הפגנה סוערת בת״א ואיום בהתפטרות המונית בתגובה להכרזת שר הבריאות
איגוד ועדי התחבורה בכוח לעובדים נערך לשביתה ארצית
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
אסון ורסאי
הרווחים שלהם, הדם שלנו!
כששיקולים של רווח חשובים יותר מחיי־אדם
2,253

מאז האסון שהתרחש בחתונה באולמי ורסאי בו נהרגו עשרות ומאות נפצעו, אנחנו שומעים כל הזמן על חלקם של אנשים כאלה ואחרים ביצירת המצב שהביא לאסון. שיטת הפלקל הומצאה על ידי מהנדס ישראלי כשיטה זולה יותר. בעלי האולם שינו את ייעוד המקום בלי להתאים אותו לתקנים מתאימים, מהנדסים וקבלנים לקחו חלק בהכשרת הורדת העמודים וקיר התמיכה, העירייה לא אכפה צווי סגירה שעמדו כנגד האולם, והדרגים הגבוהים לא מצאו לנכון לפקח.

אבל מה שהעיתונות לא אומרת לנו זה שכשיש מחדלים ושחיתויות בכל גוף וכל דרג, וכששיקולים של רווח חשובים יותר מחיי־אדם, זה אומר שהבעיה היא לא רק איש זה או אחר במערכת, אלא השיטה הקפיטליסטית.

חלק מאותם פוליטיקאים שבאו להצטלם בטקס זיכרון יום למחרת האסון הם בדיוק האנשים שהיו אמורים לשמור שהמערכת שתחת אחריותם תפעל נגד פשעים כמו אלה שנעשו באולמי ורסאי. אבל במציאות הפוליטיקאים נמצאים בכיס של המיליונרים, שהעדיפו למכור את הבטיחות שלנו למען הרווחים שלהם. זאת גם הסיבה שהביורוקרטים המושחתים שהודו בלקיחת שוחד בפרשיות אחרות, המשיכו לפקח על מה שקורה בשטח. ככה הקבלנים והיזמים הגדולים יכולים להיות בטוחים שהם יקבלו הכשר לכל מה שהם רוצים תמורת סכום סמלי.

עיריית ירושלים כבר הודיעה כי היא מתכוונת לחקור את המקרה — אותם אנשים שמכרו אותנו בזול מצפים שאנחנו ניתן להם לבדוק את עצמם. האנשים שלקחו שוחד בעבר והאנשים שמקורבים לקבלנים הגדולים ועיגלו עבורם פינות בעבר רק מחכים להזדמנות לכתוב לעצמם את כתב הזיכוי, ואחר כך לרוץ ולספר לנו על הלקחים העמוקים שהם למדו ועל המסקנות שהוסקו. אנחנו לא יכולים להרשות לאנשים האלה להמשיך לשחק בחיים שלנו.

גם ועדת חקירה ממלכתית רחוקה מלהבטיח לנו שהצדק ייעשה. כמו תמיד, גם הפעם המטרה של ועדה כזו תהיה להוריד את הנושא מסדר היום ולאפשר טיוח מאחורי דלתיים סגורות, אולי עם כמה נאשמים בדרגות ביניים שיחפו על האנשים בחלונות הגבוהים באמת ועל השיטה הפושעת.

התמוטטות אולמי ורסאי אינה דבר מקרי וחד פעמי. המהנדס שהמציא את שיטת הפלקל, שחסכה גם בעלויות הבנייה ולא פחות בביטחון שלנו, דאג לספר בגאווה על מיליוני המטרים המרובעים שנבנו לפי שיטתו, וכוללים קניונים ומבנים ציבוריים רבים. המחשבה שכל יום אנחנו עוברים במקומות שיכולים לקרוס באותה צורה מחייבת אותנו לצאת להגן על עצמנו.

אנחנו דורשים:

  • לא לתת למערכת המושחתת שהובילה לאסון לבדוק את עצמה ולא לסמוך על המימסד שיבדוק את עצמו דרך ועדת חקירה ממלכתית. חקירה חיצונית ועצמאית בהשתתפות הנציגים הנבחרים של משפחות ההרוגים והפצועים ומומחים מקצועיים מטעמן.
  • הגברת הפיקוח והאכיפה של תקני בטיחות בבנייה, כולל בדיקה מחדש של מבנים קיימים. טיהור יסודי של מחלקת הפיקוח על הבנייה בעיריית ירושלים שנגועה בשחיתות ושוחד.
  • סגירת כל המבנים הציבוריים שנבנו בשיטת פלקל עד שיוכח כי אינם מסוכנים.
  • הקצאת מימון ממשלתי נרחב לפיצוי המשפחות ולשיפוץ מבנים פרטיים שנבנו בשיטת פלקל כך שיעמדו בתקני בטיחות מחמירים. הכסף יגיע גם מהלאמת רכושם של קבלנים שהוכח כי סיכנו חיי אדם למטרות רווח.
  • מאבק של כולנו — עובדים, צעירים, מובטלים וגימלאים — להחלפת השיטה הקפיטליסטית, שבה רווחי המיליונרים באים לפני הצלת חיים, בשיטה סוציאליסטית שבה העובדים מנהלים את הכלכלה בצורה דמוקרטית כדי לענות על צרכים אנושיים אמיתיים.תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.