לעצור את מתקפת הנקם ומרחץ הדמים בעזה, להיאבק ולהציב אלטרנטיבה לממשלת האסון, המצור והעוני
ממשלת נתניהו מתנערת מכל אחריות לאסון בביה״ח בעזה, כשברקע אלפי הרוגים מההפצצות
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
אינפלציה
מה זאת אינפלציה? מדוע היא נוצרת?
איך המשבר של השיטה הקפיטליסטית גורם לעליות מחירים ולשחיקת שכר
770

770

אינפלציה היא ירידה בערך של הכסף. אם האינפלציה השנתית בישראל היא 4% זה אומר שמאה שקלים לפני שנה שווים היום רק בערך 96. המשמעות של זה היא שעם אותה משכורת אנחנו יכולות לקנות פחות דברים.

עליות מחירים קורות, בדרך כלל, כשהביקושים לסחורות עולים, או כשההיצע שלהם יורד. שורה של כשלים במערכת הקפיטליסטית גורמים לצמצום בהיצע ודוחפים למעלה את המחירים.

בזמן מגיפת הקורונה הייצור ירד משמעותית ושרשרת האספקה עדיין לא חזרה לתפקוד מלא. משבר האקלים גורם לבצורת, שיטפונות ומכות קור ופוגע בגידול מזון. הפלישה הרוסית לאוקראינה גם הגבירה את המחסור במזון כי אוקראינה ורוסיה הן יצואניות גדולות של חיטה, שמן ומוצרים אחרים.

הסנקציות על רוסיה הביאו גם למחסור בנפט וגז. עלייה במחירי הנפט והגז דוחפת עלייה במחירי החשמל והדלק שמשמשים גם עסקים. בעלי העסקים לא רוצים שהעלייה בהוצאות תפגע ברווח, אז הם מעלים מחירים. הרבה פעמים הם מנצלים את ההזדמנות ומעלים מחיר ביותר ממה שההוצאות עלו, או בלי שההוצאות שלהם יעלו בכלל.

יוקר המחיה גרם כבר למאבקים בשורה של מדינות, ודחק ממשלות לספק מענקים וסובסידיות על מוצרים בסיסיים. אבל את עיקר המאמצים שלהן ממשלות קפיטליסטיות ממקדות בשימור הרווחיות של ההון ובהפלת המחיר על העובדות והעובדים.

אחת הדרכים של הקפיטליזם לבלום אינפלציה היא להעלות את הריבית כדי לגרום לכך שהלוואות ואשראי יהיו יקרים יותר וכך לגרום להפחתת ביקושים ולכאורה להורדת מחירים. אבל את הבעיות בהיצע זה לא פותר, והמחיר על ריסון הביקושים יכול להיות כבד — ומי ישלם אותו?

רובנו מסתמכות על אשראי כדי "להחזיק את הראש מעל המים": הלוואות, משכנתאות או מינוס בבנק... וכאשר הריבית עליהן עולה ההחזר החודשי שלנו גדל ובפועל נשאר לנו פחות כסף למחיה.

צמצום הצריכה הפרטית, לצד הפסקת הרווח הקל של תאגידים מהלוואות והשקעות עלולה לעודד אותם "לשבת על הכסף" — ולפטר או להוריד שכר של עובדים כדי להישאר באותה רמה של רווחיות.

מדינות שלוות כסף יצטרכו להחזיר יותר בגלל שהמטבעות המקומיים מאבדים ערך בקצב גבוה יותר מהדולר. עשרות מדינות נמצאות בסיכון של חוסר יכולת להחזיר את ההלוואות ולהגיע למה שנקרא חדלות פרעון — פשיטת רגל.

אנחנו חיות בשיטה קפיטליסטית פושטת רגל שנועדה להגדיל רווחים של מיעוט בעלי הון, בשעה שלרוב האנושות אין מספיק כסף כדי לקנות בחזרה את כל מה שהיא מייצרת. בגלל זה פורצים משברים כלכליים, ובגלל זה אנחנו צריכות וצריכים להיאבק למען שיטה אחרת, סוציאליסטית, שבה הייצור של המוצרים והחלוקה שלהם לא נקבעים בדירקטוריונים של תאגידים — אלא באופן דמוקרטי. לשם כך השליטה בכלכלה צריכה לעבור מהידיים של הטייקונים לידיים שלנו.

*   מתוך גיליון אוגוסט־ספטמבר 2022 של עיתון "המאבק"
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.