל אביב הוותיקים, לטובת טייקונים". היא תקפה בדבריה את מדיניות הממשלה על אחריות להזנחה המתמשכת של השכונות. באירוע נאמו בין השאר גם הלן קידאנה, מנהלת 'מרכז נשים אריתראיות' בשכונת נווה שאנן, והפעילה הפמיניסטית הוותיקה אסתר עילם, שהדגישה בדבריה כי "המאבק בגזענות הוא בלתי נפרד מהמאבק הפמיניסטי".

ביום האישה עם מבקשות מקלט ועובדות קבלן

"את מה שאני עברתי בסיני, גם הילדה שלי תעבור? אנחנו חיות בפחד מעינויים ומאונס... מאז שהגענו לישראל, אנחנו חיות בפחד יומיומי. כל יום כמעט יש חוק חדש נגדנו, מבקשי המקלט", כך תיארה אסמאית מהרציון, מבקשת מקלט מאריתריאה את תחושותיהן של נשים מבקשות מקלט בישראל על רקע תוכנית הגירוש.

אסמאית מהרציון. (צילום: ניר כהן)

אסמאית הייתה אחת הנואמות במשמרת המחאה בבוקר. בנאומה התייחסה גם להשלכות ההרסניות של חוק הפיקדון על מצבן של נשים בקהילה: "הילדים שלנו היו הולכים למועדוניות, אבל עכשיו הם יושבים בבית. יש נשים שהולכות בגלל זה למכור את הגוף שלהן, כדי לכלכל את הילדים שלהן. יש אימהות חד־הוריות שאין להן אוכל לתת לילדים שלהן בבית. אם אין לי אוכל לתת לילד שלי, משרד הרווחה בא ולוקח את הילד — במקום לתת עזרה, רוצים לקחת אותו! זה החיים שלנו כאן, אבל אין לנו ברירה כי אין לנו לאן ללכת".

"חוק הפיקדון הוא חוק גזעני וגם סקסיסטי — חוק מושחת בדיוק כמו ביבי והממשלה שלו", הוסיפה בנאומה ניצן אלוני, פעילת מאבק סוציאליסטי. היא הדגישה שממשלה ששולחת אנשים למסע פליטות, לעינויים ולסכנת מוות בשם הגנה מזויפת על "עניי עירך" (כאילו מבקשי המקלט אינם "עניי העיר"!), לא סופרת את העניים ולמעשה אחראית לעוני.

רבקה ויטנברג, תושבת דרום ת״א ועובדת קבלן הפעילה ב'קואליציה להעסקה ישירה', אמרה במשמרת המחאה כי "מה שהממשלה עושה זה הסתה פשוטה ופרועה. הממשלה מפלה בין נשים — יהודיות וערביות, אריתראיות וסודניות".

ראומה שלזינגר, רכזת איגוד מקצועי במטה מרכז של ארגון כוח לעובדים, שהכריז על התנגדות לגירוש, הבהירה כי: "מדיניות הגירוש קשורה ישירות למדיניות ההפרטה וההעסקה הפוגענית ובעיקר לפירוק הביטחון הבסיסי של עובדים. את מבקשי המקלט יחליפו עובדים זרים, עובדי חברות קבלן וכוח אדם, שרבּים מהם ישלמו הון עתק על הזכות לעבוד כאן בתת־תנאים". עוד ציינה ראומה כי "המדיניות הזאת פוגעת לא רק במבקשי המקלט אלא מחלישה את כל ציבור העובדים בישראל".

צילום: יאשה מארמר

משמרת המחאה שיזמנו הדגישה את החיבור במאבק בין נשים עובדות ובנות נוער, תושבות ותיקות ומבקשות מקלט. אסמאית הדגישה בסוף דבריה כיצד ההתעוררות של הציבור הישראלי למאבק נגד הגירוש מעוררת בה תקווה.

חיבור במאבק

הצעדה המרכזית אורגנה בידי 'המרכז לקידום פליטים אפריקאים' (ARDC), 'אחותי', 'דרום תל אביב נגד הגירוש', 'המרכז לנשים אריתראיות' ועוד מספר עמותות שפועלות בדרום תל אביב. ראוי לציין שבמקור תנועת מאבק סוציאליסטי הייתה הראשונה ליזום צעדת מחאה נגד הגירוש ביום האישה ולקרוא לשיתוף פעולה בין ארגונים שונים במטרה לשלב כוחות. בין השאר פנינו ל'אחותי' ו'דרום תל אביב נגד הגירוש', ופנינו גם לעמותת ARDC לאחר שפירסמו אירוע נפרד, אך לצערנו הנהלות העמותות המעורבות סירבו לשיתוף פעולה שיכלול "זיהוי פוליטי". לכן החלטנו הן לחבור ולחזק את האירוע המרכזי, והן להקדים, לקצר ולהזיז את הצעדה שיזמנו במקור באותן השעות.

לדברי מנכ״ל עמותת ARDC, אוֹרי להט (המשמש גם כמנכ״ל ובעלים של החברות העסקיות D2B ו־LIM), ראשי העמותות החליטו להימנע משיתוף פעולה באירוע הזה עם ארגונים שמאליים שמקדמים סדר־יום רחב, ובפרט ארגונים שעוסקים "בענייני פלסטינים או נושא של שלום", שכן שיתוף פעולה כזה יוסיף לאירוע קולות "שחשבנו שיכולים להחליש אותנו מול קהלים אחרים". לדעתנו, ככל שמדובר בארגונים מעורבים במאבק, שמטרותיהם אינן מתנגשות עם מטרות המאבק, נחוץ שיתוף־פעולה, ואילו אסטרטגיה המבקשת לשכנע קהלים דרך דה־פוליטיזציה של המאבק חוטאת למטרה. מיסודו זהו מאבק פוליטי נגד מדיניות ממשלת ימין קפיטליסטית דורסנית, שמולה יש צורך בחיבור בין המאבקים השונים שעל סדר היום ובהצבת אלטרנטיבה פוליטית.

צילום: ניר כהן

נטע מוסט, פעילת מאבק סוציאליסטי, הדגישה בדבריה במשמרת המחאה את עוצמת ההתנגדות של נשים עובדות וצעירות ברחבי העולם. היא הוסיפה כי "דיכוי, אפליה וניצול הם לא הבעיות הפרטיות של כל אישה וגם לא הבעיה של נשים בלבד. נשים הצליחו ועדיין מצליחות לשנות מציאות באמצעות מאבקים ובאמצעות סולידריות — אחת עם השנייה ועם קבוצות נוספות שיוצאות להיאבק בשיטה הקפיטליסטית שאחראית לניצול של כולנו".

נטע הדגישה בדבריה גם סולידריות עם הנשים הפלסטיניות שמתמודדות עם מצור ברוטלי ברצועת עזה וכיבוש מתמשך בגדה המערבית, עם הנשים הנאבקות באיראן וכמובן עם נשים מבקשות מקלט בישראל. בסיום דבריה ציינה כי "מבקשי ומבקשות המקלט הגיעו לכאן כתוצאה מסדר עולמי שמתנהל למען האינטרסים של המאיון העליון", וקראה "להיאבק למען שינוי סוציאליסטי של החברה שיעקור מהשורש את התופעות של סקסיזם, אפליה, עוני, מלחמות ופליטות".
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.