בלי פתרון לסכנת ההדבקה, בלי מענה לצרכים החינוכיים
ממשלת ה"שינוי" הגישה תקציב חונק ועוד שורה של גזירות
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
בחסות טראמפ
הכנסת שוברת שיאים של חקיקה גזענית
מאז 2015 הח״כים אישרו מעל 26 חוקים המנציחים את הכיבוש ופוגעים בזכויות הפלסטינים
838

חוק ההסדרה, חוק העמותות, חוק החרם, חוק ההדחה, חוק ההזנה בכפייה, חוק המישוש (חיפוש ללא חשד), חוק "ירושלים מאוחדת" והרשימה ממשיכה...

בשלוש השנים הראשונות לכהונתה, הכנסת הנוכחית אישרה סופית מעל 26 חוקים שונים המנציחים את הכיבוש ואת מפעל ההתנחלויות, מקדמים סיפוח של השטחים הפלסטיניים, מגבילים את חופש הביטוי וחופש התנועה של פלסטינים, מבססים אפליה תקציבית, או מטילים עונשים על מתנגדי כיבוש. מעבר להם, היא דנה בעוד 153 הצעות חוק דומות!

הנתונים האלה רוכזו בדוח שפירסם באפריל ארגון 'מדאר — הפורום הפלסטיני לחקר ישראל', הקובע שהכנסת הנוכחית שוברת שיאים בחקיקה גזענית. ממשלות ישראל לדורותיהן קידמו התקפות קשות נגד הציבור הפלסטיני, העצימו וביססו את הכיבוש תוך שורה של מלחמות מזעזעות, צעדי דיכוי ברוטליים ובנייה על סטרואידים של מעוזי התנחלות בשטחים. אך הממשלה הנוכחית לא רק ממשיכה את הקו של הממשלות הקודמות אלא גם מחריפה אותו.

זה קורה בין השאר כי חקירות השחיתות של נתניהו מחזקות את התלות שלו בימין המתנחלי והדתי ודוחקות בו לתמוך בהצעות חוק שעולות מהאגף הימני קיצוני של הכנסת.

ממצא משמעותי נוסף שמצביעים עליו כותבי הדוח הוא כי אף שהצעות החוק השונות עלו לדיון בזמנים שונים, רובן אושרו סופית רק אחרי בחירת טראמפ. כניסת טראמפ לבית הלבן סיפקה רוח גבית לממשלה ולימין המתנחלי להעביר עוד ועוד חוקים הנוגעים לסיפוח ישיר או עקיף של הגדה ומזרח ירושלים.

ניתן לזקוף חלק מההצלחה היחסית של הממשלה בקידום סדר היום שלה למחסור באופוזיציה אמיתית בכנסת, כפי שגם מצוין בדוח. לא רק ש'יש עתיד' ו'המחנה הציוני' לא מתנגדות לשטף החוקים הגזעניים, הן אפילו תומכות בהם.

המסקנה שלנו מהדוח: נחוץ שמאל סוציאליסטי שייאבק נגד ממשלת ההון וההתנחלויות, גם בכנסת, ובעיקר ברחוב.

*   גירסה של כתבה זו הופיעה בעיתון 'המאבק', גיליון יוני 2018תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.