ממשלת ה"שינוי" הגישה תקציב חונק ועוד שורה של גזירות
תחפושת השינוי של ממשלת כיבוש קפיטליסטית
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
ממומנים
המפלגות והטייקונים שעומדים מאחוריהן
בחירות לפרלמנט אמורות להיות "שיא הדמוקרטיה", אבל בניגוד למה שלמדנו בשיעורי אזרחות – תחת קפיטליזם הן לא כל כך חופשיות
907

בעלי ההון מקדמים את האינטרסים שלהם במערכת הפוליטית בשלל דרכים, כולל באמצעות גיוס כוחם הכלכלי לסיוע לקידום של מפלגות ממסד. התגייסות של כלי תקשורת בבעלות פרטית, דוגמת 'ישראל היום', היא דוגמה אחת. דוגמה נוספת היא מתן ערבויות ענק למפלגות (אין הגבלה בחוק על גובה הערבות) כדי לאפשר להן לקחת הלוואות מכספי מימון מפלגות. גם ערבות שלא מומשה, ולא תורגמה למעשה לתרומה כספית, מספקת סיוע מעשי ביותר למפלגה, שתדע לזכור מי הברון שסייע לה. תובל קליין סוקרת את מפת הטייקונים נותני החסות למפלגות הקפיטליסטיות בישראל.


בחירות לפרלמנט אמורות להיות "שיא הדמוקרטיה", אבל בניגוד למה שלמדנו בשיעורי אזרחות — תחת קפיטליזם הן לא כל כך חופשיות.

כדי שמפלגה תוכל להתמודד לכנסת, דרושים לה סכומי עתק — מעבר לעשרות אלפי השקלים שהם רק דמי הרישום.

רשימת התורמים והערֵבים כלכלית למפלגות הממסד המתמודדות בבחירות הקרובות מבליטה את המחסור במפלגה של עובדים ועובדות שתייצג את האינטרסים שלנו.

מועמדים שמאליים ברחבי העולם המגדירים עצמם סוציאליסטים, דוגמת ברני סנדרס ואלכסנדרה אוקסיו־קורטז בארה״ב, הצליחו לממן קמפיינים מוצלחים באמצעות גיוס סכומים עצומים בתרומות קטנות מאנשים מהשורה.

גם כאן נחוצה התארגנות לבניית מפלגת עובדים ועובדות, של פעילות ופעילי איגודי עובדים, מתנגדי/ות כיבוש ופעילות ופעילי שמאל, סביבה, זכויות נשים, להט״ב ומיעוטים.

הצטרפו למאבק סוציאליסטי בשביל לקדם מאבק לבניית אלטרנטיבה לשלטון ההון ולמפלגות הנאמנות לטייקונים ולמען חברה שוויונית, חופשית מכל סוג של דיכוי, בה אנשים מהשורה יוכלו לחיות ברווחה — אלטרנטיבה סוציאליסטית!


הליכוד >> נתניהו זוכה, כידוע, לתמיכה מהטייקון האמריקאי שלדון אדלסון, הבעלים של 'ישראל היום'. תוסיפו לזה את יצחק תשובה, שחייב לנתניהו את עסקת חייו על מתווה הגז.

חוסן לישראל >> המממן העיקרי הוא טייקון הנדל״ן אלפרד אקירוב, שחתם על ערבות בנקאית על סך 2 מיליון שקל. כ־30 שנה הוא תורם למפלגות שחושב שיפעלו למענו. גם המולטי־מיליונר משה לוי התגייס לטובת המפלגה של גנץ.

יש עתיד >> ידוע כי נערכו פגישות חשאיות של לפיד עם נוני מוזס, טייקון התקשורת. ההקלטות של תיק 2000 נגד נתניהו חשפו את שיטת הפעולה של מוזס: הבטחה של סיקור תקשורתי חיובי לפוליטיקאי, כמובן תמיד עם תמורה.

כולנו >> קובי מימון הוא טייקון נדל״ן וגז, וחבר קרוב של משה כחלון. על רקע הקשר איתו, כחלון הפר את הבטחת הבחירות שלו ב־2015, ש"יילחם במונופול הגז"; בבחירות הפעם הוא לא טורח להבטיח.

העבודה >> באופן היסטורי, מפלגת העבודה נתמכה על־ידי טייקונים כמו אקירוב. עם הקריסה שלה בסקרים, כנראה קשה לגייס טייקון שיחשוב ששווה לו להשקיע בה — אבל גבאי עצמו, מנכ״ל בזק לשעבר, הוא מיליונר ש"טוב לעסקים".

הימין החדש >> שלל אנשי עסקים התחייבו לערבויות בנקאיות עבור המפלגה, על סך מיליוני שקלים.

*   מתוך עיתון "המאבק", גיליון מרץ־אפריל 2019תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.