הפגנה סוערת בת״א ואיום בהתפטרות המונית בתגובה להכרזת שר הבריאות
איגוד ועדי התחבורה בכוח לעובדים נערך לשביתה ארצית
X
תודה רבה!
אוקיי, ההודעה שלך נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
עובדי "תדיראן קשר" שובתים
עובדי מפעל "תדיראן קשר" שובתים כבר שבועיים, ויש להם את הכל הסיבות לכך.
4,172

"תדיראן קשר", המייצרת מכשירי־קשר עבור התעשייה הצבאית בישראל, מעסיקה במפעל שלה בחולון כ־600 עובדים. כ־450 מתוכם, הוותיקים יותר, מועסקים בהסכם קיבוצי שמבטיח את זכויותיהם ואת אפשרות ההתארגנות שלהם, וכ־150 מתוכם מועסקים בחוזים אישיים. גם את ההסכם הקיבוצי השיגו העובדים הותיקים בזכות מאבק לוחמני במהלך שנות ה־90 שכלל שביתה והתבצרות במפעל.

לאחרונה נקנתה החברה על ידי תאגיד "אלביט", המעוניין לכפות על העובדים הסכם עבודה חדש, במסגרתו יבוטל למעשה החוזה הקיבוצי ויוחלף בחוזים אישיים, דבר שיפגע בתנאי עבודתם וביכולתם להתארגן כנגד פגיעות עתידיות מצד ההנהלה. העובדים חוששים שתחת הסכמי העבודה החדשים ההנהלה לא תהסס לפטר עובדים ותיקים (שעובדים במפעל מאז הקמתו) ולהחליפם בכוח עבודה זול. כמו כן, מתכננת ההנהלה לפגוע בתנאי הפנסיה ופיצויי הפרישה של העובדים. קיים חשש שההנהלה החדשה תעביר את הפרויקטים של המפעל לביצוע במפעלים אחרים בארץ בהם מועסק כבר כוח עבודה זול.

העובדים, שכאמור שובתים כבר שבועיים, הפסיקו לגמרי את העבודה במפעל וחסמו את הוצאת הסחורות ממנו, מה שכמובן הרגיז במיוחד את ההנהלה והחברות־הלקוחות, שמנסות כעת לחדור למפעל ולהוציא ממנו סחורה. העובדים מונעים זאת, וגם פנייה של ההנהלה לבית־הדין לעבודה נשללה והחסימה זכתה לאישור "חוקי".

העובדים מקיימים משמרות מחאה בתחומי המפעל כמעט בכל שעות היממה ויוצאים ממנו לפעילויות־הסברה ולהפגנות. אחת ההפגנות האחרונות, שהתקיימה מול משרדי ההנהלה בפ״ת, הסתיימה בכך שהעובדים הותקפו על ידי מאבטחים פרטיים של ההנהלה, שמסרבת להגיב על כל הפרשה.

הרווחים של "אלביט" ושל הנהלת החברה עצמה נמנים במאות מיליוני שקלים, אבל רווחיהם שנעשו על גב העובדים לא מספיקים להם וכעת בשאיפה להגדיל את רמת הרווחים, ינגסו יותר בזכויות ובשכר של העובדים. לא נראה שעובדי "תדיראן קשר", למודי הסבל והמנוסים במאבקים, יוותרו בקרוב. הם נחושים מאד להגן על הפרנסה והזכויות שלהם, אותם הרוויחו ביושר, חלקם ביותר מ־35 שנות עבודה. אין להם עוד אשליות לגבי כוונות ההנהלה, והם מתכוונים להילחם עד הסוף על הדרישות שלהם.

אולם העובדים זקוקים לתמיכה רחבה יותר. למרות נחישותם הרבה ורוח הקרב שלהם, עובדי "תדיראן קשר" מבודדים היום. הניסיון מראה שמאבקי עובדים הנמשכים זמן רב הופכים למעין מלחמת התשה בין העובדים לבוסים. במלחמה כזו יש לבוסים יתרון, הם אמנם סופגים הפסדים מדי יום אבל יכולתם לעמוד בהפסדים אלה גדולה יותר משל העובדים התלויים במשכורת החודשית כדי לפרנס את עצמם ואת משפחותיהם. פעמים רבות מעדיפים הבוסים לספוג את ההפסדים הכרוכים בשביתה לטווח הקצר כדי למנוע מאבקים נוספים בעתיד. מלחמת התשה כזו גם מאפשרת לבוס למזער נזקים בצורות שונות, כמו העברת הייצור למפעלים אחרים.

המסקנה מכך היא שעובדי "תדיראן קשר" חייבים לפנות לעובדים אחרים, להשיג את תמיכתם במאבק ולקרוא לשביתות הזדהות ולצעדים נוספים שיפיעלו לחץ על בעלי "אלביט" ועל בעלי ההון בכלל. ההסתדרות תומכת אף היא במאבק עובדי "תדיראן קשר" ואף משלמת להם קרן שביתה (בנוסף לקרן שביתה שארגנו העובדים עצמם). אולם עד כה לא הפעילה ההסתדרות את כוחה העיקרי כאיגוד העובדים הגדול בישראל ולא דאגה לארגן סולידריות של עובדים אחרים או שביתות הזדהות ואמצעי לחץ אחרים על בעלי "אלביט". אם תמשיך ההסתדרות להמנע מלעשות כן, יצטרכו העובדים לעשות זאת בעצמם כדי שהמאבק יוכל לנצח.

"מאבק סוציאליסטי" קוראת לעובדים נוספים שתומכים במאבק להצטרף אליו ולחזק את התמיכה בעובדי "תדיראן קשר" עד שהמאבק הזה ינצח והעובדים יקבלו את זכויותיהם המלאות.
תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 59187, תל אביב–יפו 6159101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.