הפגנה סוערת בת״א ואיום בהתפטרות המונית בתגובה להכרזת שר הבריאות
איגוד ועדי התחבורה בכוח לעובדים נערך לשביתה ארצית
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
הצבא יוצא מעזה (או שלא)
קוראים לזה "תוכנית ההתנתקות". הכוונה להצהרה של ראש הממשלה מלפני כמה חודשים שהממשלה הולכת לסגת מרצועת עזה ומחלק משטחי הגדה תוך חצי שנה. למשך כמה ימים זה באמת השכיח את השערוריות של משפחת שרון. כנראה ש"תוכנית ההתנתקות" לא תתממש בתקופה הקרובה, אם בכלל
2,036

גורמים בכירים בממשלה כבר הודיעו שעד הבחירות הקרובות בארה״ב, שיתקיימו בנובמבר, כנראה שלא תהיה שום נסיגה. הבחירות בארה״ב הן לא בדיוק מה שאמור לעניין את החיילים בשטחים, שכבר שואלים למה הם צריכים לשרת במקום שממילא הוחלט לפנותו. גם הסקרים מראים שכמעט שמונים אחוז מהישראלים תומכים בנסיגה מלאה מרצועת עזה.

ובינתיים ממשיכה הממשלה במשחק הכפול והמוכר שלה, שולחת גדוד של חיילים לפנות קרוואן שומם על איזה ג׳בל שכוח אל, ובאותו זמן בונה בקצב חסר תקדים בהתנחלויות, כולל הצעה לא ברורה לפנות את המתנחלים מרצועת עזה לגדה. גם השיטה הידועה של "חיסולים ממוקדים", שמביאה רק להסלמה בטרור, הוחזרה במלוא המרץ. בסדרה של פעולות רחבות היקף בעזה נהרגו עשרות אנשים. הצבא טוען שכל מי שנהרגו היו "מחבלים חמושים". איך זה בדיוק מסתדר עם הנתון שהצבא בעצמו פרסם על כך שמתחילת האינתפאדה נהרגו 2,000 פלסטינים שמתוכם רק 600 היו חמושים? אף אחד לא יוכל להבין.

החומה

חומת ההפרדה, שמוצגת לעובדים היהודים כפתרון לטרור, מוכיחה את עצמה ככלי בזבזני ולא יעיל. עזה מוקפת בגדר בטחונית, וזה לא מנע את הפלישות של הצבא לעומק הרצועה. גם אם תיבנה חומת ההפרדה סביב וגם בתוך השטחים זה לא ימנע את הטרור. טילי קסאם וקטיושות יעברו בשקט מעל גובה החומה, וגם אנשים בודדים שירצו להתפוצץ יוכלו לעשות את זה באלף דרכים שבהם עושים זאת מתאבדים מעזה.

גם אם הצבא ייסוג מהשטחים, הוא יעשה את זה רק אחרי כמה פעולות ראווה קטלניות, וממילא ייכנס שוב לכל מיני "פעולות סיכול". מה שיקרה בפועל זה שהעובדים בישראל ישלמו עשרה מיליארד שקל על בניית חומה, שתיבנה על אדמות של פלאחים פלסטינים, ועוד מי יודע כמה מיליארדים כדי להחזיק את הצבא שוב בתוך ג׳נין ושכם. ומכיוון שתוואי החומה ותוכנית הנסיגה מדברים על סיפוח של שטחים נרחבים מהגדה והרצועה לישראל, הכיבוש יימשך למעשה, ואיתו הפיגועים, צווי 8 והחיסולים.

טרור

את הסיבה האמיתית לטרור בתוך ישראל לא תפתור חומה וגם לא 110 מטוסי קרב חדישים שהממשלה קנתה לאחרונה מארה״ב בעלות של 60 מיליון דולר לכל מטוס (פתאום יש להם כסף). הסיבה האמיתית לטרור בתוך ישראל היא העוני, הדיכוי והמחנק שמהם סובלים ההמונים הפלסטינים.

לפני כמה שבועות נדרס ונחנק למוות פועל פלסטיני שעמד בתור במחסום ארז. התור הזה יכול לקחת לפעמים גם 8 שעות. בעזה לבדה אחוז האבטלה עומד על יותר מחמישים ומאות אלפי עובדים ובני נוער יודעים שאין להם שום עתיד. אין להם שום אמון בפוליטיקאים שאמורים לייצג אותם, הערפאתים והאבו־מאזנים שמבריחים מיליונים לחשבונות בנק בצרפת בזמן ש"העם שלהם", אפילו בתקופת הסכם אוסלו, נשאר מובטל ועני. הם רואים את החומה שמספחת אלפי דונמים מאדמתם ובעצם מנציחה את נוכחות הצבא בשטחים. מה שרון מצפה? שהם יצטרפו לתנועה הציונית?

הפתרון האמיתי

יציאה של הצבא מכל השטחים היא דבר הכרחי, אך לא מספיק. זה יתבטא בהקלה משמעותית בחיי ההמונים הפלסטינים וגם בירידה בכמות הפיגועים בתוך ישראל, אבל עשרות השנים האחרונות הוכיחו שהמשטרים הקפיטליסטיים באזור לא מסוגלים להבטיח להמונים הפלסטיניים רמת חיים סבירה, כך שהעוני והאבטלה יוסיפו להתקיים משני צדי החומה, ולכן גם הסכסוך. רק הפלתן של האליטות המושחתות משני הצדדים ושל השיטה הקפיטליסטית שהן מייצגות על ידי מעמד העובדים הישראלי והפלסטיני, דרך מאבק משותף, תוכל ליצור שתי מדינות סוציאליסטיות ודמוקרטיות (כשלב בדרך לפדרציה סוציאליסטית של כל המזרח התיכון), שבהן ישלטו ההמונים לטובתם ולא לטובת המיליונרים והפוליטיקאים שלהם.
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.