לא לחזור לעסקים כרגיל, לבטל את החקיקה, ממשלת נתניהו–בן גביר הביתה!
לשתק את המדינה עם שביתה כללית
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
תוצאות ההסתה
גל של טרור "תג מחיר"
מתחילת 2018 חל זינוק במקרי התקיפה והשחתת הרכוש מצד פעילי ימין ישראלים נגד תושבים פלסטינים
1,292

1,292

מתחילת השנה, ובמיוחד לאורך החודש שעבר, על רקע ההסתה והדיכוי של המחאה האזרחית ברצועת עזה, חל זינוק במספר התקיפות הלאומניות המכונות "תג מחיר" מצד פעילי ימין ישראלים נגד תושבים פלסטינים. לפי נתוני השב״כ שפורסמו בתקשורת, מדובר בכ־20 תקריות עד כה — שיעור כפול בהשוואה לשנת 2017 כולה. רק בשבוע שעבר רוססו כתובות נאצה על עשרות כלי־רכב בשכונת שועפאט במזרח ירושלים. בשבועיים האחרונים נכרתו מאות גפנים של תושבים פלסטינים באזור חברון. בחודש שעבר הוצת מסגד באזור שכם.

במרבית המקרים המדווחים, מדובר בהצתת כלי רכב, כריתת עצים והשחתת רכוש, המלווה בריסוס כתובות נאצה גזעניות, וכאמור במקרה אחד הוצת מסגד. רוב התקריות התרחשו בשטחי הגדה המערבית ובשכונות הפלסטיניות במזרח ירושלים, אך גם בכפר אִכּסאל שבגליל. רק במזל אף אחת מהתקריות האחרונות לא הסתיימה בפגיעה בנפש, כפי שקרה ב־2015 בפיגוע ההצתה הברברי בכפר דומא, שגבה את חייהם של שלושה מבני משפחת דוואבשה.

אף שהתקיפות נהפכו בשבועות האחרונים לשגרה יומיומית, לא תשמעו את נתניהו, בנט, ליברמן או ארדן מגנים "גל טרור" במקרה הזה. עד כה, אלימות הימין הקיצוני זכתה להתעלמות מוחלטת מצד הממשלה. לעומת זאת, נתניהו לא היסס לפרסם ידיעה שקרית — פייק ניוז — על כך שאוהדי בני סכנין שרקו בוז כביכול בדקת דומייה לזכר הרוגי השיטפון בנחל צפית. הפרסום הוא רק חלק ממסע ההסתה הגזעני נגד הציבור הערבי־פלסטיני שמובילה הממשלה ביומיום.

נתניהו, בנט וליברמן, לצד פוליטיקאים גזענים נוספים ממפלגות הקואליציה, מתחרים ביניהם על תואר המסית הראשי ובכך נותנים רוח גבית להשתוללות הימין הקיצוני בשטח. כתובות בנוסח "ערביי ירושלים בחזקת טרוריסטים — לגרש או להרוג" או "אין מקום לזרים בארץ ישראל", שריססו המפגעים הכהניסטים במזרח ירושלים בשבועות האחרונים, לא הגיעו משום מקום. הן ממשיכות את הקו שח״כים ושרים לאומנים נוקטים, כשהם קוראים לגרש מבקשי מקלט, מצדיקים רצח מפגינים פלסטינים בעזה, ועוד.

בנוסף לכך, מפעל ההתנחלויות הוא כר גידול פורה לכנופיות הימין הקיצוני. שלטון נתניהו נשען על הימין המתנחלי, בייחוד על רקע חקירות השחיתות, ומשתמש בבנייה בהתנחלויות כשוט נגד מיליוני פלסטינים, ועל כן לא רוצה ולא מסוגל למגר באמת את טרור הימין הקיצוני. גם ה"אופוזיציה" בכנסת בראשות גבאי ולפיד, ששותפה לשימור ההתנחלויות והכיבוש, אינה מציעה שום דרך מאבק אפקטיבית בתופעה.

הכרעת הכנופיות הכהניסטיות כרוכה בהתארגנות של אנשים מהשורה, יהודים וערבים, ישראלים ופלסטינים למאבק ברחובות ובשכונות, במקומות העבודה, בקמפוסים ובבתי הספר. יש להיאבק גם לפינוי מיידי של כל המאחזים וההתנחלויות בשטחים הכבושים, שמזינים את טרור הימין הקיצוני, ולבנות כוח פוליטי שמאלי שיציב אלטרנטיבה לממשלה ולמערכת שמטפחת אפליה, גזענות ואי־שוויון.

*   גירסה של כתבה זו הופיעה בעיתון 'המאבק', יוני 2018
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.