לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לא לעוד "חילוצים" באמצעות מעשי טבח — להיאבק לשחרור כולם תמורת כולם ולסיום מרחץ הדמים!
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
הריבית עולה
הבנקים רושמים גידול בהכנסות: הרווח שלהם זה המינוס שלנו
ריבית בנק ישראל עולה בתגובה לשיא באינפלציה ובעליות המחירים ■ רווחי הבנקים גדלו במיליארדים — גם הוצאות משקי הבית.
931

931

ההוצאות של משק בית ממוצע בישראל גדלו ב־8,900 שקל בשנה (לפי בדיקת 'כלכליסט') והאינפלציה הגיעה לשיא של 14 שנים. כשברקע מתפתח משבר כלכלי עולמי, בנק ישראל החל באפריל להעלות את הריבית במשק בשאיפה להאט את הפעילות הכלכלית ולהביא להורדת מחירים. שיעור הריבית עומד כיום על 2%, והוא צפוי לעלות בעוד כ־1% בחודשים הקרובים.

העלאת הריבית במשק מאפשרת לבנקים לגבות מאיתנו ריבית גבוהה יותר על הלוואות, חריגות אשראי, פריסה מחודשת של המשכנתא ועוד. בזמן שההתייקרויות שוחקות את השכר שלנו, אנחנו צריכים.ות עוד כסף כדי לסגור את החודש ולשם כך זקוקים לכל אלה יותר.

בזמן שהבנקים העלו את הריביות שהם גובים על לקיחת הלוואות, משכנתאות ואוברדראפט, את הריבית שהם משלמים על הפיקדונות והחסכונות שלנו הם העלו רק בשיעור של שליש מהעלאת הריבית של בנק ישראל.

הרווחים של הבנקים טמונים בפער בין הריבית שהם משלמים לזו שהם גובים — בשחיקת החסכונות שלנו, במינוס שלנו.

בזמן שרוב הציבור קורס תחת עושק המחיה, הבנקים הגדילו את רווחיהם במיליארדי שקלים במחצית הראשונה של השנה — אלו צפויים לתפוח עוד יותר, כאשר כל העלאת ריבית ב־1% מכניסה לחמשת הבנקים הגדולים בישראל כ־6.5 מיליארד שקל. בנק הפועלים הגדיל את הכנסותיו ב־27% ודיסקונט ב־23% לעומת הרבעון המקביל בשנה שעברה.

נציגי בנק ישראל אמרו כי "אינם רואים בעין יפה" את הניצול הזה של הבנקים. אבל הם גם הסבירו במספר הזדמנויות כי לכאורה אין ביכולתם לעשות דבר חוץ מלהמליץ לבנקים על התנהלות שונה! לציבור ממליץ בנק ישראל לא לקחת הלוואות ומשכנתאות חדשות בתקופה הזו.

והמפקח על הבנקים? כל מה שהוא מצא לנכון היה לשלוח מכתב למנכ״לי התאגידים הבנקאיים וחברות כרטיסי האשראי בנושא "הוגנות צרכנית בסביבה פיננסית משתנה".

הרגולטורים מטעם המדינה דבקים בעקרונות "השוק החופשי" ולא מתכוונים לאתגר אותם — לשם כך נחוץ מאבק ולחץ ציבורי בדרישה להגברת הרגולציה. אך זה לבדו לא יספיק.

הבעלות הפרטית על הבנקים והתנהלותם למטרות רווח מקודשות תחת הקפיטליזם. זה מתבטא בחוסר התערבות במדיניות הבנקים, אלא לשם חילוץ בעיתות משבר. כפי שתיאר זאת מנהל חטיבת המחקר בבנק ישראל: "זה שוק חופשי, הבנק מחליט בעצמו בסוף". ללא פיקוח ממשי על הבנקים עם יכולת אכיפה, אי אפשר לעצור את העושק. העברת הבנקים לבעלות ציבורית תחת פיקוח דמוקרטי של עובדי ועובדות המערכת הפיננסית, ארגוני צרכנים ונציגי הציבור הרחב תוכל לעצור את ניפוח הרווחים על חשבון החובות שלנו ולהיות צעד בדרך לשינוי סוציאליסטי ולמשק מתוכנן למען הצרכים של החברה.

*   מתוך גיליון אוקטובר 2022 של עיתון "המאבק"
הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.