הפגנה סוערת בת״א ואיום בהתפטרות המונית בתגובה להכרזת שר הבריאות
איגוד ועדי התחבורה בכוח לעובדים נערך לשביתה ארצית
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
אסון הזיהום
רווחי נפט או העתיד שלנו?
בעקבות אסון הנפט, סניפי חיפה ותל אביב–יפו של תנועת מאבק סוציאליסטי אירגנו היום (שישי) פעילויות הסברה ומחאה, תחת הכותרת "סביבה ובריאות במקום רווחי נפט"
1,311

בעקבות אסון הנפט, סניפי חיפה ותל אביב–יפו של תנועת מאבק סוציאליסטי אירגנו היום (שישי) פעילויות הסברה ומחאה, תחת הכותרת "סביבה ובריאות במקום רווחי נפט".

הסברנו שבזמן שפרטי הדליפה עצמה עדיין מתבררים, האסון חושף מחדלים חמורים של הממשלה, ויותר מכול, מספק דוגמה מזעזעת לקפיטליזם הדיסטופי של המאה ה־21, שממשיך לאפשר לטייקוני האנרגיה להרעיל ולזהם, וחוסם את המעבר הדחוף הדרוש לאנרגיה מתחדשת.

ת״א
חיפה

למרות האווירה הפורימית, אפשר היה לחוש את הזעזוע הרווח מהיקף האסון, שייקח כנראה עוד עשרות שנים לשקם. מנגד, ובהיפוך גמור, הממשלה, שמראש לא תקצבה תוכנית היערכות לזיהומי נפט והותירה רגולציה אפסית על טייקוני הנפט, גררה רגליים. היא בקושי העבירה משאבים לתגובה לאירוע, ומבצע הניקיון נשען באופן מעוות על כוח־אדם התנדבותי במקום על גיוס חירום של כוח עבודה מקצועי בשכר מלא, ובמימון שייגבה מברוני הנפט והגז.

נתניהו פיזר הצהרות סתומות לגבי הצורך בעסקה אזורית להעברת ספינות לשימוש בגז, תוך זריית חול בעיני הציבור, כאילו קידוחי הגז "נקיים", שעה שהם מייצרים סכנה לאסונות גדולים בהרבה. נתניהו מנסה גם להסתיר את העובדה שהממשלה מאשרת תוכניות קטסטרופליות לקידוחים מול חוף פלמחים, להרחבת פרויקטים מזהמים אחרים ומקדמת תעבורה מסיבית של נפט ממדינות המפרץ דרך אילת ואשקלון לאירופה.

הפצנו מאות פלאיירים, כמו גם סטיקרים ושלטים, ואספנו פרטי קשר להמשך התארגנות, בפרט סביב יום פעולה בינלאומי המתוכנן ל־19 במרץ, "שביתת אקלים עולמית". קראו את הפלאייר שהפצנו:

רווחי הנפט או העתיד שלנו?

עשרות טונות של נפט בצורת זפת פגעו בחופים באסון הימי החמור ביותר במזרח הים התיכון מזה עשורים. הנפט הורג צבי ים ויונקים ימיים בסכנת הכחדה, פוגע בכל המגוון הביולוגי, נכנס לשרשרת המזון, ואף עלול לסכן את מתקני ההתפלה האחראים ל־80% ממי השתייה שלנו.

בציבור הרחב התגובה הייתה זעזוע, ואלפים אף התנדבו לנקות את החופים באופן עצמאי, שעה שממשלת המשבר של נתניהו וגנץ מצידה הפקירה, סירבה להעביר תקציבים וציוד, ולא יזמה פעולות חירום. לוויין אירופי זיהה את כתם הנפט שבוע לפני שהגיע לארץ, כשעוד היה ניתן להיערך ולצמצם חלק מהנזק. אבל הממשלה לא עוקבת אחרי מפגעים כאלה והתוכנית להתמודדות עם זיהומי נפט שאושרה לפני 13 שנה מעולם לא תוקצבה. צו איסור פרסום על חקירת האסון לא ימחק את המחדל.

השימוש בנפט מסוכן גם בגלל אסונות כאלה, וגם כי הוא הורס את האקלים. 73% מהציבור בארץ מבין שהאנושות בסכנה בשל שינויי האקלים וההתחממות הגלובלית, לפי סקר המכון הישראלי לדמוקרטיה. אבל הממשלה פועלת להרחיב את השימוש בדלקים פחמימניים, דוחפת לשינוע נפט מהמפרץ הפרסי, דרך אילת ואשקלון, לאירופה, מקדמת קידוחי גז ונפט מול חופי פלמחים והקמת שורה של תחנות כוח פרטיות הפועלות על גז.

סוף לעידן הנפט — להפיל את שלטון ההון!

בשביל למנוע אסונות כאלה וכדי לבלום את משבר האקלים צריך להפסיק להשתמש בדלקים פחמימניים (פחם, נפט, גז) ולהשקיע במעבר חירום מהיר לאנרגיה מתחדשת. אבל במסגרת השיטה הקפיטליסטית אינטרס הרווח של קומץ טייקונים שולט בכלכלה ובחברה שלנו, וחוסם את המהלכים הדרושים לאירגון מחדש של משק האנרגיה. תאגידי האנרגיה לא מוכנים לוותר על המיליארדים שהם יכולים לעשות משריפת הדלקים שהורסים לנו את העתיד. לכן מפגינים ברחבי העולם צעקו שדרוש "שינוי שיטה ולא שינוי אקלים".

ב־19 במרץ, רגע לפני הבחירות, מתוכננת "שביתת אקלים עולמית", יום פעולה בינלאומי כחלק מהמאבק לסיום עידן הנפט ולשינוי השיטה. יום פעולה אפקטיבי גם בישראל יוכל לעזור לבנות את המאבק העוצמתי שדרוש כדי לסמן קו אדום לממשלה היוצאת ולבאה אחריה, ולהוביל שינוי אמיתי, סוציאליסטי.

מה צריך לעשות?

• לקדם פעולות הסברה, אסיפות וצעדי מאבק במקומות העבודה, בקמפוסים, בבתי הספר, בשכונות. לדרוש מהנהגות ארגוני העובדים והעובדות ושאר הארגונים החברתיים להוביל התגייסות חזקה להצלחת המאבק.

• להיאבק על מעבר חירום ל־100% אנרגיה מתחדשת, בבעלות ציבורית, תחת פיקוח וניהול דמוקרטיים בידי ציבור העובדים והעובדות, ארגוני סביבה וקהילה. להסב משרות בתאגידים מזהמים למשרות ירוקות בתנאים טובים, בהסכם קיבוצי.

• להיאבק לשינוי סוציאליסטי. להפקיע את השליטה במשק מידי הטייקונים. להעביר את משאבי הטבע ועיקר התשתיות החברתיות לבעלות ציבורית, לטובת מעבר למשק מתוכנן דמוקרטית ובר־קיימא.

הצטרפו אלינו!
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.