לחזק את המחאה חוצת־הגבולות לעצירת מרחץ הדמים
לשבות בעד "כולם תמורת כולם", סיום המלחמה ונגד ממשלת הדמים
דף הבית
מי אנחנו
על מה אנחנו נאבקים.ות
אפשר שאלה על סוציאליזם?
כנס סוציאליזם
דברו איתנו / הצטרפות
תרומת סולידריות
תשלום דמי חברות
התנועה העולמית ISA
ארכיון כתבות
תקנון התנועה
דברו איתנו
תודה רבה!
ההודעה נשלחה, מצוין, נשתדל ליצור קשר בהקדם.
הדרך לאיגוד של שומרים, מאבטחים וסיירים
בימים אלה מתנהל קמפיין פעיל להקמת איגוד־עובדים לשומרים, למאבטחים ולסיירים ברחבי הארץ. זו הדרך היחידה לשים סוף לניצול המחפיר של מי שמסכנים את חייהם למען שכר רעב
4,538

4,538

מאבק סוציאליסטי מובילה את היוזמה להקמת האיגוד, ביחד עם אמי״ל — אירגון המייצג משפטית שומרים ומאבטחים ושואף כמונו לאגד את העובדים מהמגזר הנ״ל (www.emil.org.il). דרך עבודת שטח והסברה של פגישות ושיחות עם מאות מאבטחים, ודרך עזרה משפטית של אמי״ל, אנחנו מצרפים עוד ועוד שומרות ושומרים.

כמעט כל מאבטח שדיברנו איתו מספר סיפורים דומים על משמרות ארוכות, שעות נוספות, הפרשות לפנסיה שלא משולמות לו, תנאים סוציאליים גרועים והרשימה עוד ארוכה... למי זה טוב?

בזמן שהמאבטחים מתייבשים בעמדות ומסכנים את חייהם, בעלי חברות השמירה יושבים וסופרים את הדולרים. אבל השאלה העיקרית היום היא לא אם יש ניצול מחפיר — השאלה היא מה עושים מחר בבוקר? מי יגן עלינו? "נציגינו" היקרים — על מי אפשר לסמוך?

מטוב הלב של המעסיקים לא תבוא הישועה. הם הנהנים העיקריים מהמצב. הפוליטיקאים הם בכיס של בעלי הממון. לאיוב קרא מהליכוד יש אפילו חברת שמירה משלו.

הצעת החוק שלפיה מעביד המעסיק עובדי קבלן יחויב לשלם להם משכורת אם הקבלן לא עושה זאת נפלה בכנסת. בכל אופן, היה ברור מראש שתיפול. מחירה לממשלה ולמעסיקים היה גבוה מדי.

הנהגת ההסתדרות מן הסתם מודעת למצב. יש עשרות אלפי מאבטחים בארץ, מתוכם רבים משלמים דמי חבר או מס אירגון להסתדרות, וחלק גדול מהם אפילו לא יודע את זה. המשמעות היא שמאבטחים רבים משלמים מס ארגון (עבור החלת צווי־הרחבה), אך אינם מאורגנים הלכה למעשה.

במהלך השבועות האחרונים פנינו, בתמיכת מרבית הפעילים בחזית, לסימה הרמתי מההסתדרות שמרכזת בין היתר את תחום המאבטחים במועצת הפועלים של תל־אביב. ניסינו לקבל תמיכה ממנגנון ההסתדרות ליוזמת האיגוד. הוסבר לנו ש"ההסתדרות מטפלת בכל מקרה של מאבטחים שמעוניינים לתבוע או להתארגן, ולא מפחדים". לגבי מס־האירגון נאמר לנו שזה לא התפקיד של ההסתדרות להודיע למאבטחים... זה התפקיד של חברות השמירה! לגבי פעולות גיוס אקטיביות בגיבוי סולידריות של מקומות עבודה מאורגנים, אין מבחינת אנשי המנגנון ההסתדרותי על מה לדבר. סימה אמרה לנו שבעניינים כאלה יש לפנות לעופר עיני, היורש מטעם פרץ של תפקיד יו״ר ההסתדרות.

למה מאבטחים צריכים לפחד מלכתחילה? האם ההסתדרות צריכה להיות משרד עורכי דין שעוסק בהסכמים קיבוציים? לא! היא צריכה להיות איגוד מקצועי לוחמני ודמוקרטי שמרתיע את המעסיקים. דווקא מסיבה זו קיימת חשיבות רבה לשילובו של האיגוד בהסתדרות. לא ניתן לוותר על תמיכתם של מאות אלפי עובדים מאורגנים במאבקם של המאבטחים. תמיכה שכזו עשויה להיות חשובה במיוחד כשיהיה צורך בארגון של שביתות סולידריות עם המאבטחים. למאבטחים עצמם יהיה קשה לצאת לשביתה כללית. צירוף כמות גדולה של עובדים מיליטנטיים וצעירים להסתדרות יסייע גם למשימה של החזרת השליטה בהסתדרות לידי העובדים.

צעדים מעשיים בדרך להקמת איגוד

מאבטחים רבים שמנסים לפעול מתלוננים שהם נשארים מבודדים במקומות העבודה שלהם. לשם כך הקמנו את החזית. האחדות תוכל לנצח את הפחד המשתק ותסייע לנו לגייס למאבק עוד ועוד מעגלים של מאבטחים, עד ליצירת המאסה הקריטית שחיונית במיוחד לאיגוד מאבטחים.

כדי לקדם את ההתארגנות, צריך להקים ועדי פעולה עצמאיים ונציגות דמוקרטית שתוביל את המאבק. על הנציגות לפנות לאנשים שעליהם שומרים המאבטחים ולגייס תמיכה, לארגן אסיפות הסברה סביב מקומות העבודה, לצרף למאבק פעילי שכונות ולבקש שביתות סולידריות מאיגודים אחרים.

כשמתחילים להתארגן, חשוב להיזהר ממשתפי פעולה של ההנהלה ולפעול בשקט עד שיש נציגות המקובלת על רוב המאבטחים. מאבטחים שמקימים ועד צריכים לדרוש הכרה מההסתדרות, אבל אסור לסמוך על הנהגת ההסתדרות שדוגלת בפשרנות מול המעסיקים שתנהל עבורנו את המאבק.

נמאס לנו לסכן את חיינו בשביל פחות משכר מינימום!

הצטרפו לחזית! כוחנו באחדותנו.

הצטרפו למאבק!
מול ממשלת הון גזענית, כיבוש וסכסוך ללא סוף באופק, ומול שיטה קפיטליסטית שמנציחה אוליגרכיה מושחתת, אי־שוויון, אפליה, מלחמות והרס סביבתי — נדרש מאבק לשינוי שורשי. מאבק סוציאליסטי היא תנועה של רעיונות בפעולה, עם ניסיון בשטח ועם שותפים ושותפות בעשרות מדינות. אנחנו מעורבים במחאות ובמאבקים, ומקדמים סולידריות והתארגנות במטרה לסייע להם לנצח, כחלק מהמאבק לשינוי סוציאליסטי. הצטרפו אלינו במאבק לבניית אלטרנטיבה סוציאליסטית!


תנועת מאבק סוציאליסטי
ת.ד. 125, תל אביב–יפו 6100101
[email protected]
054.818.44.61 | 054.818.44.62
מאבק סוציאליסטי היא תנועה סוציאליסטית הנאבקת למען חברה סוציאליסטית ודמוקרטית, המושתתת על צדק חברתי, שלום ושוויון. התנועה שותפה ב־ISA, התאחדות בינלאומית המאגדת תנועות ומפלגות סוציאליסטיות בעשרות ארצות ברחבי העולם.