הפגנה סוערת בת״א ואיום בהתפטרות המונית בתגובה להכרזת שר הבריאות
איגוד ועדי התחבורה בכוח לעובדים נערך לשביתה ארצית
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
עצרת ענק בדרום ת״א
"לעצור את הגירוש, להשקיע בשכונות"
כ־20 אלף מפגינות ומפגינים, מבקשי מקלט וישראלים, יהודים וערבים מכל רחבי הארץ יצאו להפגין נגד תוכנית הגירוש ונגד ההזנחה של דרום תל אביב
1,067

הרחוב המוביל אל התחנה המרכזית החדשה בדרום תל אביב התמלא במוצ״ש האחרון עד אפס מקום: כ־20 אלף מפגינות ומפגינים, מבקשי מקלט וישראלים, יהודים וערבים מכל רחבי הארץ יצאו להפגין נגד תוכנית הגירוש הברוטלית ונגד ההזנחה של שכונות דרום תל אביב.

הייתה זאת ההפגנה הגדולה ביותר במאבק הנוכחי, כמו גם ההפגנה הגדולה ביותר נגד רדיפת מבקשי המקלט מאז השביתה ההרואית של מבקשי המקלט עצמם ב־2014. לא פחות חשוב, הייתה זאת ההפגנה השמאלית המשמעותית ביותר נגד הממשלה הנוכחית. לצד אלפי מבקשי המקלט שהגיעו להפגנה, ההתגייסות לאירוע של מפגינים ומפגינות ישראלים הייתה חסרת תקדים. לעומת זאת, להפגנת הנגד העלובה שאירגנו פעילי הימין הקיצוני הגיעו מאות בודדות.

צילום: מאבק סוציאליסטי

"כסף לשכונות, לא לעוד מתקן חולות!", "פליטים ואזרחים מסרבים להיות אויבים!", "ניאבק, לא נעצור — הגירוש לא יעבור!", צעקו המשתתפות והמשתתפים בהפגנה העוצמתית. מפגן הכוח התארגן בזמן קריטי למאבק — ימים ספורים אחרי שהקבוצה הראשונה של מבקשי מקלט ממתקן חולות נכלאה ללא הגבלת זמן בכלא סהרונים בגין סירוב לגירוש לרואנדה. כ־700 מבקשי מקלט הכלואים בחולות פתחו בתגובה בשביתת רעב ללא הגבלת זמן.

אסמאיט, מבקשת מקלט מאריתריאה, הדגישה בנאומה בעצרת את משמעויות הגירוש: "אנחנו לא ישנות בלילה ורועדות מפחד על הילדים שלנו. האם עוד פעם נחזור לסוחרי האדם? לאנשים שאנסו אותנו?".

לאורך העצרת, שורה של דוברות ודוברים הדגישו כי הממשלה שמסיתה נגד מבקשי המקלט ומנסה להאשים אותם בכל המצוקות החברתיות בדרום תל אביב היא זאת שאחראית למשבר החברתי בשכונות, להזנחה ולזריקת משפחות מהבית לטובת פרויקטים יוקרתיים של כרישי נדל״ן.

זהבה אקנין, תושבת דרום תל אביב וחברת ארגון 'אחותי', תיארה בנאומה את המציאות בדרום תל אביב: "בעבר פחדתי ללכת ברחוב ולא בגלל מבקשי המקלט אלא מכיוון שהיה חושך בשכונה ולא טיפלו במה שצריך. גירוש מבקשי המקלט לא יפתור את הבעיות בשכונה. צריך לעזור לכל השכבות באוכלוסייה בלי הבדלים — המצוקה קיימת אצל כולם".

שולה מולה, ישראלית שהגיעה מאתיופיה במסע רגלי דרך סודאן ב־1984 הדגישה את האופי הגזעני של ההסתה שמובילה הממשלה נגד מבקשי המקלט מאפריקה: "סיפרו לנו שקרים ועשו לציבור דמוניזציה של האנשים האלה. הם הכניסו בציבור פחד ושנאה — 'שחורופוביה'. מפחידים את הציבור! מסיתים את הציבור כדי שיאטום את ליבו ויעצום את עיניו בזמן שתוכנית אכזרית יצאה אל הפועל! גירוש בני־אדם אל מותם. לא מסתננים! בני־אדם!".

טוגוד, מבקש מקלט מסודאן תיאר את התחושות הקשות בקרב הקהילות המאוימות בגירוש: "קשה להרגיש מוגן בישראל היום. אתה מפחד כל הזמן. אתה מפחד שישלחו אותך לכלא במדבר, אתה מפחד שיעצרו אותך ברחוב, אתה מפחד לחשוב מה יקרה אם תצטרך רופא. אתה חושב איך תאכיל את הילדים שלך... הפחד הגדול מכולם — הגירוש". עם זאת, בסוף דבריו הוא הדגיש כי "יש גם הרבה תקווה. אתם פה נותנים לי תקווה וכוח".

מלחמה של שלטון מושחת נגד העובדים והעניים

העצרת המרגשת והמרשימה ללא ספק נתנה כוחות ותקווה לעשרות אלפים שהגיעו שלשום. פעילות ופעילי מאבק סוציאליסטי קראו לאורך העצרת סיסמאות נגד הממשלה: "להכיר בפליטים — לגרש ת׳מושחתים!", "לא גירוש ולא כליאה — תשקמו את השכונה!". הפצנו בקרב המפגינים שלטים וסטיקרים עם הסיסמה: "לעצור את הגירוש, להשקיע בשכונות".

בסוף העצרת, פעילות ופעילים נשאו מספר נאומים קצרים בדוכן ההסברה של התנועה. אורי בר־שלום אגמון, סטודנט מאוניברסיטת חיפה, דיבר בנאומו על המאבק נגד הגירוש בקמפוסים: "בתחילת החודש הייתה הצבעה בהתאחדות הסטודנטים האם לתמוך במאבק הזה או לא. בעקבות לחץ של סטודנטיות וסטודנטים רבים התקבלה החלטה שהתאחדות הסטודנטים תביע עמדה נגד הגירוש. זה טוב! אבל זה לא מספיק... התאחדות הסטודנטים הארצית צריכה להכריז בפומבי שהיא נגד הגירוש. יותר מזה, היא צריכה לארגן קמפיין הסברה תקשורתי ולחשוף את השקר שהגירוש יעזור לשכונות דרום ת״א!".

ימים ספורים לקראת ההפגנה הכריז באופן משמעותי ארגון כוח לעובדים על התנגדותו לגירוש מבקשי המקלט, "קבוצת עובדים מוחלשת גם כך, ללא ייצוג". הנהגת כוח לעובדים הזהירה כי תוכנית הגירוש היא חלק ממדיניות "שפועלת לפרק את כוחם של העובדים ומחזקת את חברות הקבלן וההון. ההשלכות של מדיניות כזאת פוגעות לא רק בציבור מבקשי המקלט אלא מחלישות את כלל ציבור העובדים". עמדה עקרונית זו צריכה לשמש מגדלור להנהגת הסתדרות העובדים, שממשיכה למלא את פיה מים. לציבור העובדים המאורגן יש אינטרס עמוק ויש את הכוח המכריע ביותר לעצירת תוכנית הגירוש.

"המאבק הזה יכול לנצח. הגיע הזמן שגם ראשי ההסתדרות ייקחו אחריות, כמו שעשה השבוע ארגון כוח לעובדים, ויתגייסו עכשיו כדי לעצור את המדיניות המטורפת של הממשלה הזאת", אמר שחר בן־חורין, חבר הנהגת מאבק סוציאליסטי, בדוכן ההסברה. "המלחמה במבקשי המקלט העניים היא הפנים האחרות של המלחמה של הממשלה בנכים, בקשישים, בחולים סיעודיים, בעובדות הסוציאליות, בציבור הערבי־פלסטיני, ובהחלט גם המלחמה של מאפיית בלפור במיליוני עובדים ועניים ללא זכויות בעזה ובגדה בשביל הזיות משיחיות על חשבון העתיד של כולנו. אז אנחנו לא מתבלבלים. מתנהלת כאן מלחמה כללית של שלטון מושחת נגד העובדים והעניים".

פעילי התנועה הפיצו כאלף הזמנות לצעדה נגד הגירוש שיזמנו ביום האישה הבינלאומי. מאות מפגינות ומפגינים, ובהם גם מבקשי מקלט, תרמו לקופת המאבק של הארגון בין השאר בשביל לממן את ארגון הצעדה. איריס זמיר, אחת ממארגנות הצעדה, הסבירה כי מטרת הצעדה היא למחות נגד הממשלה שמסכסכת בין תושבות ותיקות למבקשות מקלט, ולמען השקעה בשכונות המרוששות בדרום תל אביב וברחבי הארץ, בעד השקעה בחינוך, בעד השקעה בבריאות ונגד סכסכנות, גזענות וסקסיזם.

צילום: מאבק סוציאליסטי
תנועת מאבק סוציאליסטי אומרת:

להגביר את הלחץ, להרחיב את המאבק!

  • המשך פעולות ההסברה, המחאה וההפגנות של תושבים ותיקים ומבקשי מקלט במטרה להגביר את הלחץ על ממשלת ההון המושחתת של נתניהו בדרישה לעצור את הגירוש.
  • להפעיל לחץ על ראשי אגודות הסטודנטים בדרישה להתגייסות של התאחדות הסטודנטים והסטודנטיות, ושל כל אחת מהאגודות, לטובת המאבק.
  • לדרוש ממועצת התלמידים הארצית שיצאה בעבר נגד גירוש ילדי עובדים מהגרים, להתגייס לטובת המאבק, בהמשך לעצומת המחאה עליה חתמו אלפי תלמידים.
  • להפעיל לחץ על חברי הנהגת ההסתדרות בראשות אבי ניסנקורן ועל ראשי איגודים כדי שיובילו להטלת משקל ציבור העובדים והעובדות המאורגן נגד הגירוש, בהמשך להצהרת ארגון כוח לעובדים בנושא.

לעצור את הגירוש, להשקיע בשכונות

  • לעצור את הגירוש! ביטול לאלתר של החוק לגירוש וכליאת מבקשי מקלט. עצירת המעצרים והליכי הגירוש מישראל. די לכליאה ההמונית! לפרק את בתי הכלא למבקשי המקלט.
  • להשקיע בשכונות! כן להשקעה ממשלתית ועירונית נרחבת בתוכנית חירום לפתרונות דיור, פרנסה ורווחה לטובת כלל התושבים, שתגובש בתהליך דמוקרטי יחד עם התושבים הוותיקים ועם מבקשי המקלט.
  • די להזנחה ולצפיפות! לסגור את מפגע התחנה המרכזית! כן להשקעה ציבורית בדרום ת״א ובמוקדים שונים במישרות, דיור ראוי, גני ילדים, מרכזי תרבות ובילוי, ובפיתוח שירותים ותשתיות הולמים לטובת כלל התושבים.
  • די למדיניות הצינית של "הדלת המסתובבת" בדמות גירוש מבקשי מקלט לצד "ייבוא" עובדים מהגרים במטרה לנצלם ככוח עבודה זול. יבוטל "חוק הפיקדון" השולל שכר ממבקשי מקלט. שכר שווה על עבודה שווה לכולם!
  • לבחון את כל הבקשות למקלט, תחת פיקוח נציגי ארגוני עובדים וארגוני זכויות אדם עצמאיים. די לשלילת הזכויות הבסיסיות של מבקשי מקלט להתפרנס, ללמוד ולקבל גישה למערכות הבריאות והרווחה.
  • די להפיכת האוכלוסיות העניות ביותר לשעיר־לעזאזל! די ל"הפרד ומשול"! די לשיסוי עובדים בעובדים ועניים בעניים! כן למאבק מאוחד של תושבים ותיקים וחדשים נגד ממשלת ההון הגזענית של נתניהו.תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.