ממשלת ה"שינוי" הגישה תקציב חונק ועוד שורה של גזירות
תחפושת השינוי של ממשלת כיבוש קפיטליסטית
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
המודל האירי
"המודל האירי" הוא שם דבר בקרב הכלכלנים בישראל, ויו״ר ההסתדרות עמיר פרץ שואף ליישמו בארץ. לשם קידום יישומו הובאו לועידת העסקים השנה שר התעשייה והמסחר האירי ויושב ראש פדרציית האיגודים באירלנד. המכתב הבא נשלח מחבר הפרלמנט האירי, ג׳ו היגינס, הפעיל במפלגה־האחות של תנועת מאבק סוציאליסטי. במכתב מזהיר היגינס מפני השלכות יישום המודל של הסכם משולש בין האיגודים, הממשלה והמעבידים
2,346

העובדים בישראל צריכים לנהוג בזהירות ולא להאמין לדבריהם של נציגי הממשלה והמעבידים לגבי 10 השנים האחרונות באירלנד. זה נכון שישנה צמיחה כלכלית מהירה, אבל היא התאפשרה כתוצאה מהעסקת כוח־עבודה צעיר ומשכיל למדי, והיא תלויה במידה רבה בתאגידים בינלאומיים גדולים שמשלמים מיסים נמוכים ביותר. משנת 1987 מובילה הנהגת האיגודים את העובדים ל"שותפות" עם המעבידים ועם הממשלה. במציאות מילא הסכם זה תפקיד של שמירה על עליות מתונות בשכר, אבל איפשר לרווחים, לספקולציות ולתעריפי שכר־הדירה לטפס אל מעבר לתיקרה.

כתוצאה מכך, משנת 1987 החלק היחסי מהעושר הלאומי שהולך אל העובדים ירד במידה ניכרת, בעוד שהחלק שהולך למעמד הקפיטליסטי גדל. מאז שהממשלה הנוכחית של המפלגות הקפיטליסטיות Fianna Fail ו"הדמוקרטים הפרוגרסיביים" עלתה לשלטון ב־1997, השותפים כביכול של העובדים, הספקולנטים של האדמות וקבלני הבנייה הגדולים הביאו לכך שמחירי הדיור זינקו פי 3 ואף פי 4. זה יוצר קושי עצום עבור עובדים צעירים שרוצים לקנות דירה. בעלי הדירות הורשו להעלות את השכירות במידה ניכרת, וכעת רשימת ההמתנה לדיור ציבורי מגיעה ל־50,000 משפחות.

המדיניות הניאו־ליברלית המונהגת על ידי האיחוד האירופי מיושמת באירלנד. ב־24 בדצמבר ייצאו עובדי חברת ספנות אירית לשביתה בת יממה. הסיבה לשביתה היא שהחברה, באופן עקבי, מחליפה משרות קבועות הכוללות זכויות פנסיה, במשרות זמניות בשכר נמוך מאוד, ומנצלת לשם כך עובדים מחוץ לאיחוד האירופי.

כמו באזורים אחרים של אירופה מתנהל קמפיין ענק של התקפה על זכויות פנסיה וחיוב של עובדים לתפוקה גבוהה יותר כדי למקסם את הרווחים של הבנקים והתאגידים העסקיים הגדולים. כך למעשה הגאות הכלכלית באירלנד הועילה בגדול למיעוט עשיר מאוד.

אנו מברכים על העובדה שישנם יותר עובדים וששיעורי האבטלה נמוכים יחסית לשנות ה־1980, אבל אנו קוראים לעובדים לא לקבל את הלחצים הניאו־ליברליים, אלא להילחם למען משרות בשכר הוגן וזכויות פנסיה.

עליי לציין גם כי למרות הגאות הכלכלית, ישנן בעיות קשות במערכת הבריאות, עובדים רבים נמצאים ברשימות המתנה ארוכות לטיפול רפואי, וישנו מחסור חריף במיטות בבתי החולים. באזורי מגורים מסויימים של עובדים עדיין ישנו מחסור בתשתיות ראויות, והחיים של המתגוררים בהם קשים.

אנחנו ממשיכים להיאבק במעבידים ובממשלה בכל התחומים האלה. אנחנו גם ממשיכים לקרוא לשינוי סוציאליסטי של החברה באירלנד, כפיתרון היחיד לבעיות איתן מתמודד מעמד העובדים האירי.

שלכם,
ג׳ו היגינס, חבר הדייל


מכתב זה היה אמור להיקרא מעל בימת עצרת ועידת העשוקים במוצאי שבת, אבל מארגני האירוע העדיפו לבסוף למנוע זאת, ובמקביל שלחו את ברכתם לעמיר פרץ ואיחלו לו שישמש שליח של המפגינים בועידת העסקים. זו לא הייתה סתימת הפיות היחידה באותו אירוע. פעיל של עמותת "אדם" (עמותה שנוסדה ע״י עמיר פרץ ובני גאון) חטף מידי פעילים של תנועת מאבק סוציאליסטי את המגפון בעת נאומו של עמיר פרץ בהפגנה ושבר אותו...

הקמת העמותה יחד עם בני גאון - — אדריכל הפרטת "כור" שעשה את הונו ממנה - — היא רק צעד טבעי עבור עמיר פרץ שחבר לא מזמן למפלגה המסורתית של בעלי־ההון בישראל, מפלגת העבודה. רבות דובר בהפגנה על הקשר בין הון לשלטון, אבל הכפפת מאבקי העובדים לאינטרסים של ההון רק מחזקת קשר זה. הקשר בין האירגונים החברתיים לאיגודים המקצועיים חשוב מאין כמוהו. אלא שהיענות לחיבוק הדוב של ההנהגה הכושלת של עמיר פרץ לא תהפוך את האירגונים החברתיים לרלוונטים עבור עובדים מן השורה. הקשר עם האיגודים המקצועיים צריך להיות בלתי־אמצעי ועוקף קליקת עמיר פרץ. ועדים לוחמניים ועובדים מן השורה מצויים בעימות רציף עם קליקה זו שמחלישה את האיגודים. אליהם יש לחבור לחזית מאוחדת, כשלב בדרך לבניית אופוזיציה מאורגנת בתוך ההסתדרות לצורך החלפת ההנהגה.
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.