לעצור את מתקפת הנקם ומרחץ הדמים בעזה, להיאבק ולהציב אלטרנטיבה לממשלת האסון, המצור והעוני
ממשלת נתניהו מתנערת מכל אחריות לאסון בביה״ח בעזה, כשברקע אלפי הרוגים מההפצצות
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
מחירי הקולנוע
50 שקל לכרטיס?! איזה סרט…
סרט+פופקורן+שתייה > חצי יום עבודה בשכר מינימום לנוער
689

689

עליות המחירים לא פסחו על אולמות הקולנוע. ביוני היו אלה 'סינמה סיטי' שהעלו את המחיר של כרטיסי הקולנוע ב־10%, וביולי המחיר עלה גם ברשתות 'יס פלאנט' ו'רב־חן'.

ביחד עם פופקורן ושתייה, יציאה לסרט יכולה להגיע ל־100 שקל לאדם. משהו שלא כל בני הנוער, שלרוב משתכרים בשכר מינימום לנוער — הנמוך משכר המינימום הנמוך לכשעצמו — יכולים להרשות לעצמם. וזה עוד הבילוי הזול. גם בבילויים יקרים יותר, לדוגמא הופעות מוזיקה או תיאטרון, המחיר עלה ב־11%.

הפגיעה ממשבר הקורונה היא ההסבר שבעלי סינמה סיטי מספקים לעלייה במחיר. מוסדות התרבות באמת ספגו מכה קשה כאשר האולמות והתיאטראות היו סגורים. מי שבעיקר נפגע מזה לא היו בעלי האולמות, אלא העובדות והעובדים של אותם מוסדות: אנשי התאורה, הסאונד, הסדרנים והמוכרים במזנון. אך העלייה במחיר לא תלך לעובדים.ות שנפגעו — וימשיכו לקבל שכר נמוך — אלא לבעלי האולמות.

למרות שהיכולת ליהנות מתרבות היא זכות בסיסית של כל אחת ואחד מאיתנו, בחברה הקפיטליסטית היא הפכה למותרות — וזה ממש לא חייב להיות ככה.

אפשר להתחיל מהסדרה של פיקוח על מחירי הכרטיסים בכל מוסדות התרבות (קביעת מחיר מקסימום) וקביעת שכר ענפי. לרשתות בתי הקולנוע לא תהיה בעיה כספית אמיתית לספוג את העלויות על חשבון רווחים. אך אם יש מועדון הופעות או בית קולנוע קטן שבאמת לא יכולים לעמוד בתנאים האלה — הם צריכים לקבל סבסוד, בדומה לסינמטקים למשל, מתקציב התרבות שצריך להתרחב באמצעות הגדלת המיסוי על תאגידי ענק ובעלי הון.

זה צריך להיות רק צעד בדרך להשקעה בפיתוח תשתית ציבורית לתרבות — מתחמים להקרנות סרטים, להופעות מוזיקה, תיאטרון ומחול, לתערוכות ועוד — שלא תסתמך על אינטרס רווח או על תרומות מבעלי הון, ושתנוהל באופן דמוקרטי ופלורליסטי על ידי התארגנויות העובדות והעובדים בענף, נציגי האומניות והאומנים והקהילה. זה יהפוך את התרבות לא רק לנגישה אלא יפתח את האפשרות להתנסות ברעיונות חדשים ולהתחדשות והתפתחות, משוחררת מתכתיבי השלטון או השוק הקפיטליסטי.

*   מתוך גיליון אוגוסט־ספטמבר 2022 של עיתון "המאבק"
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.