הפגנה סוערת בת״א ואיום בהתפטרות המונית בתגובה להכרזת שר הבריאות
איגוד ועדי התחבורה בכוח לעובדים נערך לשביתה ארצית
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
גרמניה
הישגים ל"לינקס פרטיי" בבחירות
בגרמניה, בירת התעשייה האירופאית, ארץ מסוכסכת וחולת אבטלה הצביעו מיליוני גרמנים נגד הקיצוצים, ההפרטות והאבטלה
3,690

ב־16 בספטמבר הלכו 77.7% מבעלי זכות ההצבעה בגרמניה להצביע בבחירות הראשונות בהן התמודדה המפלגה החדשה "לינקס פרטיי". מפלגה זו, שהיא מיזוג בין המפלגה הסטליניסטית לשעבר ממזרח גרמניה ומפלגה נוספת שנוצרה מתוך האיגודים המקצועיים, הייתה היחידה שהציגה מצע שונה מבחינה כלכלית. הלינקס פרטיי נולדה מתוך הכעס העצום בגרמניה על הקיצוצים במדינת הרווחה, הפער בין המזרח למערב והאבטלה הגואה בארץ המרצדסים.

הכעס יצר מאבקים ושביתות ואלו הובילו להבנה כי גרמניה חייבת אלטרנטיבה פוליטית. מי שעקב אחרי ההפגנות בשנתיים האחרונות בגרמניה לא היה יכול שלא לתהות למי הולכים להצביע האנשים האלה שמפגינים. השמאל מקצץ והימין רוצה לקצץ יותר.

אילו לא הייתה קמה המפלגה החדשה היו צריכים העובדים והמובטלים הגרמנים לבחור בין ה"סוציאל דמוקרטים" (SPD), מפלגת השלטון שנהנתה מתמיכת חלק מאיגודי העובדים והנהיגה התקפות חסרות רסן על העובדים והמובטלים ל"נוצרים דמוקרטים", מפלגה שמרנית עם קריצה לגזענות. מלבדם התמודדו בבחירות גם המפלגות הקטנות יותר של הירוקים שהפכו ללווין של הסוציאל דמוקרטים והליברלים שהם גירסה גרמנית ל"שינוי".

הבחירה בלינקס פרטיי לא הייתה עניין של מה בכך לעובדים רבים משום שמועמדת האופוזיציה השמרנית נראתה כמי שמתכננת התקפות נוספות על העובדים והבורסה הגרמנית הראתה אופטימיות בעקבות הסקרים שהכתירו את אנגלה מרקל לקאנצלרית עוד לפני הבחירות. רבים העדיפו לחסום את ה"הרע ביותר" ע״י הצבעה למפלגת השלטון.

למרות זאת השיגה המפלגה החדשה כ־8.7% מהקולות וזכתה ל־54 מנדטים. הנתונים חסרים את הקלפיות בדרזדן שבה יצביעו ב־2 לאוקטובר. שתי המפלגות הגדולות איבדו ממנדטים. לסוציאל דמוקרטים 222 מנדטים ולשמרנים 225. עד לא מזמן היה הבדל גדול בסקרים לטובת השמרנים עם רבע מהמצביעים שלא החליטו עד יומיים לפני ההצבעה למי ישלשלו את הפתק. הירוקים ירדו בארבעה מנדטים והליברלים דווקא התחזקו מ־47 ל־61.

הלינקס פרטיי הוכיחו כי אסור להסתפק בגרוע פחות אלא חייבים להציג אלטרנטיבה למפלגות בעלי ההון. במדינה שמרנית כמו גרמניה זהו אינו עניין פשוט. הוכחה לחשיבותה של המפלגה החדשה ניתן לראות בהודעות ששחררו שני המנהיגים של המפלגות הגדולות שהסכימו לשוחח על כמה מבני קואליציה אפשריים וכולם ללא הלינקס פרטיי. מדיניות שטובה לעובדים ולא למעסיקים? לכך הבורסה לא תסכים.

ההצלחה הראשונה של הלינקס פרטיי חשפה עד כמה בעלי ההון מעורבים בתהליך קבלת ההחלטות בפוליטיקה. הליברלים, הסוציאל דמוקרטים הירוקים והשמרנים — כולם מוכנים למחוק את ההבדלים ביניהם, רק שלא תגיע לממשלה מפלגה של עובדים.

חברי ה־SAV (אלטרנטיבה סוציאליסטית, תנועת האחות של מאבק סוציאליסטי בגרמניה) השתתפו בהקמת המפלגה החדשה ופעלו בתוכה להפצת הרעיונות הסוציאליסטיים והמהפכניים. עוד לפני שקמה קראו חברנו להקמת מפלגת עובדים גרמנית חדשה ועם הקמתה נאבקו למען מפלגה רחבה ודמוקרטית שתילחם על תנאי החיים של העובדים הגרמנים, תגייס לשורותיה נוער ותשלח לפרלמנט נציגי עובדים אמיתיים.

בראש המפלגה עומדים עדיין "חליפות" אבל היא מסמלת שינוי אמיתי בגלל שלשורותיה הצטרפו עובדים לוחמניים ולכן ההשתתפות בה היא חיונית לבניית אלטרנטיבה לשלטון ההון בגרמניה.

מאבק סוציאליסטי הייתה בעבר חלק מ"עם אחד", לפני שזו נהפכה להיות מועדון מעריצי עמיר פרץ. מאבק סוציאליסטי תמשיך לקרוא גם בארץ להקמת מפלגת עובדים חדשה, לוחמנית ודמוקרטית שתייצג שכבות רחבות של עובדים, מובטלים וכל מי שנפגע משלטון ההון. מפלגה כזוו תהיה כלי נשק נגד המושחתים משמאל ומימין. מפלגה שתאורגן ע״י ועדי עובדים, ועדי שכונות ופעילי נוער, שתאפשר לנו לשאת את קולות הרעבים והמופרטים עד למגדלי השן בירושלים. אך חשוב מכך שקולותינו ולא קולות בעלי ההון והפוליקטאים הם שיכריעו ברחובות, במפעלים ובבתי הספר.

עוד מוקדם לומר אם המפלגה החדשה בגרמניה תדע לבנות לעצמה גם בסיס אמיתי בשטח. המרחק בין המפלגה הזו למפלגת עובדים דמוקרטית ולוחמנית עוד גדול, אבל ברור כי שכבות חדשות של עובדים צעירים נמשכות למפלגה. אם תדע המפלגה החדשה לנצל את המומנטום ולגבש את כוחותיה היא יכולה להראות לאירופה כולה כי מפלגות עובדים חדשות הן אפשרות רלוונטית מאוד.

עימות עם הקפיטליזם?

בשביל להלחם על מקומות עבודה, השקעות ברווחה, בחינוך ובבריאות, משכורות טובות יותר והעברת נטל המסים לעשירים אין מנוס מהתנגשות עם המערכת הדורסנית של ההון העולמי.

כבר עכשיו ברור כי בעלי ההון בגרמניה ובעולם אינם מרוצים מהמפלגה החדשה. ככל שזו תצא יותר ויותר להגנת העובדים הגרמנים, כך תשנא אותה הבורסה. ככל שהמפלגה החדשה תפעל יותר לטובת העובדים כך יתגבר מכבש הלחצים עליה. כדי להתחסן מהלחצים של בעלי ההון ובכדי לתת ביטחון לפעילים חייבים לחשוף את השיטה כולה כמבוססת על ניצול ולהציע אלטרנטיבה.

האלטרנטיבה היא ניהול דמוקרטי של אמצעי הייצור ע״י מעמד העובדים לטובת החברה כולה, כלומר סוציאליזם. כשיאמרו בעלי ההון הגרמנים שהם אינם מסוגלים לממן את הרפורמות שהמפלגה דורשת צריכים העובדים הגרמנים לומר שהם אינם יכולים עוד לסחוב על גבם את מנצליהם.

בשביל להבטיח ייצוג אמיתי של העובדים בפרלמנטים יש לדרוש כי נציגי עובדים יקבלו שכר של עובדים ואת השאר יפרישו למפלגה, לאיגודים ולארגוני מובטלים.

המפלגה החדשה אמנם עדיין לא מורגשת בשטח אבל צעד חיובי ראשון בכיוון נעשה והדרך פתוחה. בעולם כולו יסתכלו עובדים, מובטלים וצעירים על הניסיון החדש. באין ספור מדינות חסרה כיום מפלגת עובדים שתאחד, תגבש ותלחם. ישראל היא אחת מהן. בקרוב שוב יהיו בחירות ושוב לא יהיה לנו למי להצביע. מפלגת עובדים בישראל תקום גם היא על רקע של מאבקים, שביתות והפגנות המוניות. מאבק סוציאליסטי תמשיך לפעול להקמת מפלגת עובדים אמיתית בישראל ואנחנו מזמינים אותך להצטרף למאבק.
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.